DryopterIs affinis subsp. borrei 'Revolvens'
Ta odmiana nerecznicy mocnej, należy do jednego z jej czterech podgatunków, subsp.
borrei i została nam przekazana w spadku po wiktoriańskim szale paprociowym, czyli XIX-wiecznej pteridomamii. W tym właśnie czasie została odnaleziona w Lake District - w Krainie Jezior w Kumbrii (UK).
Revolvens, zwłaszcza, gdy jest dojrzałą paprocią, łatwo rozpoznać wśród innych roślin gatunku nerecznicy mocnej, gdyż zwijające się się pod spód listki pierwszego rzedu bardzo rzucają się w oczy. Im starsza roślina, tym bardziej frondy przypominają wyglądem niezupełnie domkniętą w przekroju rurkę. Patrząc na nią, ma się wrażenie, ze frondy omdlewają i więdnąc, zwijają się.
Revolvens, jak i inne paprocie z gatunku nerecznicy mocnej, jest odporną, żywotną odmianą. Tworzy wazowe, luźne kępy o dość wąskich, przewieszających się liściach, których długość dochodzi
do 60 cm. Ich kolor jest ciemnozielony i wyrazisty a liście lekko lśnią Jest to więc raczej mniejsza odmiana gatunku, zwłaszcza, że frondy są lekko zakrzywione i nie sterczą sztywno, co dodatkowo obniża wysokość kępy. Na cieplejszych terenach, sporo liści zachowuje formę zieloną, ale ogólnie uwazana jest za odmianę pół-zimozieloną.
Polecana jest do uprawy w strefach od 5 do 9.
Uprawa tej nerecznicy nie jest trudna, wszystkie odmiany Dryopteris affinis są bardzo wdzięczne w uprawie i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zapewnić im trochę cienia, dobrze nawilżoną, lekko próchniczą glebę i to wszystko. Dla poprawienia estetyki rośliny, mozemy wiosną usunąć zeszłoroczne zaschnięte liście, ale lepiej nie robić tego, gdy sa jeszcze zielone - choć w niezbyt dobrym stanie, nadal przecież pełnią swoją funkcję asymilacyjną. Pamietajmy, że rośliny, które podczas zimy mają takie zielone liście, lepiej tą zimę mogą przetrwać i mieć lepszy start w nowy sezon. Zimą, gdy jest bezśnieżna a spodziewamy się większych mrozów, warto rzucić na paproć kilka gałązek iglastych.
.