Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum'

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/01 02:01 #165259

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Tomek Mr napisał:
Przyznam się, ze nie do końca wiem dlaczego tak jest, ale kilkukrotnie widziałem odmianę 'Crispum Bolton's Nobile' raz wybarwionego, a raz jako 'zieleńca'? think:

Dlatego, oczywiście, że są to dwie różne odmiany. 'Crispum Bolton's Nobile', w zależności od stanowiska ma kolory od żóltego do zielonego, zaś 'Crispum Bolton Variegatum', w rzucik- na zielonach liściach żółty, na żółtych, zielony. Ta ostatnia odmiana jest sporo droższa i cięższa do zdobycia, zwłaszcza, że są sterylne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, krzysztof.k, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/15 11:31 #166969

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Asplenium scolopendrium 'Crispum Bolton Variegatum' świetnie zapowiada się w tym sezonie . hu_rra Dobrze osłoniety, nie został uszkodzony przez przymrozki a i późny start też mu dopomógł w utrzymaniu dobrej formy. Gorzej z 'Crispum Bolton's Nobile', który rósnie w miejscu, gdzie ciągle buszuje kret. krecigl Po przyjeździe ze zlotu znalazłam go wyrzuconego do góry korzeniami i na wpół uschnietego, co przy upałach ponad 30C wcale nie dziwi.






fot.14.06.2019r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, jugo, basik, ewacz


--=reklama=--

 

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/20 22:25 #167780

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
'Crispum Bolton's Nobile' egzemplarz na wystawie zachodniej

fot. dziś (20.06.2019)




... ten rosnący na wystawie wschodniej jeszcze troszkę musi poczekać na sesję zdjęciową gwizdac
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/20 23:14 #167806

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Basiu, Twój 'Bolton's Nobile' tak doskonale trzyma pion? Mojemu liście pokładają się na ziemi. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/20 23:42 #167812

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Poll napisał:
Basiu, Twój 'Bolton's Nobile' tak doskonale trzyma pion? Mojemu liście pokładają się na ziemi. think:

Na ten moment tak cwaniakuje :lol:
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/06/24 10:35 #168256

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Nie wiem, od czego to zależy, bo inne języczniki stoją na sztorc a akurat wszystkie 'Boltony' polegują, jakby ogonki nie mogły unieść ciężaru lisci. think:

'Crispum Bolton Variegatum' na tle innych rozwijających się języczników


fot.16.06.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/24 10:36 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/08/12 00:01 #173442

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
'Crispum Bolton's Nobile' na wystawie zachodniej nieustannie wypuszcza nowe liście i wciąż trzyma pion :)
Natomiast ten, który wydawało mi się, że będzie miał dogodniejsze stanowisko, na wystawie wschodniej, bardziej ocienione i chłodniejsze sie zaciął gwizdac Żyje ma trzy zdrowe, zeszłoroczne liście, ale nic nie przyrasta :nie_wiem

fot.11.08.2019


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/08/12 07:19 #173448

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
basik napisał:
Natomiast ten, który wydawało mi się, że będzie miał dogodniejsze stanowisko, na wystawie wschodniej, bardziej ocienione i chłodniejsze sie zaciął gwizdac Żyje ma trzy zdrowe, zeszłoroczne liście, ale nic nie przyrasta :nie_wiem
Basiu, jeżeli jeszcze nie wypuścił młodych liści to trochę niepokojące? think:

'Crispum Bolton Variegatum', zaczyna mocno się wybarwiać.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/08/12 19:53 #173495

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Tomek Mr napisał:
basik napisał:
Natomiast ten, który wydawało mi się, że będzie miał dogodniejsze stanowisko, na wystawie wschodniej, bardziej ocienione i chłodniejsze sie zaciął gwizdac Żyje ma trzy zdrowe, zeszłoroczne liście, ale nic nie przyrasta :nie_wiem
Basiu, jeżeli jeszcze nie wypuścił młodych liści to trochę niepokojące? think:

Tak wygląda bidoczek :( Jak pogrzebałam trochę palcem w ściółce, to odsłonił się jeden mikry listek. Zamierzam go jutro przesadzić, ale nie jestem pewna, czy to dobry pomysł think:

fot.dziś (12.08.2019)




