Dryopteris nipponensis/ Dryopteris cystolepidota
Ta nerecznica występująca w poszyciu lasów położonych na nizinach Japonii i Korei, bardzo przypomina dobrze znaną polskim ogrodnikom
nerecznicę czerwonozawijkową (Dryopteris erythrosora). Wśród cech, dzięki którym możemy je odróżnić są m.in. kształt i wielkość najniższych odcinków I rzędu, budowa listków II rzędu i kolor zawijek przykrywających kupki zarodni.
* U
Dryopteris cystolepidota najniższe odcinki I rzędu są najszersze z wszystkich, jakie występują na blaszce liściowej, a do tego są wyraźnie rozłożone poziomo.
Nerecznica czerwonozawijkową (Dryopteris erythrosora) po lewej,
Dryopteris cystolepidota po prawej
* Odcinki II rzędu są wyraźnie podzielone i dzięki nim liść uznaje się za trzykrotnie podzielony (trójpierzasty)
* Zawijki kupek zarodni u
nerecznicy czerwonozawijkowej (Dryopteris erythrosora) (po lewej) są czerwone, u
Dryopteris nipponensis są beżowobrązowe
Gatunek ten tworzy bardzo eleganckie kępy składające się z liści o długości ok. 60 cm. Blaszka liściowa złożona jest z 15 do 20 par odcinków I rzędu, położonych na przeciw siebie, a ich najniższa para jest najdłuższa. Czubek każdego liścia gwałtownie zwęża się, co również jest cechą charakterystyczną tej paproci. Świeżo rozwijające się frondy mają jasną,, pomarańczową barwę, a z biegiem czasu stają się zielone. Substancja liści jest trwała, więc nie ulega szybko zniszczeniu pod wpływem warunków pogodowych.
Warunki uprawy:
Uprawa tego gatunku nie sprawia większych problemów, pod warunkiem, że bezśnieżną zimą temperatury nie spadną poniżej -20C. Dobrze dostosuje się do warunków panujących w ogrodzie, ale jeśli chcemy, by paproć wyglądała imponująco, zapewnijmy jej żyzną, lekko wilgotną glebę i co najmniej półcieniste stanowisko. W razie mocnych spadków temperatur, warto narzucić na paproć kilka iglastych gałęzi.
Według WFO,
Dryopteris nipponensis ma sporo synonimów, m.in:
Dryopteris cystolepidota (1905),
Dryopteris taquetii (1908),
Dryopteris erythrysora var.
ambigens (1928),
Dryopteris ambigens (1930).
Najczęściej używane są dwie nazwy, zawarte w tytule wątku, jednak wśród kolekcjonerów używa się powszechnie nazwy Dryopteris cystolepidota.
W kolażach wykorzystałam zdjęcia forumowiczów z wątku o nerecznicy czerwonozawijkowej.
.