Doliczono się, iż popularna, nasza rodzima paproć - wietlica samicza ma około 300 odmian o bardzo różnych cechach: długości i budowie liści czy rozpiętości kęp. Wszystkie one zazwyczaj są roślinami łatwymi w uprawie i choć nie odznaczają się zimozielonością, warto korzystać z różnorodności form i wzbogacać nimi ogród.
Jedną z mniejszych odmian jest 'Congestum', charakteryzujace się niskim wzrostem, który wynika ze zredukowania zarówno ogonków liściowych, jak i samej części zielonej liścia. Listki wydają się być ściśnięte na krótkiej łodydze a przez to bardzo zbite i gęste. Wysokość całej kępy wynosi zazwyczaj około 30-35 cm, jest to więc niska i zwarta forma, bardzo lubiana przez właścicieli małych ogrodów.
Równie popularna jest forma 'Congestum Cristatum' o rozszczepionych końcówkach, ale jej poświęcony jest inny wątek.
Wymagania 'Congestum' są takie jak innych wietlic - przepuszczalne, ale wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie, zasobne w próchnicę. Choć wietlice samicze znoszą mrozy do -30C, ja na swoją roślinę narzucam kilka iglastych gałązek.
Athyrium filix femina 'Congestum', niezbyt wysoka, ale dość szeroko się rozkłada. Świetna paproć do nasadzeń w I rzędzie rabat paprociowych, na ocienionych częściach sklaniaków ( z dostępem do sporej ilości wody)
A u mnie, jako jedyna, właśnie 'Congestum' się mocno przypaliła. Rośnie wśród wielu innych wietlic, być może właśnie na nią pada przez jakiś czas zbyt wiele promieni słonecznych.