Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum'

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/06/15 02:30 #4499

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Polypodium glycyrrhiza 'Longicaudatum'

(Paprotka)

syn.Polypodium vulgare 'Longicaudatum'

ang.Licorice fern , sweet fern 'Longicaudatum'


Ciekawa odmiana paprotki, naturalnie występujaca w Ameryce Północnej . Odnaleziona została w XIX w. wieku Kolumbii Brytyjskiej ( prowincja Kanady ) a następnie sprowadzona do Europy , w pierwszej kolejności do ogrodów na Wyspach Brytyjskich.


Ta łatworozpoznawalna paproć o zimozielonych liściach , rozrasta się za pomocą pełzającego kłącza , tworząc dość luźne, lekko chaotyczne kępy . Dorasta do ok. 30cm , choć wiarygodne źródło, jakim jest RHS podaje, że może osiągnąć w dojrzałym wieku ( do 10 lat) nawet 0,5 m wysokości. O charakterystycznym dla tej właśnie odmiany wyglądzie, stanowią niepodzielone, wąskie i mocno wydłużone wierzchołki/końcówki frondów , które są trzykrotnie dłuższe, niż u gatunku . We wczesnych Brititsh Pteridoligal Bulletins , określana była nawet jako " form of glycyrrhiza found in British Columbia with "A tail as long as a wet week" ( forma Polypodium glycyrrhiza z ogonem długim, jak deszczowy tydzień").



Dość długo była uważana za odmianę Polypodium vulgare , lecz pewne względy ... organoleptyczne zadecydowały o zaliczeniu jej jednak do odmian Polypodium glycyrrhiza. Judith Jones wspomina , jak w dość zabawny sposób przekonała się o tym, z jaka paprocią ma do czynienia. Otrzymała ją i uprawiała , jako Polypodium vulgare 'Longicaudatum' , do czasu , kiedy odwiedził ja w 1980 r paprociany brytyjski guru Jimmy Dyce. Zaproponował on zadziwionej Judith, aby ... skosztowała kawałek kłącza swojej paprotki.Kiedy to zrobiła, wszystko stało się jasne : słodki smak kłącza dowiódł,ze uprawiana przez nią paproć, to nie odmiana Polypodium vulgare (paprotka pospolita) , lecz właśnie Polypodium glycyrrhiza , która nie bez powodu nazywana jest paprocią lukrecjową (Licorice fern) , lub słodką ( sweet fern). Od wieków na terenach jej naturalnego występowania stanowiła coś w rodzaju pra gumy do żucia - żuły ją dla smaku liczne grupy Indian amerykańskich (Squamish , Shishalh, Comox, Nuxalk, Haida ), wśród których cieszyła się uznaniem również jako lek na chore gardło , zimno i ból.


Jako jedna z niewielu paprotek nie lubi stanowisk zbyt suchych, trzeba wiec wybrać dla niej chłodne, wilgotne (ale przepuszczalne ! ), lekko zacienionych miejsce . Będzie sobie świetnie radzić i w pełnym słońcu, jeśli tylko zapewnimy jej sporo wilgoci, oraz wyściółkujemy podłoże, by zbytnio się nie nagrzewało. Sama gleba powinna być o odczynie neutralnym , lub zasadowym .


'Longicaudatum' rozmnażamy przez podział starszych egzemplarzy wiosną, lub wczesnym latem. Polecana jest do uprawy w strefach 6 do 9 , więc nie powinna wymarzać w polskich ogrodach , ale dla pewności można lekko zabezpieczyć stroiszem .

fot.21.08.




fot.19.10.( po lewej Polypodium cambricum 'Hornet')

Ostatnio zmieniany: 2018/04/07 04:40 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Baba z psami, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/08/21 21:35 #21386

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
U mnie w tym roku wystartowała dopiero pod koniec lipca, ale niektóre liście są wyjątkowo długie.






Ostatnio zmieniany: 2020/12/05 01:50 przez th. Powód: Uaktywnienie pliku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Baba z psami, ewacz


--=reklama=--

 

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/08/22 22:01 #21563

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
U mnie wystartowała - z tego, co pamiętam - sporo wcześniej. think: Rośnie stale na tym samym miejscu - słonecznym murku skalnym, dość skromnie podlewanym. Wydaje mi się,ze jest nieco rzadsza, niż w ubiegłym sezonie ( wlazły na nią żurawki), za to wyraźnie wyższa.

fot.22.08.2016r







Widać, że dojrzewa, bo ogony zrobiły się 'długie, jak deszczowy tydzień' :lol:



...
Ostatnio zmieniany: 2016/08/22 22:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/08/31 16:05 #22819

  • mieciak49
  • mieciak49 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 252
  • Otrzymane podziękowania: 901
Moja była zakupiona jako siewka NN około 2 lata temu,miała 2 roślinki na długim kłaczu,w tym roku pięknie się rozrosła i to chyba ona?






