Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik Sterna (Helleborus x sternii) 'Flame'

Ciemiernik Sterna (Helleborus x sternii) 'Flame' 2021/04/06 12:18 #231106

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16366
Helleborus x sternii 'Flame'
ciemiernik Sterna 'Flame'
ang. common name: Mediterranean Hellebore 'Flame'


W wątku Ciemiernik korsykański i ciemiernik niebieskawy (Helleborus argutifolius i Helleborus lividus), Poll napisała:
Wielu ogrodników podejmowało próby uprawy ciemiernika korsykańskiego i niebieskawego w swoim ogrodzie, ale niestety te próby zazwyczaj kończyły się niepowodzeniem. Przyczyną jest oczywiście pochodzenie z terenów o wiele, wiele łagodniejszych zimach - na naturalnych stanowiskach występuje bowiem tylko na ciepłym południu Europy.

Jako że ciemiernik Sterna jest hybrydą tych dwóch ciemierników pochodzących z ciepłych wysp leżących na Morzu Śródziemnym, nie do końca może się sprawdzić w naszych, polskich ogrodach (Helleborus x sternii = Helleborus argutifolius x Helleborus lividus). Wielka szkoda, bo ten ciemiernik wyróżniałby się na rabatach - co prawda - nie wielką urodą i rozmiarem miseczkowatych i łososiowych kwiatów, ale ciekawym, marmurkowym ulistnieniem. Okres kwitnienia - jeśli ciemiernikowi uda się utrzymać pąki i nie zostaną ścięte przez mrozy - przypada na luty i marzec. Cała kępa osiąga wysokość 30-40 cm

W uprawie wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru o glebie zasadowej. Miejsce powinno być niezbyt mokre, zwłaszcza w okresie zimowym. W razie mrozów powyżej -10°C i braku pokrywy śnieżnej, warto byłoby go nakryć gałęziami świerkowymi.

Ciemiernik Flame w końcu raczył otworzyć kwiaty :P

03.04.2021


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/03/12 01:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, nowababka, jugo, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, wojtek, Monika83

Ciemiernik Sterna (Helleborus x sternii) 'Flame' 2023/03/30 15:07 #290280

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16366
Ciemiernik Flame przeszedł samego siebie w tym roku :kocham 8 grubaśnych pędów kwiatowych, liście nietknięte i nawet ich nie wycinałam bo dodaja mu uroku... jest po prostu piękny... Nie przykrywałam go na zimie, ale było sporo śniegu i pewnie dlatego tak ładnie przetrwał. A w ostatnie mroźne noce, mocno już nabrzmiałe pąki kwiatowe dostały skoszone miskanty na głowę... :P
luty 2023






14.03.2023





25.03.2023

Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/03/30 18:26 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik Sterna (Helleborus x sternii) 'Flame' 2023/04/20 11:30 #291898

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16366
Flame w najlepszym swoim momencie... W tej chwili to najlepsza stołówka dla bzyków wszelkiej maści... aż huczy...
15.04.2023




Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik Sterna (Helleborus x sternii) 'Flame' 2024/02/16 10:23 #312425

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16366
Rok temu Fleme był obłędny.. Tej zimy podczas mrozów niestety nie miał wystarczająco grubej śnieżnej okrywy, a ja nie miałam jak go bardziej ocieplić, rezultat taki, że musiałm wyciąć sporo pędów z czarnymi kwiatami... cos zostalo... ale czy zakwitnie to zobaczymy za chwilę... za to z zeszłorocznych kwiatów, zawiązały się nasiona i pierwszy raz pod nim mam łączkę siewek..
10.02.2024

to tylko mały wycinek ...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.156 s.