Polystichum x
dycei
hybr.(
Polystichum proliferum x
Polystichum braunii)
To wspaniały, żywotny i prawdziwie kosmopolityczny mix australijskiego
Polystichum proliferum i azjatycko-amerykańskiego
Polystichum braunii, mieszaniec uzyskany w laboratorium przez Anne Sleep Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii.
Tworzy zimozielone,
wysokie do 120 cm kępy, składające się z symetrycznie ułożonych liści, które wyrastają zazwyczaj z jednej rozety. Frondy są ciemnozielone i błyszczące (odbijają światło) a w pokroju sztywno wyprostowane i lekko łukowato wygięte na zewnątrz. Wyraźnie odznaczają się i kontrastują z ciemną zielenią listków łodygi, które są jasnobrązowe i pokryte włoskami.
Cała roślina zadziwia nie tylko rozmiarem i urodą, ale także sposobem rozmnażania przejętym od
Polystichum proliferum - wytwarza nowe 'zarodki' młodych roślin na końcu liścia, które po zetknięciu z podłożem ukorzeniają się i tworzą nową rozetę. Paprotnik Dyce'go jest gatunkiem sterylnym (co prawda tworzy zarodniki, ale nie mają one siły kiełkowania), więc właśnie w ten sposób pozyskuje się nowe rośliny.
Obecnie jest on największy rozmiarowo wśród wszystkich hybryd Polystichum a nazwę zawdzięcza Jamesowi W. Dyce, brytyjskiemu 'paprocianemu' autorytetowi - miłośnikowi, hodowcy i autorowi książek propagujących paprocie m.in. "The Cultivation and Propagation of British Ferns" ,"Fern names and their meanings: a glossary for the fern grower and collector", czy pośmiertnie wydanej 'Polystichum cultivars: variation in the British shield ferns'. Dyce był szanowany nie tylko za fakt bycia liderem British Pteridological Society, ale przede wszystkim za usystematyzowanie i sklasyfikowanie gatunku
Polystichum.
Polystichum x dycei nie jest paprotnikiem zbyt ciężkim w uprawie , jeśli zapewnimy mu
odpowiednie miejsce w ogrodzie : niezbyt mokry cień ( wilgotny, ale bez zastoin wodnych) i próchniczną glebę. Jak każdy zimozielony gatunek, woli stanowiska chłodne i przewiewne.
.