Dryopteris tenuicula
kiedyś Dryopteris purpurella
syn.
Dryopteris erythrosora var.
purpurascens
syn.
Dryopteris indusiata var.
purpurascens
ang.Giant Autumn Fern
Status tej pochodzącej z podmokłych, górskich terenów Japonii, Korei i Chin paproci nie jest zbyt jasny. Przez jednych uważana jest za odrębny gatunek nerecznicy, przez innych za odmianę nerecznicy czerwonozawijkowej (
Dryopteris erythrosora). Różnice, na pierwszy rzut oka - szczególnie, gdy rośliny są młode - nie są zbyt widoczne .
Jedną z najważniejszych cech odróżniających obie paprocie jest kolor indusium , czyli zawijek przykrywających kupki zarodni paproci. Nam, zwykłym ogrodnikom taka różnica może wydawać się zabawna, ale obecność , kolor i kształt zawijki stanowią ważną cechę w systematyce paproci.
Nerecznica czerwonozawijkowa (Dryopteris erythrosora) - jak sama nazwa wskazuje, posiada indusia czerwonego koloru, zaś u Dryopteris purpurella, zawijki są biało - jasnobrązowe z lekkim zaróżowieniem .
Inną cechą - już bardziej widoczną -
jest wielkość obu gatunków : nerecznica czerwonozawijkowa osiąga mniejsze rozmiary a jej liście dorastają do ok.60 cm wysokości i 25 cm szerokości.
Dryopteris purpurella, nie bez powodu zwana jest potocznie 'Giant Autumn Fern', gdyż osiąga większe rozmiary: jej
liście osiągają 75 cm wysokości i 35 cm szerokości. Jak to zabawnie określono na stronie jednego z amerykańskich dystrybutorów tej paproci, wystarczy wyobrazić sobie nerecznice czerwonozawijkową na sterydach i już będziemy wiedzieć, jak wygląda
Dryopteris purpurella.
Znaleźć można kilka innych cech kolor łodyg i młodych frondów, liczba par listków itp), które dostrzegli znawcy tematu a wszystkie one pozwalają na sklasyfikowanie tej paproci jako osobnego gatunku.
Wspaniałe miedzianoczerwone pastorały (początek maja)
Czerwone zarodnie na spodniej stronie liścia (frondu)
...