Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100)

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2022/03/14 18:41 #261270

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68165
Helleborus x glandorfensis 'HGC® Ice N’ Roses Nightingale'
ciemiernik glandorfski 'Ice N’ Roses Nightingale'


Wśród ciemierników, należących do Helleborus Gold Collection, których twórcą jest niemiecki hodowca Josef Heuger, znaleźć możemy kilka należących do niedawno powstałego gatunku Helleborus x glandorfensis. Jest on międzygatunkową hybrydą Helleborus x ericsmithii (Helleborus niger x Helleborus sternii) x Helleborus.x hybridus.
Jego nazwa - ciemiernik glandorfski - honoruje miasto Glandorf w Dolnej Saksonii, w którym znajduje się szkółka Heugera (Heuger Gartenbaubetriebe).




'Nightingale' to odmiana o ciężkim do określenia kolorze kwiatów, ciężko także zrobić im na tyle dobre zdjęcia, by wiernie oddawały ten kolor. Sam Heuger określa go jako 'vintage plum' - barwa starej, czy też mocno dojrzałej śliwki. Nie wiem, jakie śliwki jada się w Glandorf, ale mnie ten kolor nie kojarzy się kompletnie ze śliwkami. Określiłabym go jako zgaszoną, brudną purpurę. Kwiaty są duże, mają około 6-8 cm średnicy i osadzone są na sztywnych, bardzo ciemnych łodygach. Wysokość tej odmiany podczas kwitnienia ma wynosić około 50- 60 cm, zaś rozpiętość dojrzałej kępy 80 cm. Choć wątpię, by ta odmiana osiągnęła takie rozmiary, lepiej zarezerwować jej sporo miejsca na rabacie.

Sadząc 'Ice N 'Roses Nightingale' w ogrodzie, zapewnijmy mu zasobną glebę o stałej wilgotności. Odczyn jej nie jest za bardzo istotny, bo świetnie będzie rósł także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste. Świetnym miejscem byłby spory kawałek gruntu (około 1 m kwadratowego) pod drzewami liściastymi o drobnych liściach. Najlepiej gdyby ciemiernik był osłonięty przed mocnymi podmuchami mroźnych wiatrów.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi oraz drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by ręce nie stykały się z sokiem rośliny!






.
>> Inne ciemierniki z serii Helleborus Gold Collection znajdują się w naszym <<
Ilustrowanym Spisie HGC
Zapraszamy!

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/09 13:47 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, Shalina, Monika83

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2023/03/07 18:22 #288344

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68165
Poll napisał:
Pogoda, jaka jest, taka jest.... Na ciemiernikach pojawiają się oznaki chorób grzybowych. Ostatnio zrobiłam sesję ciemiernikowi HGC Ice N'Roses Nightingale i dopiero po zgraniu zdjęć na laptopa zauważyłam, ze to, co brałam za białe ślady po wodzie, to ogniska szarej pleśni. Wzrok już nie ten!
Wycięłam wszystkie liście (do spalenia) i suto obsypałam roślinę cynamonem cejlońskim. Niestety, nie mogę wykonać oprysku na szarą pleśń, bo pogoda na to nie pozwala..


fot.19.01.2023r.

Ogolony z części zajętych przez grzyba i obficie posypany cynamonem, wysoko uniósł pozostałe pąki. Miał już kilka rozwiniętych kwiatów, ale prócz jednego, były zagrzybione


fot.12.02.2023r.

Rozwija się bardzo, bardzo powoli, jak inne ciemierniki... Taką mamy, niestety, pogodę.


fot. 07.03.2023r.

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/07 18:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jola, Shalina, DorotaZ, Monika83


--=reklama=--

 

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2023/03/19 18:25 #289215

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68165
'Nightingale' już niemal w pełni kwitnienia


fot. 18.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jola, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/02/16 10:43 #312428

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16361
Mój HGC Ice N 'Roses Nightingale' posadzony w 2022, rok temu pokazał tylko liscie, w końcu doczekałam się pędów kwiatowych. Wygląda na to , że będzie zgodny odmianowo...
11.02.2024
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, basik, wojtek, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/02/17 12:53 #312531

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16441
  • Otrzymane podziękowania: 55490
Aniu piękny masz okaz :kocham
U mnie również od 2022 i zdaje się z tego samego źródła, ale marniutko przy Twoim wygląda :(

fot. 17.02.2024
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/02/18 21:36 #312667

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68165
Ice N’ Roses Nightingale, to u mnie bardzo dynamiczna, szybko przyrastająca odmiana, choć rośnie w dość ciężkiej glebie, która nie przypadła do gustu kilku ciemiernikom.


fot. 18.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/02/20 08:49 #312763

  • Kika
  • Kika Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 282
Jesienią długo się wahałem, czy go kupić, ale nie ma jeszcze miejsca. Ale wygląda pięknie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/02/29 14:02 #313646

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16361
HGC Ice N 'Roses Nightingale parę dni póżniej... fajnie zgrał się z rannikami...
27.02.2024 z jednej strony





i z drugiej
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/02/29 14:03 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, basik, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/03/09 17:22 #314487

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16441
  • Otrzymane podziękowania: 55490
Wyładniał :P

fot. 08.03.2024




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/03/10 22:07 #314627

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68165
Dziś jednomyślnie doszłyśmy z Basikiem do wniosku, że Nightingale jest najbardziej wyrazistym, najłatwiej rozpoznawalnym i najpiękniejszym ciemiernikiem z wszystkich Ice N’ Roses. Szkoda, że aparat nie jest w stanie wiernie oddać barw kwiatów.


fot. 09.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC Ice N 'Roses Nightingale' (COSEH 6100) 2024/03/13 20:49 #314863

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16441
  • Otrzymane podziękowania: 55490
Poll napisał:
Dziś jednomyślnie doszłyśmy z Basikiem do wniosku, że Nightingale jest najbardziej wyrazistym, najłatwiej rozpoznawalnym i najpiękniejszym ciemiernikiem z wszystkich Ice N’ Roses. Szkoda, że aparat nie jest w stanie wiernie oddać barw kwiatów.
.

Potwierdzam zwyc

Jak dla mnie kolor kwiatów to ciemny burgund z srebrzystą poświatą ... fot. 10.03.2024 w ogrodzie Poll, w pochmurny dzień





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.202 s.