Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/01/12 13:37 #144914

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy


Ökologisch-Botanischer Garten; Universität Bayreuth
Universitätsstraße 30
95447 Bayreuth

Otwarte od poniedziałku do piątku oraz niedziele i święta, soboty zamknięte!
Wstęp wolny! (godziny otwarcia należy sprawdzać na stronie ogrodu)

Bayreuth to stolica Górnej Frankonii, leży przy głównej niemieckiej autostradzie A9 prowadzącej z Berlina do Monachium i dalej na południe, około 70 kilometrów od Norymbergi.

To świetne miejsce na postój i odpoczynek podczas wakacyjnej wyprawy w Alpy bądź dalej do Włoch. Jednak Bayreuth jest na tyle ciekawe że może także stanowić główny punkt podroży!
Jest kojarzone głownie jako miasto Wagnera i co roku odbywa się tutaj Festiwal jego imienia. Opera w Bayreuth została nawet wpisana na listę UNESCO.
Opera Margrabiów należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych oper barokowych Europy, a zabytków miasto ma znacznie więcej ...
Miasto słynie także z produkcji piwa; w okolicy powstaje ponad 1000 jego rodzajów (najwięcej w Niemczech), znajduje się tutaj też największe muzeum piwa na świecie.

Ale mnie zainteresował Ogród Botaniczny w Bayreuth, który jest jednym z 5 największych w Niemczech.
Zgromadzono tam około 12.000 gatunków roślin na 16 ha na zewnątrz i na 6.000 m² powierzchni szklarni.

Ogród jest dosyć wyjątkowy. Rośliny rosną tutaj na naturalnie zaaranżowanych, dużych powierzchniach przypisanych do poszczególnych obszarów geograficznych kuli ziemskiej.
Układ ogrodu jest jednak czytelny a poprowadzone aleje i ścieżki pozwalają na bliski kontakt z roślinami. Mimo luźnego, swobodnego układu nie przypomina on jednak nowoczesnych,
naturalistycznych założeń ogrodowych. Wyraźnie dominuje w nim funkcja naukowa (jest w końcu placówką uniwersytecką), ważniejsze od względów formalno-estetycznych
jest odtworzenie w ograniczonej przestrzeni naturalnych siedlisk z różnych kontynentów.
Nie ma więc typowego układu rabat, czy też kolekcji różnych odmian danego gatunku. Tabliczki z nazwami roślin trzeba odszukiwać, a ekosystemy roślinne zaczynają żyć własnym rytmem.
W nasadzeniach dominują gatunki podstawowe, a nie odmiany ogrodowe.

Ogród zainteresuje nie tylko miłośników roślin. Kolejnym jego atutem jest mnogość rodzajów skał użytych do kształtowania krajobrazu. Występuje tu około 30 różnych ich rodzajów.
Większość pochodzi z północno-wschodniej Bawarii. Jest to region bardzo zróżnicowany geologicznie, a ogród w Bayeruth daje możliwość wglądu w Historię Ziemi tego obszaru.

Zaczyna się od typowych letnich rabat, a wejście znajduje się przy szklarniach.
















... i nie wiadomo kiedy a już jesteśmy na preriach Ameryki Północnej












... preria naturalnie przechodzi w wyższe zarośla i za chwilę jesteśmy już w lasie północnoamerykańskim




... a ścieżka wiedzie dalej ... na inny kontynent :silly:
Ostatnio zmieniany: 2019/01/12 14:52 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, th, piku, Efkaraj, Zielona Ania, nowababka, nelu-pelu, Franusiowa ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/01/20 08:36 #145906

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Witamy w Azji :hejka
Część ogrodu poświęcona temu kontynentowi jest bardzo rozległa, co jest poniekąd zrozumiałe. Aranżacje prowadzą przez lesiste obszary Japonii i florę Chin,
do wysokogórskich płaskowyżów Himalajów i stepów Azji Środkowej, po suche tereny Azji Mniejszej.









Niektóre założenia do złudzenia przypominają środowisko naturalne, a osiągniecie tego efektu jest niewątpliwie trudnym zadaniem.













Odwiedzałem Bayreuth zeszłego lata w sierpniu. Dzień był pochmurny, a rośliny były doświadczone efektami panującej suszy i minął już główny okres kwitnienia, ale widoki i tak zachwycały.
Będę musiał się do tego ogrodu wybrać wiosną by zobaczyć jak wygląda w świeżo zielonej, pachnąco-kwitnącej szacie.









