Helleborus ericsmithii 'Winter Star'
ciemiernik Erica Smitha
'Winter Star'
W botanicznym ujęciu
Helleborus ericsmithii jest hybrydą/ krzyżówką trzech gatunków ciemierników:
Helleborus sternii (
H. argutifolius x H. lividus) x
Helleborus niger)
Na kolażu - hybryda i jej 'rodzice': po lewej
Helleborus x ericsmithii, którego liść ma większą ilość 'palców' niż trójpalczasty liść
Helleborus x sternii (po prawej, na górze). Na dole, po prawej liść
Helleborus niger.
'Winter Star' jest rzadziej spotykanym ciemiernikiem w naszych ogrodach, gdyż nie rzuca się w oczy pięknie wybarwionymi kwiatami czy też ciekawymi liśćmi. Jednak kwiaty tego ciemiernika są pod pewnym względem bardzo charakterystyczne i powodują, że jeden rzut oka wystarczy, by rozpoznać tę odmianę. Otóż kwiat złożony jest z pięciu nieco zwężonych przy centrum i skręcających się płatków. Ten kształt
nadaje kwiatom wygląd gwiazdek. Płatki mają kolor ecru czy też lekko beżowy, ale przyciemnione są nieco zielonkawymi refleksami. Dla mnie ten nieoczywisty, ciężki do określenia kolor kwiatów ma wiele uroku. Liście - zapewne w spadku po
Helleborus sternii - są bardzo ciemne, ale mają też niebieskawozielony odcień. W naszych warunkach kwitnienie 'Winter Star' rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, ale wiele zależy od warunków pogodowych.
Liście nie tworzą dużych kopców, bo osiągają ok. 20 cm wysokości, ale w trakcie kwitnienia cała kępa dorasta do 30- 40 cm.
W uprawie ogrodowej preferuje gleby o lekkiej wilgotności, lepiej znosi chwilową suszę niż zalewanie. W wypadku gdy gleba ma odczyn bardzo kwaśny, zalecane jest podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie, najlepiej wiosną i jesienią. Ważne jest, by posadzony był w miejscu osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, ale nie znosi stać w zbyt mokrej ziemi - wtedy może zaniknąć.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.
.