Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2017/05/13 21:41 #64966

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31364
Mekonops
Meconopsis


Mekonopsy są roślinami makowatymi, naturalnie występującymi w Chinach i w Tybecie. Na terenie Europy zachodniej występuje tylko mekonops walijski. Na swoich rodzimych stanowiskach porastają górskie zbocza, łąki i rumowiska skalne. Kwitną w czerwcu i lipcu. Na szczytach rozwidlonych pędów, otwierają się kwiaty podobne do kwiatów maków, w kolorze niebieskim, żółtym, kremowym, czerwonym, białym. Po przekwitnięciu zawiązują podłużne, owłosione owocniki z nasionami.
Ponieważ mekonopsy nie znoszą upałów, zaleca się sadzić je w miejscach półcienistych i chłodnych, gdzie nie będzie na nie operowało słońce. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna o kwaśnym odczynie. W zimie stanowisko powinno być suche. W przeciwnym razie roślina wygnije. Dlatego mekonopsy najlepiej czują się sadzone na zboczach. Ziemię warto wymieszać z kwaśnym torfem, a same rośliny podlewać nawozem do roślin kwasolubnych.

Mekonopsy kwitną i rozrastają się tylko w chłodne lata, dlatego w naszym klimacie dość ciężko uzyskać rośliny, które zostaną z nami na dłużej.

Rozmanażanie mekonopsów przez wysiew nasion

Nasiona po zbiorze wysiewamy do doniczek z przepuszczalną, lekką ziemią. Nie zasypujemy ich, gdyż do skiełkowania potrzebują światła. Doniczki przenosimy do chłodnego pomieszczenia, lub ustawiamy w ogrodzie przykryte folią lub szybą. Wiosną przenosimy doniczki w miejsce półcieniste.
Zaleca się rocznym siewkom ogławiać pędy kwiatowe, aby mogły się rozrosnąć.
Nasiona wysiewane wiosną, trzeba przed wysianiem włożyć na 6 tygodni do lodówki i zapewnić im wilgoć (np. mokrą bibułę).

Niebieskie mekonopsy mają tym bardziej intensywnie niebieską barwę, im kwaśniejsze podłoże. Przy wyższym ph gleby, kolor kwiatów przybiera fioletowy odcień.

.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/12 16:16 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2017/05/25 11:55 #67482

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Mekonops walijski

Chciałam, próbowałam i, mimo dogadzania, zostawałam szybko porzucana przez kolejne mekonopsy, dopóki któraś z odchodzących za tęczowy most sadzonek nie posiała się w bruku :) Naprawdę, daj roślinie miejsce, które jej się spodoba i będzie żyć bez żadnych specjalnych zabiegów. Rosną pod zachodnią ścianą domu, czyli pół dnia w cieniu, za to drugie pół na gorącej patelni i jest ich coraz więcej.
W tym roku wyprodukowały nawet odmianę 'aurantiaca' :lol: A nawet jakieś maziajowate (pierwszy plan na drugiej fotce)
Fantastyczna roślina, pełna werwy i wiosennej radości. Jakby jej obcinać 'makóweczki' kwitłaby do zimy.








Pozdrawiam - Beata
Ostatnio zmieniany: 2017/05/25 11:57 przez lelumpolelum.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku


--=reklama=--

 

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/02/01 19:59 #102730

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Pisałam, że mekonops walijski kwitłby do zimy i oto dowód - zdjęcia z października





:)
Pozdrawiam - Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/02/01 22:32 #102769

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
Moje małe nieba flower





Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2018/02/01 22:34 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): lelumpolelum, Franusiowa, basik, Wertyk

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/10/30 19:34 #136248

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Meconopsis Pratii, roślina monokarpiczna zakwitła zdaje się w 3 roku.






Ostatnio zmieniany: 2018/10/30 20:09 przez . Powód: wstawienie zdjęć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Franusiowa, basik, Puszek, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/11/16 20:23 #137996

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Meconopsis Regia, monokapiczny po 4 latach oczekiwania na kwitnienie załatwiła go deszczowa zima, nie lubi wody na włochatej rozecie. Równie efektowne rozety tworzy M. Wallichii i M. Napaulensis, ale na kwitnienie trzeba poczekać. Wielbicielom himalajskich maków polecam stronkę Meconopsis. org. po tej lekturze może okazać się, że wasz BETONICIFOLIA to raczej GRANDIS lub LINGHOLM. ;)

Ostatnio zmieniany: 2018/11/16 21:47 przez Poll. Powód: uaktywnienie zdjecia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/11/17 07:21 #138041

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
Chyba nie ma ogrodnika który by nie zachwycił się niebieskimi kwiatami mekonopsów :lol: Ja też podjąłem próby ich uprawy ale determinacji, a może umiejętności brakło :P
Rosły u mnie przez pewien czas tylko żółte mekonopsy walijskie.

... ale za to udało mi się zobaczyć Mekonopsy w ich naturalnym środowisku w górach Zanskaru. Wbrew wyobrażeniom wcale nie było ich dużo, i podczas długiego trekingu
spotkałem je tylko na jednym stanowisku, u podnóża szczytu Gumburanjon. Rosły w osłoniętym, skalistym miejscu które zapewniało im odpowiednie warunki zimą.
Wilgoć dawała natomiast duża rzeka przepływająca w tej dolinie. Zanskar jest przy tym dość suchą krainą, do której rzadko docierają deszcze.
O dziwo jednak akurat dzień w którym je spotkałem był jedynym deszczowym w czasie całego wyjazdu :burza

A jaki to mekonops może Wertyk podpowie :)




a jeden był różowy


Szczyt Gumburanjon, niestety w chmurach .... a te "kamyki" na zdjęciu często są wyższe od człowieka !


