Odmiany należące do grupy 'Rotundatum' są zwykle paprociami średniej wielkości. Charakterystyczną cechą są bardzo szerokie i okrągłe listki jak na zdjęciu poniżej.
W rejonach występowania Polystichum setiferum można czasem spotkać takie rośliny w stanie wolnym. Chodzi tu o rejony Wielkiej Brytanii, bo u nas jak wiadomo ten paprotnik nie występuje .
Kilka starych odmian z tej grupy nadal można spotkać w ogrodach kolekcjonerów. Często są to formy z grzebieniami na końcach liści. U nas najbardziej znaną odmianą tej grupy jest 'Rotundatum Cristatum', którą masowo produkowała w USA Judith Jones. Była tam bardzo popularna i często wykorzystywana przez tamtejszych architektów krajobrazu.. 'Rotundatum Philips' , to odmiana znaleziona jeszcze Epoce Wiktoriańskiej przez W.H. Phillipsa w 1877 roku w hrabstwie Down (Irlandia).
Polystichum setiferum 'Rotundatum Phillips', zaczęła trzeci sezon. Niestety nie wytwarza rozmnóżek,,,przynajmniej do tej pory nie miała, a zwykle pojawiają się na młodych roślinach.
I nic nie wyszło z tych przedrośli? Zebrałeś ponownie zarodniki?
W tym roku bardzo go spowolnił przymrozek. Zebrał się w drugiej połowie sezonu. Jutro sprawdzę czy ma zarodniki. Warto by wysiać powtórnie bo to rzadka odmiana. Tamte przedrośla miestety zagłuszył mech...