Dryopteris sublacera
Ta zimozielona nerecznica, naturalnie występuje w Azji: Nepalu,Tybecie, Indiach i Chinach, gdzie można ją spotkać w górskich lasach u na obrzeżach nizinnych lasów. Jest średniej wielkości paprocią o ładnych, jasnozielonych liściach dorastających do 50-70 cm. Liście te są matowe, bez połysku a listki, o kształcie wydłużonego trójkąta, są nieco ukośnie skierowane ku górze. Zbiegając się parami ku głównej łodydze, tworzą kształt litery V.
W źródłach, kiedy czyta się o tej paproci, zazwyczaj spotyka się porównanie z
Dryopteris lacera, nieco mniejszą formą i charakteryzująca się posiadaniem zarodników tylko w górnej partii frondu. Niżej położone, nie mają na backu zarodni, czym różnią się od frondów
Dryopteris sublacera, której zarodnie usytuowane są w jednym rzędzie , między nerwem głównym a brzegiem i niemal na całym frondzie.
fot.Hardyfern Library
Jako zimozielona paproć leśna,
preferuje stanowiska cieniste i dość chłodne. Gleba powinna być nieco cięższa (gliniasta) o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i sporej wilgotności. Jednak według opinii Judith Jones, mało jest tak odpornych i na okresowe susze roślin, jak ta właśnie nerecznica.
Polecana jest do uprawy w strefie 7, choć spotkać można tez opinie, że 6-8. W Hardyfern Library, podano informację, że odporna jest do -15 C, co nieco się kłóci ze stwierdzeniem Jones, iż jest wyjatkowo odporna na mróz (w obrębie zalecanej strefy). Lepiej jednak ją zabezpieczyć włókniną i/lub stroiszem iglastym , aby ochronić przed suchymi mrozami i mroźnymi wiatrami, których nie lubi, zwłaszcza w bezśnieżne zimy.
.