– gatunek krzewu iglastego należący do rodziny cyprysowatych. Inne nazwy zwyczajowe: jałowiec sawina, jałowiec sawiński.
Rozmieszczenie geograficzne
Jego ojczyzną są góry południowej Europy oraz Azji Mniejszej, Azji Środkowej i Kaukazu a także Afryka Północna. W Polsce roślina bardzo rzadka na naturalnych stanowiskach. Obecnie (dane na 2008 r.) jego potwierdzone stanowiska znajdują się tylko w Pieninach Centralnych: na skałach Facimiecha, Głowa Cukru i Piecki. Często natomiast uprawiany jest jako roślina ozdobna.
Morfologia
Pokrój Płożący się nisko po ziemi, silnie rozgałęziony na boki krzew. Pędy niemal okrągłe na przekroju, pokładające się i podnoszące.
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe. Liście trójkątnie-jajowate, przylegające do gałązek, łuskowate. Mają długość 1–3 mm i zachodzą na siebie dachówkowato.
Szyszki
Wyrastają na haczykowato zagiętej szypułce, zwisające czarne szyszkojagody.
Początkowo płoży się, ale z czasem gałęzie zaczynają unosić się lekko ku górze. Igły drobne zielone z niebieskawym odcieniem. Świetnie znosi suszę. Przyrost roczny: ok. 15 cm. Wielkość po 10 latach: 100x150 cm. Stanowisko: słoneczne
Doskonała odmiana do ogrodów przydomowych, do obsadzania skarp i nasypów, jako roślina okrywowa.
Juniperus sabina 'Tamariscifolia'
Świetnie znosi suszę
Stanowisko: słoneczne
Doskonała odmiana do ogrodów przydomowych, do obsadzania skarp i nasypów, jako roślina okrywowa.
Kupiłam właśnie tę odmiane jałowca sabińskiego, by obsadzić nim część alei wjazdowej, skąd wykopałam inne rośliny.
Wjazd jest suchym i mocno słonecznym miejscem. Przy ostatnich gorących i bezdeszczowych latach nie daję rady podlewać każdego zakątka ogrodu, więc musiały to być jałowce i to najlepiej niezby wolno rosnące.