TEMAT: Paprotka Coughlina (Polypodium x coughlinii)
Paprotka Coughlina (Polypodium x coughlinii)
2023/10/15 13:52 #305151
Tomek Mr
Wylogowany
Moderator
Posty: 7104
Otrzymane podziękowania: 29096
Polypodium x 'coughlinii'
paprotka Coughlina
Pod tą nazwą kryje się hybryda międzygatunkowa, wyhodowana przez miłośnika paproci Raya Coughlina. Nazwa gatunkowa, honorująca hodowcę, jest używana od wielu lat, ale nie została formalnie opublikowana, więc właściwie nie jest obowiązująca. Z tego też powodu Martin Rickard zastosował pisownię z cudzysłowem. Jest to pisownia raczej rzadko używana, bardziej z przymrużeniem oka, ale skoro taki znawca paproci ją zastosował w literaturze, to my także się jej trzymamy w tytule opisu. W dalszej treści używać będziemy- dla uproszczenia- nazwy bez cudzysłowu.
Ray Coughlin, chcąc wyhodować paproć z długim czubkiem, ale zwieńczoną grzebieniami, skrzyżował Polypodium glycyrrhiza 'Longicaudatum' z 'Polypodium vulgare 'Bifido-cristatum'/ 'Bifido Multifidum'. Z tych samych zarodników udało mu się stworzyć dwie formy: jedna przypominała odmianę paprotki zwyczajnej 'Bifido-cristatum', druga 'Furcatum'...Ta pierwsza nie jest zbyt spektakularna, ale niewątpliwie to spory sukces hybrydyzacji, potwierdzony specjalistycznymi badaniami. Niestety proces hybrydyzacji osłabił lepsze cechy obydwu odmian, a spodziewano się zapewne bardziej spektakularnego efektu:
Warunki uprawy: W uprawie ogrodowej trzeba wybrać dla niej chłodne, umiarkowanie wilgotne (ale przepuszczalne ! ), lekko zacienione miejsce (świetlisty cień). Obie paprotki, będące rodzicami Polypodium x coughlinii są w polskich warunkach mrozoodporne, więc i ona powinna dobrze zimować. W razie bezśnieżnych a bardzo mroźnych zim można położyć na nią kilka iglastych gałęzi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku
Paprotka Coughlina (Polypodium x coughlinii)
2024/02/27 15:46 #313382
Poll
Wylogowany
Administrator
Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
Posty: 27112
Otrzymane podziękowania: 73495
Polypodium x coughlinii, to stosunkowo nowy gatunek, który do tej pory nie był uprawiany w Polsce, więc informacji na temat jej mrozoodporności, czy innych aspektów uprawy w naszych warunkach klimatycznych, które bardzo odbiegają od brytyjskich, po prostu nie ma. Będziemy ją dopiero testować i zdawać relacje na bieżąco.
Szczerze pisząc, to paprotka Coughlina jakoś szczególnie niczym mnie nie zaskoczyła i chyba wielkość kępy nie będzie miała wielkiego wpływu na jej wygląd. Wizualnie bardzo przypomina jednego z rodziców- 'Bifido Multifidum', a ja wolałabym, aby więcej w niej było długoogoniastej 'Longicaudatum'.
Moja sadzonka paprotki Coghlina bifid form trafiła na skalniaczek paprociowy, między kamienie:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th
Paprotka Coughlina (Polypodium x coughlinii)
2024/09/19 22:40 #328689
Tomek Mr
Wylogowany
Moderator
Posty: 7104
Otrzymane podziękowania: 29096
Polypodium x coughlinii bedzie bardziej ciekawostką niż ozdobą w ogrodzie. Ciekawe czy zarodniki mają zdolność kielkowania, bo z tym przy hybrydach różnie bywa?