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/02 22:05 #175348

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
'Crispum Bolton Variegatum' - piękne przebarwienia, które ten języcznik prezentuje przez cały sezon





'Crispum Bolton's Nobile' - młode, rozwijajace sie pastorały


fot.30.08.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/09/02 22:06 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, jugo, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/04 07:53 #175450

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
I mój języcznik 'Crispum Bolton Variegatum' , mocno wybarwiony., a każdy liść trochę inaczej.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/14 22:57 #176452

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
'Crispum Bolton's Nobile' fot.dziś (14.09.2019)





pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Izabella1004, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/20 21:48 #177051

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Po ocenieniu wielkości kępy, podzieliłam kilka dni temu swojego języcznika 'Crispum Bolton Variegatum' na cztery części. Jedna, główna została najobfitsza a 3 pozostałe sadzonki sporo mniejsze, jednosercowe. Trafiły one na nowo wybudowany stoczek dla języczników i trzymam kciuki, by dobrze przezimowały. Póki co, wszystkie rozwijają nowe liście.






fot.20.09.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/09/20 21:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, beatazg, jugo, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/20 22:24 #177064

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Poll napisał:
Po ocenieniu wielkości kępy, podzieliłam kilka dni temu swojego języcznika 'Crispum Bolton Variegatum' na cztery części. Jedna, główna została najobfitsza a 3 pozostałe sadzonki sporo mniejsze, jednosercowe. Trafiły one na nowo wybudowany stoczek dla języczników i trzymam kciuki, by dobrze przezimowały. Póki co, wszystkie rozwijają nowe liście.
.
Koleżanka to i z jednego liścia zrobiłaby ze dwie sadzonki :kawa
Mój dzisiejszy 'Bolton variegata'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/09/30 19:52 #177914

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Ostatnio zostałam obdarowana przez Polę :buziak właśnie tą sadzonką z podziału hu_rra
'Crispum Bolton Variegatum' miałam zamiar posadzić obok 'Crispum Bolton's Nobile', które ładnie rośnie. Jednak otrzymał honorowe miejsce na nowo powstałej rabacie. Stanowisko półcieniste, z przebłyskami słońca.

fot.dziś (30.09.2019) zaraz po posadzeniu :fotka


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, jugo, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/10/11 09:17 #179285

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Asplenium scolopendrium 'Crispum Bolton's Nobile' skubnięte już pierwszymi przymrozkami.

fot.10.10.2019




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2019/10/11 20:27 #179339

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66632
Mój 'Crispum Bolton Variegatum' także troszkę podrudział. :silly: Niemalże wszystkie języczniki na mniej osłoniętych stanowiskach są tak maźnięte mrozem. Tylko te o cechach muricata, czyli lepszej substancji liści wyglądają, jak nówki


fot.11.10.2019r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2020/02/02 14:54 #188325

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Jest tak ciepło, że wczoraj zdjęłam ze wszystkich paproci zimowe zabezpieczenia (jodłowe gałązki) i pozostawiłam obok rośliny. W razie 'w' będę okrywać z powrotem. Na razie się wietrzą :P

Asplenium scolopendrium 'Crispum Bolton Variegatum'

fot.01.02.2020
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, ewacz, wojtek, Maggie

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2020/02/14 15:04 #189858

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Mój 'Bolton Variegata' rośnie w zacisznym miejscu, więc okrycia mu poskąpiłem...chociaż w tym roku nie było sensu cokolwiek okrywać chyba?



Ostatnio zmieniany: 2020/02/14 15:17 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, jugo, basik, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium)'Crispum Bolton's Nobile' i 'Crispum Bolton Variegatum' 2020/02/15 17:54 #189907

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54836
Dziś zdjęłam iglaste gałązki z Asplenium scolopendrium 'Crispum Bolton's Nobile' , miałam zamiar przyciąć liście, ale jak zobaczyłam, że pchają się już nowe listeczki, to nie ścięłam zeszłorocznych liści, tylko przygięłam je osłaniając nowe przyrosty.




fot.15.02.2020
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, edulkot, jugo, elakuznicom, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.190 s.