Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: KUCHNIA REGIONALNA

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 10:38 #8808

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
INDEKS PRZEPISÓW REGIONALNYCH
Nazwa jest jednocześnie odnośnikiem do przepisu

Kociewskie Ruchanki
Kartoflanka
Krakowska Maczanka
Zupa kminkowa z lanymi kluskami- też po krakowsku
Kociewski Fiut
[url=][/url]
[url=][/url]
[url=][/url]
[url=][/url]
Ostatnio zmieniany: 2016/07/17 19:38 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 11:53 #8821

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Zmieniające się na przestrzeni wieków granice Polski jak i wpływ państw ościennych, znacznie wpłynęły na naszą tradycję kulinarną.Widać w niej wpływy kuchni żydowskiej, francuskiej, austriackiej, rosyjskiej czy niemieckiej ale mimo wpływu tylu kultur, nasza polska tradycja kulinarna przetrwała i dzisiaj obcokrajowcowi kojarzy się z bigosem, pierogami, gołąbkami, czarniną, barszczem czerwonym, flaczkami, grzybową czy też żurkiem.

W czasie mojej aktywności zawodowej niemało czasu spędzałam w samochodzie a, że lubię dobrze zjeść starałam się poznać kraj od strony kuchni.Muszę przyznać, że były to ciekawe doświadczenia, szczególnie wagowe ;)

Jak wszystkim wiadomo Wielkopolska słynie z rogali św.Marcinaróżnego rodzaju kluchów nie mówiąc już o pyrach z gzikiem ;) a słynny deser to auflauf – omlet ucierany z cukrem i owocami, zapiekany w piecu.

Podhale to bryndza, oscypek a ich kluski z surowych ziemniaków, omaszczone wędzoną słoninką, bezkonkurencyjne cook

Małopolska, kojarzy mi się ze słynnymi flaczkami krakowskimi czy też z jajkami po wiedeńsku.

Jak dla mnie to jedną z najbogatszych kuchni jest kuchnia Podlasia,tam smakowało mi po prostu wszystko, te słynne kartacze czy też babka ziemniaczana to potrawy dla których warto wybrać się w te strony.
*

Można by jeszcze wiele pisać o naszych tradycjach kulinarnych.... Dlatego namawiam do dzielenia się przepisami ze swoich regionów, które niekoniecznie nam wszystkim są znane .Aa gdyby tak jeszcze , oprócz samego przepisu, trochę historii i wspomnień jak to Wasze babcie i mamy te potrawy przyrządzały to byłby szczyt moich marzeń cook


.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/01 12:16 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku


--=reklama=--

 

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 15:05 #8857

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14722
  • Otrzymane podziękowania: 44551
Muszę się odezwać jako wielkopolanka, poznanianka! U nas w domach nie robiło się auflaufu, bo to niemieckie, a myśmy zaborcy nie cierpieli i późniejszego okupanta!
Ale za to: pyra z gzikiem - obowiązkowa! W piątek często robimy. Ser twarogowy trzeba rozdzióbać widelcem i dodać mleka lub śmietany. Dodać soli, pieprzu, szczypioru lub/i szczypiorku, koperku, cebulki. Konsystencja musi być zwarta, ale lekko płynąca. Taki gęsty sos.

Pyzy z kaczką lub roladą z modrą kapustą lub buraczkami. Trochę śląskie, ale pyzy to nic innego, jak kluski na parze. Przepisu nie podaję, bo wszędzie jest w internecie, a pyzy kupuję w sklepie.

I jeszcze są ślepe ryby z merdyrdą. Przepis podam później, bo mama wie, jak to robić, a ja nie.

Zajrzę tu jeszcze! Przepisów nie znam, ale podzielę się chętnie rożnymi babcinymi poznańskimi kuchennymi anegdotami!
Ostatnio zmieniany: 2016/07/01 15:06 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, piku

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 15:30 #8864

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1179
  • Otrzymane podziękowania: 3733
Ślepe ryby to z myrdyrdą chyba ;) .
Aulaufu nie znam. Mimo ze moja babcia w połowie Niemką byla, takiego deseru nigdy w domu nie podawano.
Pyzy, zrazy i modra kapucha obowiązkowo.
No i dorzucę jeszcze szagówki czyli kopytka. Z kapucha i skrzyczkami tj. skwarkami.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 16:00 #8868

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14722
  • Otrzymane podziękowania: 44551
Moja babcia trochę przekręcała wyrazy więc pewnie stad u mnie ta "merdyrda"!
Dodam jeszcze ajntopf! Czyli zupa jarzynowa, jednogarnkowe danie ze wszystkim, co pod ręką, żeby się nie zmarnowało! Na to też przepis zbędny!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 16:03 #8871

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3036
  • Otrzymane podziękowania: 6072
Ja niedawno wizytowałam Wielkopolskę i musiałam koniecznie tradycyjne rogale świętomarcińskie zjeść, bo nie wyobrażam sobie podróży bez regionalnego jadła.
Przeraźliwie słodkie były 2smiech ale smaczne. Przywiozłam kilka do domu i, o dziwo, nadawały się do zjedzenia po kilku dniach!

