Ciemierniki mieszańcowe (Helleborus x hybridus)
seria Quintessa
Choć oficjalnie seria Quintessa znajduje się na stronie Helleborus Gold Collection, moim zdaniem, powinna być opisana osobno i traktowana nieco inaczej, niż pozostałe serie HGC. Głównym powodem jest to, iż ciemierniki w obrębie jednej odmiany mogą się sporo różnić od siebie, a różnice wynikają że sposobu pozyskiwania poszczególnych roślin. Szkółka Josefa Heugera nadając nazwę odmianie nie trzyma... nazwijmy to... w ryzach ich cech.
Ciemierniki otrzymuje się przez wysiew nasion certyfikowanych przez Heugera, a to może powodować, iż poszczególne egzemplarze mogą nie być jednakowe. Tak więc, my, ogrodnicy możemy zderzyć się z niebyt miłą rzeczywistością i mieć niezłą zagwozdkę kupując- dla przykładu- trzy ciemierniki Quintessa Sun..
. Po rozwinięciu kwiatów możemy poczuć się zawiedzeni, czy też oszukani przez sprzedawcę, ponieważ każdy z nich może, a nawet ma prawo nieco inaczej wyglądać, co podkreślono a stronie, której zrzut przedstawiam poniżej. Szczerze napiszę, że taki mało rygorystyczny sposób pozyskiwania roślin odmianowych (z siewu), według mnie, nie jest zbyt wysokich lotów. Wydaje mi się, że tak renomowana szkółka nie powinna wykorzystywać boomu na nowe odmiany/ serie ciemierników i chwytać się takich sposobów na podkręcenie zysków.
Formalnie ujmując, ciemierniki z serii Quintessa klasyfikowane są, jako
Helleborus x
hybridus , czyli ciemierniki mieszańcowe, uzyskiwane w wyniku wielokrotnego krzyżowania w obrębie sekcji
Helleborastrum, które były mieszane już od końca XIX w. Do niedawna, wszystkie ciemierniki uważane za pochodzące od
Helleborus orienatalis były klasyfikowane tak jak rodzic, jednak od pewnego czasu określa się je jako ciemierniki mieszańcowe (
Helleborus x hybridus), gdyż ich pochodzenie zginęło gdzieś w mrokach historii i trzeba by każdego z nich przebadać, aby stwierdzić, jakich gatunków geny posiada.
Jak zapewne całe zielonozakrecone grono miłośników zimowych kwiatów wie,
Helleborus Gold Collection, została stworzona przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera w jego szkółce w Glandorf. Szkółka ta i jej właściciel zapisali się już w historii uprawy i hybrydyzacji ciemierników, więc jesteśmy świadkami tworzenia następnego rozdziału we wszystkich książkach o tych roślinach, które zostaną napisane w przyszłości,
Teraz, prócz innej ciekawej serii
Helleborus x
hybridus Spring Promise, otrzymujemy następną, choć mało jednorodną-
Quintessa. W zasadzie nikt nie pilnuje, czy nowo wypuszczane na rynek odmiany ciemierników nie mają takich samych cech, jak inne, już wcześniej znane. Dlatego też oglądając poszczególne ciemierniki należące do serii Heugera, mamy wrażenie, ze już je widzieliśmy, ale pod innymi nazwami. Spójrzmy na poniższą ilustrację...
... ciemiernik Quintessa Pink może wyglądać, jak
HGC Spring Promise Lily, a Quintessa Coral, jak
HGC SP Alice. Jest to niejako dublowanie odmian o tych samych cechach i sprzedawanych w ramach tej samej kolekcji, ale pod innymi nazwami.
.