Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2016/06/09 20:47 #3458

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66075
Przegorzan (Echinops)

Przegorzan, to rodzaj roślin skupiający wg The Plant List 198 potwierdzonych gatunków, występujących naturalnie na obszarach południowej Europy. Za stanowiska mają suche tereny, w tym stepy. Ze względu na ciekawe, niebieskie, lub białe kwiatostany o kształcie kuli, znalazł zastosowanie w ogrodach, jako roślina ozdobna,.

Najczęściej uprawiany jest przegorzan pospolity (Echinops ritro), który jest posągową byliną o wysokich, sztywnych łodygach osiągających od 80 do 200 cm i powcinanych głęboko, zielonoszarych liściach. Ciekawe kwiatostany przypominają niebieskie kulki i rozwijają się bardzo obficie w okresie letnim, w lipcu. Należy pamiętać, że obfite kwitnienie roślin przekłada się na równie obfite zawiązywanie przez nie nasion. Pozostawione same sobie wysiewają się bardzo obficie i po pewnym czasie mogą zawłaszczyć całym ogrodem. Ponieważ przegorzany są roślinami miododajnymi, są często oblatywane przez owady, nie tylko pszczoły.

W uprawie ogrodowej warto zapewnić mu warunki uprawy podobne do tych, jakie wybiera w naturze- stanowisko powinno być słoneczne, niezbyt mokre, dobrze przepuszczalne. Kwiaty po zawiązaniu nasion powinny być wycinane, by w nadmiarze się nie rozsiewały.


Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 12:52 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przegorzan (Echinops) - gatunki i odmiany 2016/11/25 23:10 #37030

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66075
Łany przegorzanów wyglądają spektakularnie, do tego sa oblegane przez roje owadów, ale polecałabym usuwanie przekwitłych kwiatostanów. U mnie tak się na potęgę sieją, że z chęcią zawładnęłyby całym ogrodem. Super, jeśli mamy dużo miejsca - przegorzany w sporej masie mogą tworzyć oryginalne tło dla innych roślin :mniam

Kwiatostan w lipcu - jak widać, przegorzan jest rośliną miododajną, która często jest nawiedzana przez owady



Listopad - zawiązane nasiona łatwo uwalniają się i równie łatwo wschodzą



fot.29.07.2016r


...
Ostatnio zmieniany: 2021/12/10 13:55 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku


--=reklama=--

 

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/08/13 18:36 #80388

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3570
  • Otrzymane podziękowania: 13753
Fotka z pierwszej połowy sierpnia. Pierwszy sezon w wiejskim. Stanowisko słoneczne.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/11/29 23:28 #139287

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 294
  • Otrzymane podziękowania: 1000
Przegorzan pospolity to roślina niezawodna na suche słoneczne miejsca - potwierdzam. Niezwykle go cenię za wszystkie owady jakie zwabia w czasie kwitnienia- to nie tylko błonkówki z pszczołą miodną i trzmielami na czele, ale też motyle. W ogrodzie bliskim naturze nie powinno go zabraknąć. Łatwo rozmnożyć - poza tym że się wysiewa (choć u mnie nigdy nie było problemu - trzyma się jednego miejsca i nie jest ekspansywny), nie ma też problemu z podziałem - najlepiej robić to wiosną. Po pierwszym letnim kwitnieniu warto przyciąć, kwitnie drugi raz jesienią.
Przegorzan z mojego ogrodu zawędrował sobie na Jurę w okolice Częstochowy i tam mu się bardzo spodobało - latem stworzył małą galaktykę gwiazd i planet.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, zuzanna2418, zanetatacz, nelu-pelu, wojtek, a.nia

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2021/01/25 14:45 #224093

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39221
fot. 02.08.2020 - ogrody pokazowe w Tulln





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, zuzanna2418, zanetatacz, Maggie

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2021/01/25 19:58 #224136

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1305
  • Otrzymane podziękowania: 3406
Przegorzana mam, a właściwie można powiedzieć, że miałam, bo w ostatnim sezonie wyrósł jakiś skarlały, może mu tam za ciasno ? szkoda, bo go lubię.





A tu , z lewej strony, ledwie go widać



Za to w Anglii szaleje

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nelu-pelu, a.nia, ewakatarzyna

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2021/12/29 21:25 #256888

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11246
  • Otrzymane podziękowania: 20603
Taki mój niewielki ale sieweczki rozdaję

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, a.nia, ewakatarzyna

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2021/12/29 21:43 #256891

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6622
  • Otrzymane podziękowania: 14340
Danusiu jakbyś miała za dużo tych siewek to jestem chętna.. :)
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2021/12/29 22:18 #256904

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11246
  • Otrzymane podziękowania: 20603
Neluś nie ma sprawy zapiszę sobie bo wiesz mam to młodzieńcze roztrzepanie rotfl
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, a.nia

Przegorzan (Echinops) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2022/01/23 08:18 #258427

  • Jakasiula
  • Jakasiula Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 680
U mnie rośnie aż jeden polewkamax
Ale chyba muszę to zmienić. Roślina bezproblemowa, chętnie odwiedzana przez owady


Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/01/23 08:41 przez Jakasiula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, a.nia, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.262 s.