Ostatnio zmieniany: 2018/11/17 07:44 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, VERA, Pani Bestia, Franusiowa, Puszek, Wertyk, a.nia

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/11/17 09:09 #138043

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Wojciechu imienniku, strzelam, że to M. Horridula ?Piękne zdjęcia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/11/17 19:52 #138117

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Meconopsis betonicifolia z 5-6 lat u mnie , ale tylko raz tak efektownie zakwitł. W tym roku upały mocno go przypaliły i o kwitnienia nie doszło.Muszę przesadzić go do cienia.






Ostatnio zmieniany: 2018/11/17 20:16 przez . Powód: wstawienie zdjęć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, , takasobie, VERA, Franusiowa, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/03/21 19:17 #194150

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Wysiane w zeszłym roku meconopsis paniculata przed rozsadzeniem do gruntu.


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Franusiowa, basik, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/03/22 08:16 #194223

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
Wojciechu ja w tym roku na swoim szlaku też spotkałem chyba meconopsis paniculata ?
Rozetki były mocno żółte i wyglądały zjawiskowo, szczególnie z rosą. Widziałem też dużo zeszłorocznych zaschniętych pędów z nasiennikami i nawet chciałem zebrać nasiona
ale niestety były już wywiane. Życzę powodzenia w uprawie.

fot. 13.02.2020


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Franusiowa, Wertyk

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/03/22 08:38 #194226

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Nie mam takiego doświadczenia żeby rozpoznać po rozecie, to może być też M. Wallichii, M. Superba, M. Regia. Nie porównuje do mojej Meconopsisa bo zródło pochodzenia nie pewne. W tym roku wysiałem sporo nasion które mam z Meconopsis Group będzie do czego porównywać..... mam nadzieje :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/06/15 13:20 #204997

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 13532
U mnie w tym roku zakwitły dwa kolory .
Kwiaty, są delikatne młode mają paszporty ale bez nazw jak większość roślin.









i piękny o białym kolorze jest śliczny vishenka








dwa jeszcze nie zakwitły od innego dostawcy i już widać ,że będą inne jak zakwitną, to się pochwalę :owady
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Puszek, wojtek, Wertyk

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/02 17:16 #211823

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 13532
Witam :witaj

Dzisiaj odkryłam ,że zebrane i wysiane nasionka maczków skiełkowały
ogromnie się ciesze ,żeby tylko nie na wyrost hu_rra
We, wcześniejszym wpisie pisałam ,że pochwalę się kwiatami ,które miały zakwitnąć /2szt od "Królika"/ wcześniejsze 4szt były z "Krotonu"
ale jakoś kwiecia się nie doczekałam nie wiem dlaczego tak jakby podgniły i to w krótkim czasie padły.
Cieszę sie ,że wcześniej kwitnące /zdjęcia wyżej/ zawiązały nasiona .
Te, które zakwitły teraz zgubiły liście i jest wielka niewiadoma, czy w przyszłym roku zakwitną. :tup
na szczęście 2 z tych czterech, które nie zakwitły mają liście i pięknie rosną.
Może, ten moi zagmatwany opis komuś sie przyda.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, wojtek, Wertyk

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/13 21:43 #212677

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Meconopsis Lingholm





Ostatnio zmieniany: 2020/09/14 06:53 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/13 22:39 #212695

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 13532
Nasiona skiełkowane Meconopsisa

zdjęcia z 4 wrześnie






i nasiona z 12.09.2020



nasiona stoją w ogrodzie ale gdzie je trzymać zimą - wieli znak ???

Wertyk czy, Meconopsis rośnie u Ciebie w ogrodzie i od kiedy -napisz coś o tym :tup
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Puszek, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/13 22:58 #212702

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Wysiewam styczeń-luty nasiona przysypuje drobnym żwirkiem i doniczka do ogrodu w cieniu. Po roku rozsadzam do doniczek a większe od razu do gruntu. Miejscówka w której mi zakwitły jest w cały czas w cieniu. Ziemia ciężka gliniasta została wymieszana glebogryzarką z piachem i dużą ilością kompostu. Miejsce jest wilgotne ale bez zastoisk wody. W naszych warunkach roślina zdecydowanie cienia bo nie przepada za wysokimi temperaturami.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa, wojtek

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/13 23:14 #212704

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Pośpieszyłaś się z wysiewem:) ja bym trzymał do pierwszych przymrozków w ogrodzie a pózniej szklarnia albo zakopcować w np. w drobno mielonej korze.Przede wszystkim zabezpieczyć przed nadmiernym opadami deszczu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/09/14 09:45 #212718

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3893
  • Otrzymane podziękowania: 13532
Bardzo Ci dziękuję :hejka tyle informacji, których nigdy nie za dużo.
Moje Mekonopsisy tez rosną w cieniu a o zimno latem, to jakoś się nie martwię mieszkam nad zimnym morzem.
i nigdy takich wysokich temperatur nie ma .
A z nasionami, to chyba sie pośpieszyłam ale to z obawy żeby ich nie stracić wink-3
Bardzo Ci dziękuję jeszcze raz :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mekonops (Meconopsis) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/03/07 21:50 #228099

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
Meconopsis paniculata po zimie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, Franusiowa, a.nia
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.198 s.