Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Tulejnik (Lysichiton)- gatunki, wymagania i uprawa w ogrodzie

Tulejnik (Lysichiton)- gatunki, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/12/17 22:24 #39689

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25992
  • Otrzymane podziękowania: 68159
Lysichiton
tulejnik, żmijownik

ang. skunk cabbage, swamp lantern

Tulejnikom poświęcony jest wątek w dziale 'Byliny', wiec tutaj tylko w skrócie o tej bagienno-wodnej roślinie

Rodzaj obejmuje tylko dwa gatunki:

1/ tulejnik amerykański (Lysichiton americanus), pochodzący z Ameryki Północnej(od Alaski do Kalifornii). Został on na przełomie XIX/XXw sprowadzony do północo-zachodniej Europy , gdzie dośc szybko został uznany za gatunek inwazyjny, wypierający rodzimą roślinność. Żółte kolbiaste kwiatostany charakteryzują się mocnym , wstrętnym zapachem, porównywanym do zapachu skunksa ( stąd nawiązanie do tego zwierzecia w angielskiej nazwie)








2/ tulejnik kamczacki (Lysichiton camtschatcensis) , o białych, przyjemnie pachnących kwiatach , pochodzący z północno-wschodnich terenów Azji (od Kamczatki do Japonii). W Europie pojawił się pod koniec XIX w.



Oba gatunki preferują cieniste, wilgotne stanowiska , zasiedlają więc bagna, podmokłe łąki, lasy i zarośla, okolice rzek i brzegi strumieni.Rosną powoli, kwitną zazwyczaj kilka lat po posadzeniu, ale są długowieczne i mogą dożywać nawet 80 lat, tworząc swoiste kolonie.
Rozmnaża się je przez wysiew nasion i wegetatywnie, przez podział fragmentów kłączy.


Zamieszczone zdjęcia pochodzą z ogrodów botanicznych Dahlem (Berlin) i Harlow Carr (UK), ale i w naszym kraju z powodzeniem można je uprawiać w płytkiej strefie brzegowej i w bagnach. Tulejnik amerykański i kamczacki rosną u mnie 5 lat, do tej pory - pierwszy raz w tym roku - zakwitł jednym białym kwiatem ten drugi.

Na pierwszym planie, w bagienku tulejnik kamczacki , w głębi - z nieco ciemniejszymi liśćmi - amerykański



Tulejnik kamczacki kwitnący u mnie w bagienku (fot. połowa kwietnia 2016)




.
Ostatnio zmieniany: 2022/09/27 19:37 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, VERA, Pani Bestia, annawu, Danusia

Tulejnik (Lysichiton)- gatunki, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/02/07 18:21 #48538

  • Balo325
  • Balo325 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 4
Mam nadzieję, że na wiosnę też będę mógł się pochwalić.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.156 s.