Helleborus x hybridus 'ViV Luisa'
ciemiernik mieszańcowy
'Luisa'
Kolekcja ViV® powstała w belgijskiej firmie Microflor i została zarejestrowana jako znak towarowy. Ciemierniki mieszańcowe, które znalazły się w tej kolekcji, są wynikiem co najmniej kilku lat pracy, gdyż - jak możemy przeczytać na stronie poświęconej ViV® Collection - opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat.
Proces wymaga wielkich umiejętności zawodowych i cierpliwości. W kolekcji ViV znajdują się tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.
Co na temat odmiany możemy przeczytać na cytowanej wyżej stronie:
ViV® Luisa simply radiates mystery. Layered with deep dark double flowers, she reminds you of a peony. But don’t be fooled. She is and remains a true Helleborus. In the garden, she likes to be surrounded by white cyclamen or white ViV® Helleborus varieties. But inside, she wouldn’t look out of place in a luxurious bouquet either.
ViV® Luisa po prostu emanuje tajemnicą. Z głębokimi, ciemnymi, podwójnymi kwiatami przypomina piwonię. Ale nie daj się zwieść. Jest i pozostaje prawdziwym ciemiernikiem. W ogrodzie lubi otaczać się białym cyklamenami lub białymi odmianami ViV® Collection . Ale wewnątrz domu też nie wyglądałaby nie na miejscu w luksusowym bukiecie..
Kwiaty ViV 'Luisa' należą do typu kwiatów pełnych: wokół centrum ułożone są w trzech rzędach - na pierwszy rzut oka - bordowe, lekko pofalowane płatki. Kiedy jednak przyjrzymy się kwiatom bliżej, okazuje się, że płatki pokryte są ciemną, bordową powłoką, która znika po pewnym czasie. Zewnętrzny rząd płatków ma barwę różową z ciemnymi, bordowymi kropeczkami. Ogólne wrażenie jest jednak takie, że kwiat jest bardzo ciemny. Liście są żywo zielone, palczaste i lekko piłkowane brzegiem. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Początek kwitnienia w polskich ogrodach to przełom lutego i marca. 'ViV Luisa'
osiąga około 45 cm wysokości.
W uprawie 'Luisa' wymagać będzie gleby o stałej wilgotności, ale przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Dobrze byłoby, gdyby stanowisko zapewniało dostęp do promieni słonecznych w czasie, gdy ciemiernik będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Powinno być to więc miejsce nie w litym cieniu drzew iglastych, a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto wiosną i jesienią podsypać roślinę dolomitem. Ze względu na bardzo ciekawe kwiaty, może dawać ładny samosiew o dobrych cechach, więc warto posadzić go przy równie ciekawych odmianach, ale odmiennych kolorystycznie.
.
.