Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita'

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2016/06/23 16:31 #6610

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Osmunda regalis 'Decomposita'
długosz królewski

W wątku o długoszu królewskim 'Undulata'/'Crispa' , napisałam:
Długosz królewski , nasza rodzima a jednocześnie jedna z najpotężniejszych paproci, które możemy uprawiać w naszych warunkach klimatycznych, szczęśliwie doczekała się kilku odmian o wyraźnie innych cechach, niż gatunek. O ile u odmiany 'Purpurascens' cechy te są widoczne tylko wiosną, to 'Cristata' i 'Undulata'('Crispa'), utrzymują je przez cały sezon.

Kolejną z ciekawych odmian reperezentujacych gatunek Osmunda regalis jest 'Decomposita'. Nieco mniej znana, ale jedna z najciekawszych i widowiskowych odmian, gdyż jej liście są w różnym stopniu powcinane i na tle innych długoszy wyglądają na bardzie pierzaste, czy też trójwymiarowe (potrójnie pierzaste). Im starsza jest roślina, tym bardziej widoczne sa wcięcia w listkach, dlatego też warto poczekać na efekt, nawet, jesli jestesmy nieco zawiedzeni wyglądem młodej, nowozakupionej sadzonki. Wysokość paproci, jaką podają żródła, czyli 120-200 cm, chyba jest nie do osiagnięcia w Polsce, ale na 100 cm możemy liczyć. Moja 3-letnia ;Decomposita' ma ok. 50 cm wzrostu.



Paproć ta została odkryta w hrabstwie Kerry w Irlandii, w 1901 roku, u schyłku złotego okresu pteridomanii . W wyniku zawirowań dziejowych, np kolejnych wojen światowych, znikła z ogrodów i obawiano się, że drugi łut szczęścia się nie powtórzy. Jednakże, po 90 latach, została ponownie 'wyłowiona' w naturze wprawnym okiem doświadczonego znawcy paproci - Brytyjczyka, Martina Rickarda. Tak więc, od końca XX wieku Osmunda regalis 'Decomposita' ponownie pojawiła się w ogrodach miłośników paproci i to nie tylko w macierzystej Europie. W Stanach Zjednoczonych, trud rozmnożenia i rozpropagowania tej paproci podjęła Sue Olsen, współzałozycielka amerykańskiej fundacji Hardy Fern. Sprowadziła ona z Niemiec (od prywatnego kolekcjonera) zarodniki a szczęśliwym trafem okazało się, iż powtarza on cechy z siewu. Wazny był tez czas wysiewu zarodników, gdyż ich żywotność jest bardzo krótka i nalezy je siać nie dalej, niż miesiąc po dojrzeniu.


Osmunda regalis jest paprocią spotykaną w wielu zakatkach kuli ziemskie m.in. na Madagaskarzej, stąd uważana jest za paproć kosmopolityczną, ale dla nas ważne jest to, iż występuje także w Polsce, więc jest przystosowana do naszych zim. Chcąc uprawiać w ogrodzie długosze królewskie (gatunek i odmiany) , nalezy jednak pamietać, że ich siedliskami w naturze są bagna, mokre łęgi (często pławiące się w pełnym słońcu), gdzie tworzą całe kolonie korzystające z dobrodziejstw wilgotnej gleby. Takie też warunki powinnismy zapewnić Osmunda regalis ' Decomposita': glebę bardzo kwaśną i stale wilgotną. Miejsce nie może być bardzo ciemne a obowiązująca zasada mówi, że im wiecej wilgoci w korzeniach, tym bardziej słoneczne może być stanowisko. Jesli gleba będzie okresowo przesychać a gęste gałęzie drzew iglastych nie dopuszczą promieni słonecznych, nigdy nie doczekamy się wielkiej, obfitej kępy a dodatkowo, liście będą łatwo się wyłamywać u podstawy. Dlatego też w ogrodach o lekkiej, łatwo przesychajacej glebie, zalecałabym zbudowanie sztucznego bagienka o kwaśnym odczynie (wspomagamy się torfem+trociny, ew.kora).




