Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunek i odmiany, uprawa w ogrodzie

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunek i odmiany, uprawa w ogrodzie 2016/07/23 05:15 #14930

  • bez
  • bez Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2003
  • Otrzymane podziękowania: 2658
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana)



Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), której stanowiska naturalne znajdują się na wilgotnych obszarach Ameryki Północnej (od Kanady do północy Meksyku). Jest byliną osiągającą- w zależności od warunków uprawy- od 60 cm do 120 cm.
Dziś mniej modna, jeszcze kilka lat temu była bardzo chętnie stosowana do wypełniania rabat bylinowych ze względu na łatwość uprawy i mnogość rurkowatych kwiatów osadzonych na wyprostowanych łodygach. System korzeniowy odętki jest stosunkowo mocny a roślina w dobrym tempie rozchodzi się rozłogami, szybko tworząc okazałe kępy. Paleta barw kwiatów jest nieco ograniczona, bo zamyka się w wachlarzu od barwy białej, przez różową do jasnego fioletu, ale dzięki temu, odętka może być wykorzystana do tworzenia pastelowych plam w ogrodach romantycznych, różanych i typu angielskiego.

Do uprawy w ogrodzie potrzebuje miejsca słonecznego, lub półcienistego, o żyznej i stale wilgotnej glebie.

Uwaga: Warto podkreślić, że w dobrych warunkach może stać się nieco ekspansywna, gdyż jej rozłogi szybko zawłaszczają powierzchnią wokół. Nie wymaga okrywania na zimę.


Opis: Poll


Pierwsze kwiaty w tym roku:

Miłego dnia !

bez
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 00:56 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki i odmiany 2016/10/12 10:15 #29220

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8383
  • Otrzymane podziękowania: 24980
Odętka wirginijska 'Variegata'
Physostegia virginiana




pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2021/12/11 19:35 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Efkaraj, babciakrysia


--=reklama=--

 

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki i odmiany 2016/10/15 06:18 #29742

  • bez
  • bez Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2003
  • Otrzymane podziękowania: 2658
Zakwitła odętka późna:

Miłego dnia !

bez
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2016/12/28 15:15 #40827

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31361
Do odętkowych informacji, dodam jeszcze, że w dobrych warunkach uprawy, a więc na żyznej, wilgotnej glebie, roślina staje się ekspansywna. Rozrasta się przez podziemne kłącza, których dość ciężko pozbyć się z miejsca zamieszkania :lol:. Dla mnie to akurat zaleta tej rośliny, ale właściciele małych ogródków mogą mieć problem. W takich sytuacjach najlepiej uprawiać odętkę we wkopanych w ziemię ogranicznikach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2017/08/01 18:41 #79014

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Pięknie kwitnie teraz

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/02/06 23:43 #103483

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Efkaraj wspomniała o ekspansywności odętek i ma absolutną rację. Usuwanie rozrastających się kłączy utrudnia wyjątkowo duże ich zagęszczenie, dlatego zrezygnowałem z tych roślin, poza formą variegata, która rośnie w zwartych kępach i nie zarasta wszystkiego dookoła. Na zdjęciu kępka trzyletnia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, basik, babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/12/11 19:34 #255750

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16261
  • Otrzymane podziękowania: 54326
Odętka wirginijska 'Vivid'
Physostegia virginiana

Kompaktowa odmiana osiągająca 60-70 cm. wysokości i 30-45 cm. szerokości.
Kwiaty: różowe zebrane w kłosowate kwiatostany, pojawiają się od lipca do września.
Łodygi: sztywne, wyprostowane.
Stanowisko: najlepiej słoneczne.
Gleba: przeciętna ogrodowa, umiarkowanie wilgotna.

fot.13.09.2021




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, babciakrysia, wojtek, ewakatarzyna, Jakasiula

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/12/12 08:57 #255780

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66087
Efkaraj napisał:
Do odętkowych informacji, dodam jeszcze, że w dobrych warunkach uprawy, a więc na żyznej, wilgotnej glebie, roślina staje się ekspansywna.

U mnie odętki rosły bardzo dobrze do 2018 roku, czyli do czasu, gdy zaczęły się te upiornie gorące i suche lata. Musiałam wybierać rośliny, które dostaną wodę i odętki dostawały ją bardzo rzadko. Zmarniały i już nie stanęły na nogi po tych przesuszeniach. Rozważam, czy na nowo zakładane rabaty pod domem nie posadzić kilku form, bo świetnie wypełniają każde puste miejsce.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 12:44 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): babciakrysia

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/01/19 21:47 #258244

  • Jakasiula
  • Jakasiula Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 680
Z odmianą Alba"nie mam żadnych problemów. Tworzy raczej zwarte kępki, nie zauważyłam, żeby się rozłaziła



Ta o kwiatach różowych jest bardziej kłopotliwa. Dosyć mocno rozrasta się na boki. U mnie najwyraźniej rosła w nieodpowiednim miejscu, ponieważ powoli zaczęła zanikać.


.Trochę szkoda mimo wszystko :(
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/01/20 06:47 przez Jakasiula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, basik, babciakrysia, ewakatarzyna

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunek i odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/07/10 19:57 #272522

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31361
Kilka lat temu posadziałm kępkę białej odętki wirginijskiej. W ubiegłym sezonie, podzieliłam i wsadziłam w dwa inne miejsca na rabacie. Nie wiem dlaczego, ale od ubiegłego roku, wśród białej, pojawiają się pojedyncze kłosy różowej... a właściwie liliowej... właśnie zaczyna kwitnąć.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, babciakrysia, ewakatarzyna

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) - gatunek i odmiany, uprawa w ogrodzie 2022/09/16 21:22 #276822

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16261
  • Otrzymane podziękowania: 54326
Nie uprawiam odętki, bo się jej boję :lol: że na moich wilgotnych stanowiskach może grasować, ale u Was mi się podoba.
W Wojsławicach również mnie zachwyciła.

fot.07.09.2022, Odętka wirginijska Vivid



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, babciakrysia, Katarzyna2021, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.178 s.