Polystichum aculeatum 'Zillertal Mini'
W wątku o
Polystichum aculeatum 'Zillertal, Tomasz napisał:
W przeciwieństwie do
Polystichum setiferum (paprotnika szczecinkozębnego), u którego wyodrębniono kilkanaście grup i dziesiątki mniej lub bardziej charakterystycznych odmian , u
Polystichum aculeatum (paprotnika kolczystego) tych odmian jest jak na lekarstwo i można je policzyć na palcach jednej ręki.
Choćby dlatego odmianę 'Zillertal' należy traktować wyjatkowo! Drugim powodem jest fakt, że to prawdopodobnie jedyna forma' Plumosum' paprotnika kolczystego...a trzeci , że jest paprocią wyjątkowo piękną
W tej chwili pojawiła się nowa odmiana wyselekcjonowana wśród paprotników
odmiany 'Zillertal' , różniąca się- jak wskazuje nazwa - jedynie wielkością. Kształt frondów, ich pierzastość, kolor, to wszystko ma mieć 'zapożyczone' od rośliny matecznej/wyjściowej, natomiast inny rozmiar 30-tu centymetrów pozwolił Wouterowi van Driel na wyodrębnienie nowej odmiany dwarf.
Co ciekawe, mamy szansę na samodzielne rozmnożenie 'Zillertal Mini', ponieważ młode rośliny, jakie są w naszym posiadaniu, produkują rozmnóżki. Wraz z osiąganiem dojrzałości, ta 'umiejętność' paprotnika zanika. Ostatnio sprawdzałam i faktycznie, na jednym z liści znalazłam małą rozmnóżkę.
Jak 'Zillertal Mini' zaadoptuje się w naszych ogrodach, jakie będzie tempo jego namnażania? To będziemy obserwować własnie w tym wątku, bo odmiana dopiero weszła na ogrodniczy rynek i wszyscy jednakowo starujemy z jej uprawą. W ogrodzie wymagać będzie lekko cienistego stanowiska o glebie wilgotnej ale przepuszczalnej.