Szczęśliwych posiadaczy proszę o zasilanie wątku zdjeciami i spostrzeżeniami.
:tup
Ostatnio zmieniany: 2019/06/24 16:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, basik, dultom

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2019/06/16 11:47 #167129

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Aby łatwiej było rozpoznać różne formy - porównanie liści długoszy;od lewej: Osmunda japonica (stanowisko cieniste), Osmunda regalis (stanowisko w pełni słoneczne) i Osmunda regalis 'Decomposita' (stanowisko półcieniste)





W odwrotnej kolejności - długosz 'Decomposita' pierwszy od lewej strony



Z Osmunda regalis



fot.15.06.2019r.
Ostatnio zmieniany: 2019/07/07 09:22 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th


--=reklama=--

 

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2019/07/01 17:32 #169164

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Długosz królewski Decomposita' na mocno cienistym (słońce rano i póxnym wieczorem), bardzo wilgotnym stanowisku




fot.30.06.2019r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, dultom

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2020/05/06 00:43 #199794

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Osmunda regalis 'Decomposita' na wilgotnej, wzniesionej rabacie pod murem


fot.05.05.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2020/06/04 21:44 #203575

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Osmunda regalis 'Decomposita' z liśćmi zarodnionośnymi






fot.03.06.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, dultom

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2021/10/17 09:52 #251482

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Poll napisał:
W Stanach Zjednoczonych, trud rozmnożenia i rozpropagowania tej paproci podjęła Sue Olsen, współzałozycielka amerykańskiej fundacji Hardy Fern. Sprowadziła ona z Niemiec (od prywatnego kolekcjonera) zarodniki a szczęśliwym trafem okazało się, iż powtarza on cechy z siewu. Wazny był tez czas wysiewu zarodników, gdyż ich żywotność jest bardzo krótka i nalezy je siać nie dalej, niż miesiąc po dojrzeniu.

Za przykładem pani Sue Olsen i ja wziąłem na barki ( :lol: ) trud rozmnożenia i rozpropagowania, przynajmniej w naszym gronie, tej ciekawej i rzadkiej odmiany.
Jak na razie wszystko 'idzie' pomyślnie...mam nadzieję, że w dalszym etapie nie zaniedbam młodych siewek ;)

Osmunda regalis 'Decomposita'



Ostatnio zmieniany: 2021/10/17 09:57 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, ewacz, dultom, DorotaZ

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2022/05/16 22:15 #266329

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
I jak kolego? Będą małe osmundziątka? Lepiej byłoby, gdyby były, bo moja 'Decomposita' napędziła mi w ubiegłym roku stracha: długo nie wychodziła, wyglądała na martwa, aż w końcu, ze środka wybiło kilka pastorałów.

Osmunda regalis 'Decomposita' na tle przywarki japońskiej.


fot.16.05.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewacz, ewakatarzyna

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2023/05/16 20:14 #294795

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Tomaszuuu??? Pytanie wisi od ubiegłego roku.
Była chwila strachu, ale 'Decomposita' zebrała się w sobie i w tym roku ładnie wystartowała. Od przemrożeń uratowała tego długosza kołderka z przywarki, która nadmiernie się rozrosła. Dobrze, że jej nie przycięłam wczesną wiosną, jak to zazwyczaj robie.


fot. 15.05.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, ewakatarzyna

Długosz królewski (Osmunda regalis) 'Decomposita' 2023/05/17 09:51 #294876

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Poll napisał:
Tomaszuuu??? Pytanie wisi od ubiegłego roku.
.
przepraszam, nie zauważyłem. :silly: Mam kilka siewek już po pierwszej zimie w gruncie i kilka małych jeszcze w pudełku...niestety część tradycyjnie już, zasuszyłem :nie_wiem .
Na fotce te najokazalsze ;).
Osmunda regalis 'Decomposita' 17.o5.2023r.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, ewakatarzyna
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.168 s.