Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zanokcica północna (Asplenium septentrionale)

Zanokcica północna (Asplenium septentrionale) 2017/01/24 12:50 #46076

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7682
Zanokcica północna
Asplenium septentrionale

Naturalnie występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jedna z najmniejszych i najdziwniejszych paproci, która rośnie w Polsce. Można ją spotkać na Śląsku i ponoć w Górach Świętokrzyskich. Jest objęta częściową ochroną.
To niewielka roślina bardziej przypominająca kępki trawy niż paproć. .Dorasta do 10-20 cm. Jej wąskie, jasnozielone frondy są często rozwidlone na końcach.
Rośnie zwykle w szczelinach skalnych, na stanowiskach bardziej suchych i słonecznych o podłożu krzemianowym. Tworzy niewielkie i mało widoczne kępy.

W tradycyjnych ogrodach jest trudna do utrzymania, nie lubi nadmiaru wilgoci a czasem potrafi przepaść bez wyraźnego powodu.

U mnie Asplenium septentrionale rosła w kilku różnych miejscach, ale przetrwała tylko w jednym. To podwyższona rabata, zacieniona po południu rosnącą obok niewielką sosną.

.
CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Ostatnio zmieniany: 2018/04/06 01:20 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, basik

Zanokcica północna (Asplenium septentrionale) 2017/01/24 18:34 #46153

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 24238
Tomek Mr napisał:
W tradycyjnych ogrodach jest trudna do utrzymania, nie lubi nadmiaru wilgoci,a czasem potrafi przepaść bez wyraźnego powodu.

Zgadzam się z Tomaszem całkowicie. Ta malutka zanokcica północna, to jedna z najtrudniejszych w uprawie paproci i nie chodzi tu tylko o wilgotność stanowiska. Jak każda roślina żyjąca w enklawie, na ściśle określonym obszarze, ma swoje wymagania co do rodzaju gleby i akurat jej ciężko się przystosować do nieco odmiennych.

Chyba największe skupisko tej zanokcicy można zobaczyć w mało znanym, ale ciekawym zakątku Gór Kaczawskich , w rezerwacie przyrody Ostrzyca Proboszczowicka / Szlak Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku ( okolice Złotoryi). To tylko ok. 100 km od Wrocławia, więc odwiedzałam to miejsce kilkakrotnie. Podziwiać tam można nie tylko 'śląską Fudżijamę' - wygasły wulkan pokryty bazaltowym gołoborzem , ale przede wszystkim unikalną - dlatego chronioną już od lat XX-tych ub. wieku - charakterystyczną szatę rośliną.

Asplenium septentrionale rośnie tam na zasadowych, bardzo suchych stanowiskach, we wgłębieniach bazaltowych skał niemal w pełnym słońcu . Szukałam jej w cienistej części masywu poniżej szczytu, ale bezskutecznie. Tylko na samej koronie, w olbrzymich blokach skalnych znalazłam kilka stanowisk

Asplenium septentrionale , paproć przypominająca kształtem trawkę

.
Ostatnio zmieniany: 2017/01/24 19:47 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Przemek, basik

--=reklama=--

Zanokcica północna (Asplenium septentrionale) 2018/10/19 21:32 #134976

• Poll
  • Poll Avatar
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 24238
Tomku, jak tam Twoja zanokcica północna? Moja niby żyje, ale żadnych optymistycznych przyrostów, to ja nie widzę.

fot.07.10.2018r
.

Zanokcica północna (Asplenium septentrionale) 2018/10/20 21:28 #135099

• Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7682
Polu, u mnie mocno ucierpiała podczas pamiętnych ponad 30 stopniowych upałów i ze sporej kępy został niewielki kawałek.Chyba nie mam nawet aktualnej fotki :nie_wiem
CIENISTY OGRÓD TOMKA
Pozdrawiam Tomek
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.070 s.