Było co podziwiać, a nawet można było posmakować gatunków dla nas obcych, jak choćby jeżyny rdzawej (Rubus phoenicolasius).
Występuje ona naturalnie w Korei oraz Japonii ... jest nie tylko dosyć smaczna ale prezentuje się bardzo urokliwie :lol:





Ostatnio zmieniany: 2019/01/20 11:13 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, dodad, piku, Zielona Ania, Iwona1311, nowababka, Franusiowa, basik ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/01/20 12:08 #145934

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
Azjatycka część tego ogrodu jest bardzo megusta....Te mchy, pnie, paprocie, przepięknie wszystko razem wygląda! Zaraz spojrzałam na trasę dojazdu ode mnie :P ...tyle,co nad morze :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/01/21 16:10 #146062

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Poll bardzo polecam wyjazd do Bayreuth na jakiś długi weekend, powinno być cicho i spokojnie :) Dodatkowych atrakcji w Niemczech warto poszukać na stronie:
germany.travel/pl/map-of-germany.html#!/map/c/t/77001/b/http%3A%2F%2Fwww.germany.travel%2Fpl%2Findex.html

Azja potrafi być też jednak bardziej sucha, a przede wszystkim stepowa :P Występuje tam mnóstwo roślin które spotykamy na naturalnych siedliskach w Polsce;
często są to jednak inne gatunki, jedynie podobne do tych nam znanych.



















Na tych suchych łąkach rosło dużo gatunków piwonii botanicznych np. Paeonia tenuifolia czy Paeonia mascula
... nawet trochę nasionek przygarnąłem :silly:






W części himalajskiej odnalazłem motyw, który znacie z mojego ogrodu :)





Parocja perska (Parrotia persica)







Idziemy dalej ... ogród ma jeszcze kilka niespodzianek - c.d.n. :silly:

Ostatnio zmieniany: 2019/01/21 22:12 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, dodad, Zielona Ania, Iwona1311, Franusiowa, basik, Tilia, a.nia

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/02/13 15:22 #149260

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Pierwszą niespodzianką w Bayreuth jest ponad 2 hektarowy ogród roślin użytkowych. Ta część ogrodu wita nas przepięknymi rabatami ozdobnymi.

Zaczął się okres wysiewu roślin jednorocznych może ktoś znajdzie poniżej inspiracje na nowe rabatki :)



















Ostatnio zmieniany: 2019/02/13 17:58 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, basik

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/02/13 18:08 #149269

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Bayreuth to nie tylko dzikie założenia nawiązujące do naturalnych siedlisk roślinnych ale również starannie przemyślane kompozycje bylin ogrodowych.
Mimo, że w czasie mojej wizyty w ogrodzie pogoda była raczej pod chmurką to i tak niektóre z tych nasadzeń aż buchały słonecznym latem i żarem.













A ta czerwona aksamitka tak przypadła mi do gustu że pozyskałem garść nasion :silly:


Ostatnio zmieniany: 2019/02/13 18:09 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, a.nia

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/07/05 22:17 #169726

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
W Bayreuth wielkie wrażenie zrobił na mnie ogród warzywny będący częścią ogrodu roślin użytkowych. W starannie zaprojektowanych
i wytyczonych kwaterach rosły najróżniejsze odmiany pomidorów, papryk, roślin dyniowatych, marchewek, koprów i wielu innych.
Zachwycały najróżniejszymi kształtami i kolorami, wyglądały nie tylko apetycznie ale i pięknie. Niczym okazałe byliny na rabatach ozdobnych.

Zaczął się okres wakacyjnych podróży więc gdyby ktoś był w tamtych okolicach to gorąco zachęcam do odwiedzin.























Ostatnio zmieniany: 2019/07/05 22:19 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/07/05 22:21 #169730

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Kolekcja bylinowych olbrzymów























Ostatnio zmieniany: 2019/07/05 22:23 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, sierika, Franusiowa

Ekologiczny Ogród Botaniczny w Bayreuth – Niemcy 2019/07/08 07:59 #169979

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39497
Kolejnym miejscem, które urzekło mnie szczególnie w tym ogrodzie, była aranżacja jakiej się tam w ogóle nie spodziewałem zdziwko
Między dwoma szklarniami i ziemnym wzgórzem został stworzony zewnętrzny ogród tropikalny. Zakątek był zaciszny ale równocześnie dość spory,
a rośliny tam rosnące miały naprawdę imponujące rozmiary. Kwitnące lotosy i hiacynty wodne były w doskonałej kondycji, a liście Wiktorii aż zachęcały by na nich usiąść :glupek
... przez chwilę w tym niewielkim bawarskim mieście można było poczuć się prawie jak w tropikalnej dżungli.









































Ostatnio zmieniany: 2019/07/08 08:42 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, sierika, nelu-pelu, basik
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.228 s.