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/08/31 19:53 #22828

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
A gdzie takie siewki można zakupić?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/08/31 21:16 #22839

  • mieciak49
  • mieciak49 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 252
  • Otrzymane podziękowania: 901
U mnie w Szczecinie,na dorocznym kiermaszu ogrodniczym :) przy okazji zakupu hostowego u znajomej ogrodniczki :)
Nieraz można się załapać na cudeńka,ale bez imionek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2016/10/12 08:17 #29190

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Pytałem, bo raczej rzadko spotykana w sprzedaży ;) .

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, mieciak49, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2017/05/12 23:18 #64829

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
'Longicaudatum' rośnie na murku, położonym przodem do rzeki. Ją ominęły uszkodzenia od przymrozków i wypuszcza nowe liście.



Foto 12.05.2017
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2017/09/01 00:21 #82619

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Poll napisał:
'Longicaudatum' rośnie na murku, położonym przodem do rzeki. Ją ominęły uszkodzenia od przymrozków i wypuszcza nowe liście.
.

No i okazało się, ze nie. Szybko pokazały się pierwsze frondy i ...równie szybko obumarły. Choć kłącze jest zielone, świeże, ;'Longicaudatum' wyszło tylko kilkoma listkami i to w zupełnie innym miejscu - znacznie powyżej głównego kłącza.


fot.31.08.2017r

Jesienią, gdy ukończę nowy stok paprociowy, podzielę kłącze i wysadzę w dwóch różnych miejscach. Może podział ją zdopinguje do lepszego wzrostu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2017/10/06 14:44 #87545

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Dzisiejsze fotki 'Longicaudatum'. W tym roku ma nieco mniejsze liście.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2017/10/08 21:16 #87952

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Poll napisał:
Choć kłącze jest zielone, świeże, ;'Longicaudatum' wyszło tylko kilkoma listkami i to w zupełnie innym miejscu - znacznie powyżej głównego kłącza..

Pod koniec września zauważyłam, że coś się jednak dzieje...Kłącze ożyło i pokazało się całe stadko małych pastorałow. Także za leżącym obok kamieniem pojawiły się listki należące do Longicaudatum hu_rra . Będzie dobrze hu_rra









Część kłącza z najstarszymi liśćmi, które powędrowało ku górze, odcięłam nożem (było wypiętrzone nad poziom gruntu) i posadziłam na słonecznym stanowisku na Sławojkowie


fot.27.09.2017r
.
Ostatnio zmieniany: 2017/10/08 21:16 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2018/08/13 22:27 #128276

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
'Longicaudatum', jak zawsze, pojawiło się nieco później, niż paprotki zwyczajne i dopiero jesienią zaprezentuje się w całej okazałości


fot.13.08.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2018/10/19 21:47 #134984

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
'Longicaudatum', jak i inne moje paprotki różnych gatunków i odmian, zostało w tym roku, mocno podzielone. Obawiałam się nawet, czy niezbyt brutalnie je potraktowałam, ale po pewnym czasie wszystkie ładnie ruszyły. Jest nadzieja, że w przyszłym roku doczekam się większych kep, bo dzielenie paprotek podobno pobudza je do bardziej dynamicznego wzrostu




fot.07.10.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, basik, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2018/10/22 22:19 #135288

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Moje 'Longicaudatum' jak na swoje lata jest niewielkie.Wydaje mi się, że odmiany Polypodium glycyrrhiza są bardziej delikatne i wolniej się rozrastają niż np vulgare czy mantoniae think:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2019/09/21 20:19 #177128

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Moje 'Longicaudatum' bardzo późno wystartowały, dopiero w połowie sierpnia. Nim nabrały masy, mamy już połowę września.


fot.20.09.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/09/21 20:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2020/02/16 14:43 #190005

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Polypodium glycyrrhiza 'Longicaudatum', na nowym, bardziej przepuszczalnym stanowisku. Była okryta stroiszem, ale chyba nie ma sensu dłużej jej trzymać pod okryciem...

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2020/09/29 18:14 #214162

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Jej 'ogony' są naprawdę niesamowite


fot.23.09.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mieciak49, ewacz, Wertyk

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2020/09/29 19:53 #214178

  • mieciak49
  • mieciak49 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 252
  • Otrzymane podziękowania: 901
To ja też muszę podzielić moją,bałam się ją ruszać przy tej suszy ale teraz ładnie popadało :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2020/10/17 17:49 #215709

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
W porównaniu do paprotek zwyczajnych czy walijskich,Polypodium glycyrrhizai 'Longicaudatum' u mnie przyrasta dość wolno....za to inna odmiana glicyrhizzy 'lawrence Crocker' rośnie bardzo dynamicznie...czyli tempo wzrostu zależy bardziej od odmiany, nie gatunku think:

Ostatnio zmieniany: 2020/10/17 17:51 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotka słodkokorzeniowa (Polypodium glycyrrhiza) 'Longicaudatum' 2021/08/24 21:30 #247425

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6263
  • Otrzymane podziękowania: 24461
Paprotka 'Longicaudatum' , połowa sierpnia 2021 r.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.223 s.