No i dopiero przy nagabywaniu "straganiarki" o przepis dowiedziałam się, ze istnieje coś takiego jak biały mak zdziwko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 17:49 #8900

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Jestem Kociewianką i moje przepisy kulinarne będą dotyczyły właśnie tego regionu. cook

Moja babcia bardzo często na podwieczorek robiła Ruchanki Na naszym stole również często bywają cook
Do przygotowania ruchanków potrzeba:

1 kg mąki
3 łyżki cukru
4 jajka
1 opakowanie drożdży(100gr)
1 kostka masła
0,5 litra m;leka
1 opakowanie cukru waniliowego
olej do smażenia

Przygotowujemy zaczyn z drożdży, 1 łyżki cukru, szklanki mleka i szklanki mąki.Produkty należy dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce.
Pozostałe mleko podgrzać, dodać masło.
3 żółtka i jedno całe jako utrzeć z cukrem, dodać mąkę, zaczyn z drożdży oraz mleko z rozpuszczonym masłem. Dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia
Ciasto urywać kawałkami, obtoczyć lekko w mące, zrobić placuszek i smażyć na oleju
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 18:00 #8902

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Kartoflanka to jedna z podstawowych zup na Kociewiu.

Na kościach gotujemy wywar z włoszczyzny z kubabą (zielem angielskim)i listkiem bobkowym (laurowym) do tego dodajemy ziemniaki pokrojone w małą kostkę i gotujemy do miękkości.Pod koniec gotowania, dodajemy zasmażkę z mąki i boczku wędzonego i lekko doprawiamy octem.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/01 18:01 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 21:44 #8964

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13685
  • Otrzymane podziękowania: 32380
Ja krakowianka jestem z dziada pradziada. Obwarzanek, nakastlik, cumelek i pischinger nie są mi obce :)

Kilkanaście lat temu będąc z dziećmi w Sopocie zachciało nam się piszingera :) W sklepiku wypowiedziałam to magiczne słowo, a pani za ladą z wielkimi oczami pyta co pani chciała?
- 30 deko piszingera
- czego???
Pokazałam palcem - tego tam
A pani na to, z pożałowaniem w głosie
- to wafelki są

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 22:45 #9013

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Ewo a może kilka przepisów Waszych regionalnych potraw cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/01 23:36 #9036

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13685
  • Otrzymane podziękowania: 32380
Kuchnia regionu Galicji była mięsna i winna. Mieliśmy naleciałości austiacko-węgierskie, więc potrawy charakteryzowały się aromatycznymi przyprawami. Do tego mocno zakorzeniły się w naszych kuchniach potrawy żydowskie, czeskie, wołoskie i niemieckie.

Ciekawostką jest główne krakowskie tradycyjne danie: maczanka po krakowsku. Jadali ją krakowianie w czasach, gdy Mc Donald się jeszcze nie urodził, ani nawet nie był w planach.
Jest to duża bułka z wieprzowiną w sosie kminkowym. Do tego cebula w piórkach. Oczywiście z fast foodem nic wspólnego nie ma, bo mięso piecze się długo, a sos jest na wywarze z pieczeni z dodatkiem czerwonego wina. Żaden tam keczup.
Następnie flaczki po krakowsku. Hmmmm, tu mistrzem gotowania był mój tato. Nie znałam innych falków jak tylko te gęste z dużą ilością majeranku. Kiedy mając naście lat zamówiłam sobie flaki na jakimś wyjeździe, gdzieś w Polsce, zupełnie mi nie smakowały. Były jak rosół z mielonym mięsem i niewielka ilością flaków...

