Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum'

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2019/09/22 18:06 #177177

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6445
  • Otrzymane podziękowania: 25541
Asplenium scolopendrium 'Crispum Fimbriatum'

Ta forma języcznika zwyczajnego zaliczana jest do Crispum Group, ale została precyzyjnie nazwana i sklasyfikowana, jako odmiana. Podobnie, jak 'Crispa' ma równomiernie pofalowane i poprzecznie karbowane liście, ale dodatkowo, ich marginesy są wyraźnie i głęboko 'poszatkowane' /poszarpane. Frondy tworzą jasnozielone, obfite kępy o wysokości około 40 cm wysokości.

Według źródeł, np Martina Rickarda, języczniki z grupy 'Crispum' powinny wcale, lub mało obficie zarodnikować - określano to zjawisko, jako 'okazjonalne'. Także opisując tę odmianę, Rickard zauważa, że obfite zarodnikowanie powinno być wskazówką, aby zaliczyć 'Crispum Fimbriatum' raczej do grupy 'Undulatum'. Te dyskusje wciąż trwają i zapewne będą trwać latami, póki nie zbierze się grupa doświadczonych pteridologów i nie ustali wspólnego stanowiska.

W uprawie ogrodowej zapewnijmy mu miejsce półcieniste/ niezbyt ciemne, o stałej, ale niezbyt wielkiej wilgotności (bez zastoin wodnych, które zimą mogą spowodować wygnicie paproci). Dostosuje się do odczynu gleby, ale najbardziej lubi gleby zasadowe i obojętne Jako roślina zimozielona nie lubi miejsc wietrznych i palącego słońca.
Na zimę nie wymaga zabezpieczania, chyba, że temperatura bardzo mocno spadnie (poniżej 18-20C) a nie ma pokrywy śnieżnej.





Ostatnio zmieniany: 2020/12/19 08:31 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, Elżbieta, jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2020/05/06 01:39 #199804

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69221
Jako jeden z pierwszych języczników startuje Asplenium scolopendrium 'Crispum Fimbriatum'. Na tych pierwszych, nie do końca rozwiniętych frondach nie widać cechy 'fimbriatum' (powcinania)


fot.05.05.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/18 21:48 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, piku, edulkot, ewacz


--=reklama=--

 

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2020/12/18 21:40 #221066

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69221
Tomku, jak się ma Twój języcznik? Mój niestety, trochę skapcaniał od późnych przymrozków i nadal nie ma się czym chwalić. :(




fot.22.09.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/18 22:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, piku, krzysztof.k, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2020/12/19 11:40 #221093

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6445
  • Otrzymane podziękowania: 25541
Mój języcznik 'Crispum Fimbriatum', ma się nieźle, ale rozrasta się wolno. Nie wiem czy to wina małej sadzonki...czy ta odmiana tak ma? think:
Fot. 19.12.2020



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, ewacz, wojtek

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2021/09/29 09:34 #250099

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6445
  • Otrzymane podziękowania: 25541
Myślę, że klonów ' Crispum FRimbriatum' jest kilka, jedne o mocniej postrzępionych brzegach liści inne mniej czyli lepsze i gorsze. Myslę, ze mój egzemplarz trzeba niestety zaliczyć do tej drugiej grupy. W tym roku dość ładnie się rozrósł.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) 'Crispum Fimbriatum' 2023/09/24 20:28 #303883

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69221
'Crispum Fimbriatum' ładnie rozrósł się na mocno cienistym stanowisku, a jego liście są szerokości mojej dłoni.
W tym miejscu wszystkie rośliny są imponujących rozmiarów, bo ziemia mieszana była pół na pół z kompostem liściowym.




fot. 24.09.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.176 s.