Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Collector Conifers of the Year

Collector Conifers of the Year 2016/10/13 19:54 #29498

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Zainspirowany wpisem Poll na temat wyboru najładniejszej hosty roku (Hosta of the year) zacząłem szukać, czy w dziedzinie iglaków również wybiera się takich laureatów. No iokazało się, że tak :) Wybory organizuje Amerykańskie Towarzystwo Miłośników Roślin Iglastych (American Conifer Society) i pierwsza edycja konkursu miała miejsce już w 2006 roku. Regułą jest, że zwycięstwo przyznawane jest kilku roślinom

W kolejnych latach zwyciężały:
2006: Metasequoia glyptostroboides ‘Ogon’ (syn.‘Gold Rush’) oraz Picea glauca var. albertiana ‘Pixie Dust’


2007: Picea orientalis ‘Tom Thumb Gold’ oraz Picea omorika ‘Pendula Bruns’


2008: Picea abies ‘Pusch’ oraz Picea pungens ‘The Blues’


2009: Pinus strobus ‘Niagara Falls’ oraz Pinus heldreichii ‘Smidtii’


2010: Taxodium distichum ‘Pevé Minaret’, Larix decidua ‘Puli’ oraz Ginkgo biloba ‘Mariken’


2011: Chamaecyparis obtusa ‘Chirimen’ oraz Pinus parviflora ‘Bergman’


2012: Picea abies ‘Wichtel’, Cedrus brevifolia ‘Kenwith’ oraz Sciadopitys verticillata ‘Picola’


2013: Cunninghamia konishii ‘Little Leo’, Pinus mugo ‘Carstens’ oraz Picea abies ‘Gold Drift’


2014: Abies koreana ‘Kohouts Icebreaker’ oraz Pinus x schwerinii ‘Wiethorst’


2015: Metasequoia glyptostroboides ‘Schirrmann’s Nordlicht’, Pinus parviflora ‘Tanima-yo-yuki’ oraz Pinus cembra ‘Herman’


2016: Gingko biloba ‘Snow Cloud’ , Thuja occidentalis ‘Jantar’ oraz Picea pungens ‘Ruby Teardrops’

Nie znalazłem niestety fotki tego ostatniego z czerwonymi szyszkami. Mam tylko jesienną fotkę, gdy już zbrązowiały. W środku sezonu są mniej więcej takie:


Za wyjątkiem kuninghamii 'Little Leo' oraz cedra 'Kenwith' wszyscy laureaci świetnie dadzą sobie radę w polskim klimacie. Warto zwrócić także uwagę, że w bieżącym roku uznanie znalazła tuja 'Jantar' wyselekcjonowana w Polsce przez Jakuba Jabłońskiego :) Wszystkie wyróżnione odmiany można znaleźć w polskich szkółkach, choć za niektórymi trzeba się nachodzić ;)
Jak podobają się Wam dokonane wybory? Które chętnie posadzilibyście w Waszych ogrodach? A może jakieś już rosną? Pochwalcie się :)
Ostatnio zmieniany: 2019/02/19 22:55 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, beatazg, krzysztof.k, nelu-pelu

Collector Conifers of the Year 2016/10/13 20:13 #29501

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Jak dla mnie większość bardzo ciekawa. Kilka z wyróżnionych już u mnie rośnie :) ...a kilka na pewno będzie :kawa ;)

Pinus x schwerinii ‘Wiethorst’ rośnie u mnie około 10 lat.Wyjątkowo ładna sosna.Jak widzę to nie tylko moja opinia.



Ostatnio zmieniany: 2019/02/19 22:56 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rispetto, piku, danutal, krzysztof.k


--=reklama=--

 

Collector Conifers of the Year 2016/10/13 21:02 #29517

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1468
  • Otrzymane podziękowania: 3345
'Wiethorst' to odmiana będąca krzyżówką sosny himalajskiej (Pinus wallichiana) i sosny wejmutki (Pinus strobus). Piękny okaz Tomku i chyba dwa razy taki duży jak mój :diabelek Czy zauważyłeś, żeby z szyszek coś się wysiało?
I jeszcze mały dopisek do naszego 'Jantara' - jest to odmiana prawnie chroniona na terenie Unii Europejskiej.
A oto zwycięzca z roku 2008 - świerk kłujący (Picea pungens) 'The Blues'

Odmiana przeszła długą drogę marketingową i można ją spotkać również pod oznaczeniami Picea pungens 'Slenderiana' oraz Picea pungens 'Blue Falls'. W każdym razie to jedna i ta sama roślina :) W ramach ciekawostki dodam, że świerk ten został laureatem złotego medalu na wystawie "Zieleń to Życie" w 2012 roku
Ostatnio zmieniany: 2019/02/19 22:58 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Collector Conifers of the Year 2016/10/13 21:58 #29527

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Pawle, jakieś pojedyncze to chyba były, ale nie wiem czy to z tej sosny, czy z leśnej ściółki którą czasem dosypuję.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: basik, wojtek
Czas generowania strony: 0.182 s.