Athyrium filix-femina 'Clarissima Jones'
W książce 'Garden Ferns' , Martin Rickard napisał, że jest to prawdopodobnie najbardziej poszukiwana odmiana paproci ! Ostatnio była ponoć odsprzedawana w cenie 250 funtów.
Dlaczego jest tak droga i poszukiwana?? Pomijając wyjątkowe walory ozdobne, odmiana ta nie wytwarza zarodników i bardzo wolo wytwarza nowe serce, czy jak mawiają Anglicy-koronę.Pojawia się ona średnio raz na 10 lat!
Na szczęście na tej odmianie Charles Druery, pierwszy raz odkrył apospory....malutkie narośla z których w dobrych warunkach można paproć rozmnożyć.
O rozmnażaniu z aposporów warto wspomnieć nieco więcej ... i tu liczę na pomoc Poli, która w ciekawy sposób to opisze
Paroć odnalazł 1868 roku w North Devon szkółkarz R. Moule.. Niestety pan Moule zostawił swoje znalezisko na ławce i niechybnie by przepadła gdyby nie zauważył jej pułkownik A.M. Jones, który paproć zabrał i przywrócił do życia. Na cześć swojej młodo zmarłej żony Clary Belindy, nazwał ją 'Clarissima'.
Liście tej odmiany dorastają do 60 cm., są potrójnie pierzaste, a wszystkie podziały są smukłe i wydłużone, co nadaje im bardzo elegancki i przewiewny wygląd
Dobrze rośnie na większości gleb, ale preferuje warunki kwaśne. Najlepiej sprawdza się również w jasnym cieniu, ale będzie tolerować trochę słońca rano i wieczorem lub dłużej jeżeli będzie miała więcej wilgoci. Należy ją chronić przed silnymi wiatrami, ponieważ liście są dość delikatne.
Na zdjęciu roślina jeszcze młoda.