Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo- Marginatum'

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo- Marginatum' 2018/10/24 22:42 #135493

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68141
Asplenium scolopendrium 'Ramo-Marginatum'



Znaleziona w czasach wiktoriańskich Ramo-Margiantum (czasem spotykana pod uproszczoną nazwą Ramomarginata, lub Ramomarginatum), to odmiana języcznika zwyczajnego, o bardzo charakterystycznych, łatwych do wyłapania cechach. Nieoceniony Charles Druery, w swojej książce 'British ferns and their varieties', napisał o nim: "Wspaniała rozgałęziona, grzebieniasta forma, o wąskich, nieco 'poszarpanych' liściach, wielokrotnie rozgałęziających się, aż do szerokiego i pięknego grzebienia". Jest to clou tego, co można napisać o języczniku Ramo-Marginatum! Opis wsparty jest doskonale celnym rysunkiem, na którym zaakcentowane są wymienione cechy

Asplenium scolopendrium Ramo- Marginatum (Plate XXXVII) i w ogrodzie




Dodać należy, iż to jedna z trudniejszych w uprawie odmian - rośniei przyrasta powoli, wiele gorzej znosi zimy w naszych polskich ogrodach. O ile inne języczniki po pierwszych przymrozkach zachowują swój piękny, jesienny wygląd, Ramo-Marginatum natychmiast reaguje brązowieniem liści. Nie jest to chyba jednak tylko nasz, polski problem, bo i świetny znawca i kolekcjoner paproci, prowadzący Fern Nursery w Wielkiej Brytanii - Neil Tim, napisał o tej odmianie: "Ramo-Marginatum, to naprawdę interesująca odmiana, która, choć nie jest prawdopodobnie najłatwiejsza w uprawie, jest z pewnością inna, bardziej przypominająca tropikalną paproć Platycerum (przyp. płaskla, łosie rogi), niż rodzimy Asplenium scolopendrium."

Osiągane przez tę odmianę rozmiary, to rzecz nie do końca pewna - u mnie, po 5 latach uprawy, dorosła do około 20 cm. Choć niektóre źródła z rozpędu podają nawet 50 cm,wątpliwym jest, by taką wysokość osiągał. Nawet na Wyspach Brytyjskich nie widziałam tego języcznika o tak dużej wysokości.

W uprawie, jak napisałam wyżej, jest dość trudny. Trzeba mu zapewnić niezbyt kwaśną, dobrze przepuszczalną glebę (jednak wilgotną) i mocno osłonięte od wiatru i nadmiaru wilgoci, stanowisko. Ja buduję nad Ramo-Marginatum daszek ze sporego, płaskiego kamienia a potem przykrywam dość grubo iglastymi gałęziami.








Cała roślina w porównaniu z liśćmi odmiany Crispum Moly


fot.24.10.2018
.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/08 18:35 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, nowababka, basik, ewacz, wojtek, dultom

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2018/10/27 17:20 #135863

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Mój języcznik 'Ramomarginatum', dzisiejsza fotka

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nowababka, ewacz, dultom


--=reklama=--

 

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2018/11/26 19:47 #138925

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68141
Wspominkowe zdjęcie Asplenium scolopendrium 'Ramo-Marginatum', z sierpnia 2018. Wtedy, kępa dopiero się rozbudowywała


fot.12.08.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, nowababka, jugo, ewacz, dultom

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2021/08/27 16:23 #247660

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Duża i o dziwo dość dynamiczna forma 'Ramo-Marginatum'. Dostałem w ubiegłym roku, jako małą sadzonkę.







Ostatnio zmieniany: 2021/08/27 16:24 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, jugo, basik, ewacz, dultom, DorotaZ

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2021/11/04 09:04 #252802

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
To nie cała roślina...



...jeden liść tylko ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2022/06/20 07:47 #270499

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
W ubiegłym sezonie trafiła mi się ciekawa i o dziwo dynamicznie rosnąca sadzonka języcznika 'Ramo-Marginatum'. Z daleka ciężko się zorientować, że to w ogóle jest odmiana Asplenium scolopendrium ;)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, janka.p, DorotaZ

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium ) 'Ramo-Marginatum' 2023/07/31 06:32 #300192

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Inny egzemplarz języcznika 'Ramo- Marginatum'. Z tego co widzę to ta forma nieźle zimuje i przyrasta. Mam trzy podobne rośliny i wszystkie jak na razie dobrze się rozwijają.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, ewakatarzyna
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.172 s.