I oczywiście moja ulubiona
zupa kminkowa z lanymi kluskami...
Jarzynę, kurczaka i kminek (dużo!!!) w ziarenkach zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Dodajemy przyprawę do zupy w proszku. Przecedzamy przez sitko, żeby ziarenka nie wchodziły nam między zęby.Zabielamy śmietaną.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/01 23:38 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, danutal

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/02 10:06 #9105

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69221
Ewa, na pierwsze lepsze nasze spotkanie, masz przytargać gar tej zupy. Ciekawa jestem, nigdy nie jadłam. zdziwko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/02 11:50 #9131

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13685
  • Otrzymane podziękowania: 32380
Poll napisał:
Ewa, na pierwsze lepsze nasze spotkanie, masz przytargać gar tej zupy. Ciekawa jestem, nigdy nie jadłam. zdziwko
Poll, będę pamiętać cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/02 12:02 #9136

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13685
  • Otrzymane podziękowania: 32380
Poll napisał:
Ewa, na pierwsze lepsze nasze spotkanie, masz przytargać gar tej zupy. Ciekawa jestem, nigdy nie jadłam. zdziwko
Poll, będę pamiętać cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/17 18:45 #13684

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Na Kociewiu bardzo znany był Fiut
do przygotowania potrzebny jest litr dobrej maślanki i pół kilograma cukru.
Maślankę wlać do gara z grubym dnem dodać cukier i podgrzewać, uważnie mieszając. Początkowo masa może się rozwarstwić, ale z czasem przyjmie konsystencję i wygląd muślinowej miodowej pasty. Gotowy "miód" przelać do glinianego naczynia. Jadaliśmy z chlebem i jako dodatek do deserów albo lodów. Mówię Wam pychotka cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Efkaraj, kerovyn

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/18 10:16 #13850

  • kerovyn
  • kerovyn Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 95
  • Otrzymane podziękowania: 116
No ja się chyba na Kociewie przeprowadzę - nazwy potraw powalające polewkamax - tak to jest, jak co region to inne znaczenie słowa...
w Poznaniu dość znane są szneki z glancem, czyli drożdżówki zwijane w ślimaczki i polane lukrem. Sa też amerykany - plaskate okrągłe bułeczki w dwóch wersjach - z glancem, albo bez.
A co do gziki - to wersja tradycyjna, o której wspominałam w innym wątku - jest z cebulka morzoną. Czyli pyry w mundurkach + gzika (twaróg rozkruszony widelcem, wymieszany ze smietaną) i cebulka drobno posiekana, posolona, polana olejem zimnotłoczonym i odstawiona na parę godzin by się "zmorzyła". Nie wiem co oznacza to słowo, ale w praktyce cebula przestaje być ostra i nieco mięknie. Dr Różański (spec od ziół) podaje, że najlepszy (pod względem zawartości kwasów Omega) jest olej rydzowy (oczywiście nie z rydzów tylko z lnianki :) )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/18 10:19 #13851

  • kerovyn
  • kerovyn Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 95
  • Otrzymane podziękowania: 116
Ktos tu wspominał o ślepych rybach z myrdyrdą - co to jest myrdyrda? Był kiedyś konkurs w radio Merkury dotyczący gwary poznańskiej, ale nikt, łącznie z prowadzącym, nie wiedział co to jest myrdyrda question zdziwko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/18 10:27 #13853

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14722
  • Otrzymane podziękowania: 44551
Jak to co? Zasmażka! Eee! Prowadzący chyba musiał wiedzieć, może się zgrywał!

Dodam jeszcze, że ja nie jadałam ślepych ryb. To taka "biedna" zupa na bazie pyrek i zasmażki i już w moich czasach nie był nikt zmuszony do takich potraw się uciekać.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/18 10:31 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/18 10:46 #13858

  • kerovyn
  • kerovyn Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 95
  • Otrzymane podziękowania: 116
Dzięki :) mnie tak świtało, że to coś w rodzaju zasmażki, bo mi się z myrdaniem (mieszaniem) kojarzyło. Ja słyszałam o innej "biednej" zupie - tzw wodziance, czyli wrzątek + smalec+ chleb pokrojony w kostkę + czosnek i sól, pieprz do smaku. osobiście od czasu do czasu z przyjemnością zjem "zupę" z kawałków chleba posypanego cukrem i zalanego wrzącym mlekiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KUCHNIA REGIONALNA 2016/07/18 10:49 #13860

  • kerovyn
  • kerovyn Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 95
  • Otrzymane podziękowania: 116
ewa321 napisał:
kerovyn -
Żebym tylko jeszcze wiedziała, co to jest ... gzika

gzika to po poznańsku twaróg pokruszony widelcem i wymieszany ze śmietaną
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.176 s.