Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels)

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2020/04/10 23:16 #196548

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Helleborus x hybridus 'Larissa'
ciemiernik mieszańcowy 'Larissa'


'Larissa' należy do serii Winter Angels, firmowanej przez Kwekerij Verboom B.V. z Holandii. Do tej serii należą m.in. odmiany opisane już na naszym forum: 'Xanthia', 'Naomi', 'Mara', 'Cinderella', 'Cerise' czy 'Eva' ...
Jest ciemiernikiem mieszańcowym, choć czasem mylnie określa się go jako Helleborus orientalis. Tymczasem wyselekcjonowany został w wyniku krzyżowania ciemierników w obrębie sekcji Helleborastrum i tylko badania w laboratoriach mogłyby ustalić jakich gatunków geny posiada.

'Larissa' zazwyczaj rozpoczynając kwitnienie prezentuje pełne, ciemnoróżowe kwiaty z nieco ciemniejszymi piegami, później kwiaty stają się beżowo-kremowe z ciemnoróżowymi cieniami. Czasem jej zdjęcia w internecie są mylące, bo przedstawiają kwiaty jasnoróżowe, ale są to zdjęcia roślin, które nie są narażone na mocne spadki temperatur, a trzymane w szklarniach. Średnica kwiatów to około 5-6 cm, nie są więc olbrzymie, ale za to liczne. Okres kwitnienia w polskich warunkach rozpoczyna się w marcu. 'Larissa' osiąga wysokość ok. 40 cm przy podobnej szerokości kępy.

Jak większość ciemierników mieszańcowych nie ma wielkich wymagań prócz lekko półcienistego stanowiska i delikatnie wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Miejsce powinno zapewniać mu sporo słońca w czasie zawiązywania pąków i kwitnienia oraz trochę cienia w najgorętsze dni lata. Odczyn gleby jest mniej ważny, chyba że gleba jest skrajnie kwaśna, wtedy wystarczy czasem podsypać pod kępę garstkę dolomitu.

Jak inne ciemierniki jest rośliną trującą i powodującą uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry.










Inne ciekawe odmiany ciemierników, w tym z serii Winter Angels znajdziesz w naszym

Ilustrowanym Spisie Ciemierników.
>>> Zapraszamy! <<<

.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/06 23:18 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2022/04/18 11:05 #263688

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Ciemiernik 'Larissa' z pąkami gotowymi do rozwinięcia


fot. 24.02.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/06 22:38 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz


--=reklama=--

 

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2023/03/18 20:07 #289158

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56330
Helleborus Larissa, mój niedawny nabytek.

fot. 18.03.2023










pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Olusia, zanetatacz, Danusia, Shalina, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2023/04/06 22:31 #290833

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Basiu, jak wygląda obecnie Twój ciemiernik 'Larissa'? Chyba zrobił się sporo ciemniejszy?
Mój już traci swoje malinoworóżowe barwy i staje się bardziej pastelowy...





Drugi egzemplarz, który rośnie w większym cieniu, dopiero rozpoczyna kwitnienie


fot. 06.04.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/06 23:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2023/04/20 12:36 #291908

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16468
Tegoroczny nabytek. Larissa już na mocno słonecznym ale wilgotnym stanowisku.
30.03.2023

Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, wojtek, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2024/02/18 20:39 #312651

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Ciemiernik Larissa dziś stracił liście. Obciachałam, bo były całkowicie czarne i obawiałam się, że wda się jakaś choroba grzybowa.
Jak widać a zdjęciu, pąki są już wzniesione, ale jeszcze bardzo ściśnięte.


fot. 18.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 21:07 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2024/03/10 17:38 #314591

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40528
Moja Larissa długo czekała na wiosenne czyszczenie ... a jak już do niej dotarłem to było trochę za późno. Dopadły ją ślimaki :angry:

Posypałem niebieskimi granulkami, jest bezpieczna, ale pełni urody już w tym sezonie nie odzyska.


fot. 10.03.2024
Ostatnio zmieniany: 2024/03/10 17:40 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Larissa' (Winter Angels) 2024/03/20 20:43 #315544

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Moje ciemierniki 'Larissa' są już w pełni kwitnienia. Oczywiście, widzę jeszcze pąki, ale część kwiatów już zmienia barwy, czyli przekwita. Niestety, pogoda jest byle jaka i chyba nie mogę liczyć na wiele zawiązanych nasion, zwłaszcza, ze od jutra znowu deszcze i ciemnica. :angry:












fot. 20.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.165 s.