Cudownie zmienny paprotnik szczecinkozębny ma nie tylko sporo znanych i uznanych odmian, ale także pewną liczbę form, które nie do końca są poznane, opisane a przede wszystkim sklasyfikowane. Jedną z nich jest Polystichum setiferum schmale form, czyli forma o wąskich liściach.
Wyhodowała i wprowadziła ją na rynek pewna niemiecka szkółka specjalizująca się w sprzedaży paproci i dzięki temu, ten paprotnik zagościł w kilku polskich ogrodach. Jako, że forma ta nie jest opisana oficjalnie w literaturze a paproć jest dopiero drugi sezon w naszych ogrodach, ciężko napisać, jakich efektów powinniśmy się spodziewać po np 10 latach uprawy. Póki co, wyraźnie widać cechę na podstawie której paproć została wyodrębniona. Frondy są faktycznie - jak na Polystichum setiferum - bardzo wąskie, bo osiągają ok 2-3 cm szerokości i mocno rokładają się na boki. Po dwóch latach uprawy, oba moje egzemplarze nie przekraczają 25 cm wysokości. Mam nadzieję, że nasze obserwacje pozwolą na systematyczne uzupełnianie tego opisu.
Schmale form, podobnie, jak inne paprotniki szczecinkozębne jest paprocią zimozieloną , dosyć odporną, ale w bezśnieżne zimy, przy duzych spadkach temperatur, może jednak podmarzać, więc warto zabezpieczać kępę przewiewnym materiałem np iglastym stroiszem.
W uprawie, paprotnik ten preferuje gleby próchnicze, przepuszczalne i stanowisko półcieniste, w niezbyt głębokim cieniu.
Mój paprotnik szczecinkozęby 'schmale form', na ocienionym stanowisku...chociaż odmiany tego gatunku według mnie lepiej rosną i ładniej się prezentują gdy mają trochę słońca.
Poll, u mnie też wyraźnie widać, że ma węższe liście. Powiedziałbym, że z wiekiem nabiera wyglądu. Twój ma dodatkowo więcej słońca i wygląda jeszcze lepiej.