Asplenium scolopendrium 'Muricatum'
(+ inne języczniki z grupy Muricatum)
Języcznik zwyczajny, jest jednym z gatunków, które charakteryzują się wielką różnorodnością form/odmian. Często jednak, sklasyfikowane odmianowo, nie wyglądają zupełnie jednakowo - różnią się miedzy sobą niewielkimi szczegółami. Stąd, wśród kolekcjonerów, dopuszczane jest klasyfikowanie poszczególnych form paproci, jako grupy o danych cechach np
Asplenium scolopendrium Crispum Group.
Charles Druery, w swojej książce 'British ferns and their varieties', wyraźnie i jasno określa zasadę klasyfikacji
Asplenium scolopendrium 'Muricatum':
jest to forma języcznika zwyczajnego o szorstkiej powierzchni i zwężonych liściach, ale nie dodaje żadnych szczegółów. Dopisuje tylko, iż jest to odmiana znaleziona w kilku miejscach ( przypomnę , w czasach wiktoriańskich, czyli w XIX w)
. .
Ten lakoniczny opis daje spore pole do spekulacji, bo jakiej szerokości frondy/liście, można uznać za zwężone? Domyślać się tez możemy, iż 'Muricatum' nie powinno raczej charakteryzować się mikrym wzrostem, gdyż skrupulatny Druery dopisałby słowo 'dwarf'. Tak więc, wielu kolekcjonerów klasyfikuje, jako 'Muricatum' niemal każdą formę języcznika zwyczajnego o szorstkich, niemal plastikowych liściach, nie zważając na ich szerokość. Sama mam kilka takich języczników i choć tylko jeden z nich spełnia kryteria Druery'go ( wąskie liście), mówię o nich, iż są to języczniki z grupy Muricatum. Ważnym jest jednak, by inne cechy, które rzucają się w oczy przy pierwszym spojrzeniu na tę paproć np postrzępione brzegi, kompaktowa forma, niecodzienny kształt liści, ich rozdwajanie się na końcach, nie dominowały, gdyż wtedy, taki języcznik powinien być inaczej sklasyfikowany.
Jak wszystkie języczniki, tak i Muricatum jest wdzięczny w uprawie, nie sprawia większych problemów. Wymagać będzie gleby niezbyt kwaśnej, zasobnej w humus i wilgotnej, ale bez zastoin wodnych. Na zimę warto rzucić nań kilka iglastych gałęzi, które nieco osłonią roślinę w razie bezśnieżnych a mroźnych dni, ale pozwolą jej też normalnie funkcjonować (paproć zimozielona).
Spotykany czasem w opracowaniach (zwłaszcza starszych) synonim, to
Phyllitis scolopendrium 'Muricatum'.
Inny języcznik o cechach Muricatum, ale o szerszych liściach
.