Helleborus x hybridus ViV® 'Lucrezia'
ciemiernik mieszańcowy
'Lucrezia'
'Lucrezia' jest ciemiernikiem mieszańcowym, czyli odmianą, która powstała w wyniku wielokrotnego krzyżowania form
ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis) a być może także innych ciemierników z sekcji
Helleborastrum. Jak inne ciemierniki tej serii, został uzyskany w belgijskiej firmie Microflor i następnie włączony do ViV® Collection. Na stronie, stworzonej celem propagowania tej kolekcji, czytamy, że opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat, oraz to, że znajdują się w niej tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.
Co ważne, do naszych ogrodów trafiają rośliny uzyskiwane przez rozmnażanie in vitro, co gwarantuje absolutną zgodność każdej z nich z pierwowzorem. Jest to chlubny przykład dbałości o jednolitość całej serii , co przy zalewie rynku przez serie ciemiernikowe, których poszczególne odmiany uzyskiwane są z siewu (Ellen, Magic, Quintessa), dowodzi z jaką powagą firma podchodzi do swoich introdukcji.
Kwiaty
ViV 'Lucrezia' możemy zaliczyć do typu anemonowych, czyli ozdobionych okazałą kryzą otaczającą centrum z pręcikami. W momencie przekwitania kryza zazwyczaj opada i kwiat staje się mniej ozdobny. Średnica pojedynczego kwiatu złożonego z pięciu płatków wynosi około 5 cm, a kolor- zmienny w zależności od dojrzałości- możemy określić, jako maślany do ecru z zielonkawymi refleksami. Liście są typowe dla ciemierników mieszańcowych, mających wśród przodków ciemierniki wschodnie - palczaste i żywo zielone, ale gdy są młode, mają jasny kolor. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Cała kępa zazwyczaj osiąga około 40-45 cm wysokości. Termin kwitnienia w naszych polskich ogrodach przypadnie na przełom lutego i marca, ale pełnię kwitnienia możemy podziwiać na przełomie marca i kwietnia.
W uprawie ogrodowej, 'Lucrezia' wymagać będzie gleby przepuszczalnej, o stałej lekkiej wilgotności, dobrze zdrenowanej i bez zastoin wodnych. Zimą i wiosną będzie wdzięczny za stanowisko z dostępem do promieni słonecznych, gdyż w tym czasie będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Z kolei latem, miejsce powinno być lekko ocienione. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem.
Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.