Helleborus x ericsmithii 'Magic Leaves'
ciemiernik Erica Smitha
'Magic Leaves'
Ten ciemiernik spotykany jest na rynku ogrodniczym pod różnymi nazwami gatunkowymi - jako ciemiernik Sterna (
Helleborus x sternii) lub ciemiernik Erica Smitha (
Helleborus x ericsmithii) lub jeszcze ogólniej jako ciemiernik bez nazwy gatunkowej. Spróbujmy dojść prawdy i przyjrzymy się, jakie ciemierniki brały udział w tworzeniu poszczególnych gatunków - hybryd. Otóż:
-
Helleborus x sternii to międzygatunkowy mieszaniec
H. argutifolius x
H. lividus, dwóch łodygowych ciemierników z
sekcji Chenopus, których liście złożone są tylko z trzech segmentów (palców). Ich hybryda czyli ciemiernik Sterna także posiada liście o trzech 'palcach'.
-
Helleborus x ericsmithii to hybryda opisanego wyżej ciemiernika Sterna i ciemiernika białego (
Helleborus sternii x
Helleborus niger). Dodanie do 'puli' genów ciemiernika białego daje rezultat w postaci większej ilości segmentów liścia.
Na kolażu - hybryda i jej 'rodzice': po lewej
Helleborus x ericsmithii, którego liść ma większą ilość 'palców' niż trójpalczasty liść
Helleborus x sternii (po prawej, na górze). Na dole, po prawej liść
Helleborus niger.
Tak więc, przy wiedzy, jaką posiadamy, na pewno możemy wykluczyć, że ta odmiana jest ciemiernikiem Sterna. Być może kiedyś w przyszłości okaże się, że 'Magic Leaves' ma jeszcze dodatkowo geny innego gatunku, ale w tej chwili takich informacji nie ma, choć z wyglądu liście przypominają zarówno ciemirniki iburgskie z serii :Marble', jak i Frostkiss.
Kwiaty w pierwszej fazie rozwoju są miseczkowate i maja kolor kości słoniowej. Później zmieniają barwę na różową, aż staja się zielonkawe. Nie są one największa ozdobą tego ciemiernika, bo przy rozwijających się pod koniec kwitnienia, marmurkowych liściach, wydają się wręcz niepozorne. Kremowymi przebarwieniami wzdłuż nerwów liście przypominają odmiany z brytyjskiej serii Frostkiss i należące do HGC Heugera ciemierniki linii 'Ice N'Roses Marble'. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty rozwijają się od przełomu lutego i marca, a liście od końca marca/ początku kwietnia. Cała kępa osiąga wysokość około 40 cm..
Jak inne ciemierniki i ta odmiana preferuje gleby o stałej, lekkiej wilgotności. W wypadku gdy gleba ma odczyn bardzo kwaśny, zalecane jest podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie ( wiosną + jesienią). Ważne jest, by posadzony był w miejscu osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, ale nie znosi stać w zbyt mokrej ziemi - wtedy może zaniknąć.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.
fot.07.04.2022r.