Polypodium cambricum 'Prestonii'
syn.
Polypodium australe
(Paprotka)
Gatunek odnaleziony w Walii, byłej Cambrii, stąd
Cambricum. W Anglii nazywana paprocią końca lata, ponieważ najładniejsze liście pojawiają się dopiero w połowie sierpnia. Wyselekcjonowano wiele ciekawych odmian.
Jeden z bardziej ozdobnych kultywarów
Polypodium, gatunku paprotek 'walijskich'.**
Jej eleganckie, dobrej substancji, lekko ząbkowane listki o trójkątnym zakończeniu przypominają nieco liść
Cyrtomium (gospodynie domowe powiedziałyby, że także lubczyku), ale są lekko pofalowane, lekko koronkowe i ozdobne. Wiosną jasnozielone, w trakcie sezonu ciemnieją i tworzą wzniesione, lekko odchylone na zewnątrz kępy. Jest paprotką zimozieloną, ale kiedy pojawiają się nowe liście (w VI/VII) zaleca się usuwanie starych, które przetrwały zimę dla podniesienia atrakcyjności wyglądu rośliny.
To rodzima brytyjska paproć, znaleziona w okolicach Yealand Conyers w Lancashire 1871 r. Nazwa 'Prestonii' pochodzi od nazwiska jej odkrywcy Prestona, który - jak powiada anegdota - musiał nieźle się natrudzić, aby ją zdobyć:
"Odkrył ją w w 1871r, rosnącą w bloku wapienia [...] nie mógł jej wydobyć, więc zabrał do domu cały blok i stopniowo wydobywał ją ze szczeliny, w której rosła " (cyt. za Rickard Martin ' The Plantfinder's Guide to Graden ferns' '2000 )
W uprawie preferuje podłoże niekwaśne i niezbyt mokre.
Rozmnaża się ją przez podział, gdyż jest sterylna (nie wytwarza zarodników).
fot.Tomek Mr
---
Gatunek
Polypodium cambricum jest potomkiem tropikalnej Polypodium z Azji, która rozprzestrzeniła się miliony lat temu w Europie i Afryce Północnej, gdy półkula północna miała klimat tropikalny. Później, gdy klimat oziębił się, inne paprocie wymarły, przeżyła tylko Polypodium cambricum, która 'schroniła się' na ciepłych, wilgotnych terenach w regionie Morza Śródziemnego. Później rozprzestrzeniła się na zachodnią część Morza Śródziemnego i słynące z łagodnego klimatu Wyspy Brytyjskie. I właśnie tam, w Walii, którą w klasycznej łacinie nazywano Cambria, została odnaleziona i opisana. Obiegowo nazywana jest 'walijska paprotką' a
Polypodium cambricum 'Prestonii' jest jej naturalną odmianą.