Polypodium cambricum
(Paprotka walijska)
syn.
Polypodium australe
To jedna z czterech ( obok
Polypodium interjectum,
Polypodium x mantoniae i
Polypodium vulgare ), paprotek występujących na stanowiskach naturalnych w Europie. Jej zasięg , to zachodnia i południowa Europa (basen Morza Śródziemnego), oraz północna Afryka i częściowo wschodnia Azja.
Listki o żywozielonej barwie mają dość mocną substancję, są w kształcie trójkątne , lekko pofalowane brzegiem i stosunkowo długie ( im wyżej, tym są krótsze)). Frondy o wzniesionym pokroju , zazwyczaj są oddalone od siebie i tworzą bardziej luźne skupisko , niż klasyczną kępę.
Jest rośliną zimozieloną , lecz bardzo
późno rozpoczyna wegetację i zazwyczaj dopiero w okr.VII/IX wypuszcza młode liście. Jest to jedna z podstawowych cech odróżniających ją od innych europejskich paprotek: frondy
Polypodium interjectum pojawiają się w VI/VII a
Polypodium vulgare już na poczatku V. Po ukazaniu się nowych liści zaleca się usuwanie starych, 'zimowych' , ale tylko, aby poprawić wygląd rośliny.
Jej nazwa
Polypodium pochodzi z j.greckiego :
polys ( wiele) +
podion (stopy), co odnosi się do sposobu rozprzestrzeniania się paprotek za pomocą pełzających kłaczy .Drugi człon nazwy:
cambricum pochodzi od Cumbrii (Cambria = Walia) w północnej Anglii , gdzie została odnaleziona a następnie opisana. W Wielkiej Brytanii , obiegowo nazywana jest 'Welsh polypody' , czyli walijską paprotką.
Najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, niekwaśnych i dość suchych , co spowodowane jest jej pochodzeniem : w naturalnych warunkach spotykana jest na wapiennych skałach , czasem porasta stare mury a nawet, jako epifit ,dęby.
Rozmnażać można ją przez podział kłączy i wysiew zarodników.
Zaleca się na okres zimy dobrze zabezpieczać agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym.
Zdaniem botaników,
Polypodium cambricum jest potomkiem tropikalnej
Polypodium z Azji, która rozprzestrzeniła się miliony lat temu w Europie i Afryce Północnej, gdy półkula północna miała klimat tropikalny. Później, gdy klimat oziębił się , inne paprocie wymarły, przeżyła tylko
Polypodium cambricum, która 'schroniła się' na ciepłych, wilgotnych terenach w regionie Morza Śródziemnego. Później rozprzestrzeniła się na zachodnią część Morza Śródziemnego i słynące z łagodnego klimatu Wyspy Brytyjskie. I właśnie tam, w Walii, którą w klasycznej łacinie nazywano Cambria, została odnaleziona i opisana.
dopiero latem budzi się do zycia...