Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce

Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce 2016/08/12 00:31 #19662

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 16568
 • Otrzymane podziękowania: 29601
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Kozłówka 3
21-132 Kamionka

Ogród można zwiedzić bezpłatnie
Cena wstępu do pałacu 20 zł


Kozłówka - zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich - leży ok. 0,5 km od małej wsi Kamionka , w północnej części województwa lubelskiego ( 9 km na zachód od Lubartowa) , wiec niemal w centralnej Polsce, na terenach rdzennie i od wieków polskich. Był wybudowany na początku XVIII w , wg projektu , sporządzonego w duchu baroku, przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę a na zlecenie wojewody chełmińskiego Michała Bielińskiego. Już 50 lat później, pałac wraz z majątkiem dostał się w ręce rodu Zamoyskich i pozostał w nich aż do XI 1944, kiedy to wyjechał zeń ostatni członek rodu a na dobrach, położyło swą ciężka rękę, rodzące się socjalistyczne państwo polskie. Do 1979r, kiedy to utworzono w obiekcie muzeum (zmienione w 1992 r na Muzeum Zamojskich) , pałac stanowił składnicę muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Cały teren, wraz z barokowym założeniem parkowo-ogrodowym , z rosarium i przyległymi budynkami , jest zadbany i z pietyzmem pomyślano o najdrobniejszych elementach , które mogłyby oddać klimat minionych czasów; w wolierach parkowych, w bażanciarni, możemy podziwiać jaskrawo kolorowe bażanty, zaś po olbrzymim dziedzińcu przechadza się dumie paw , pokrzykując swoim zachrypniętym , donośnym głosem, na turystów zakłócających mu spokój swoją obecnością. Bramę wjazdową zdobi herb Zamoyskich - Jelita - ze słowami , które podobno wypowiedział do , Władysława Łokietka po bitwie pod Płowcami , protoplasta herbowy Florian Szaryusz ( Szary) "To mniey boli.." .

Zachęcam do zwiedzenia tego wspaniałego obiektu, uznanego w plebiscycie czytelniczym „National Geographic" , za pierwszy z 7 nowych cudów Polski ...wg mnie, w pełni zasłużenie.

Brama wjazdowa na teren pałacuOd niej własnie roztacza się widok na główny fronton budynku... i budynki boczne
.
Ostatnio zmieniany: 2016/08/12 00:54 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edyta, th, aguniada, hanya, Baba z psami

Zespół pałacowo - parkowy w Kozłówce 2016/08/12 00:39 #19664

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 16568
 • Otrzymane podziękowania: 29601
Wojna dość łaskawie obeszła się z Kozłówką, stąd dziś, możemy podziwiać unikalne w skali Europy zbiory , o bardzo rzadko spotykanym stopniu autentyzmu. Znaczy to, że że pałac nie jest odbudowaną repliką , jak np Zamek Królewski w Warszawie . Także wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX /XX w. Szczególne wrażenie na mnie zrobiły pięknie zachowane detale : sufitowe plafony i piece zbudowane z najprawdziwszych ,miśnieńskich kafli.... Ciężko wymienić wszystkie, zasługujące na wymienienie obiekty , zwłaszcza, że jednokrotne zwiedzanie nie zapewnia dostrzeżenie wszystkiego, co warte jest zobaczenia.

Kilka zdjęc z wnętrza pałacu

.
Ostatnio zmieniany: 2016/08/12 00:54 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edyta, th, aguniada, hanya, piku, zuzanna2418, sierika, Iwona1311, Baba z psami


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Kondzio
Czas generowania strony: 0.214 s.