Miodunka (Pulmonaria)
Na rodzaj Miodunka składa się - w zależności od ujęcia- od 14 do 20 sklasyfikowanych gatunków., które spotykane są w naturze na terenie Azji i Europy. Także w Polsce spotkać ją można np w lesie, gdyż na terenie naszego kraju oznaczono cztery gatunki:
1/ miodunka ćma (
Pulmonaria obscura)
2/ miodunka miękkowłosa (
Pulmonaria mollis)
3/ miodunka plamista (
Pulmonaria officinalis)
4/ miodunka wąskolistna (
Pulmonaria angustifolia)
Poszczególne gatunki ciężkie są czasem do odróżnienia i ich oznaczenie wymaga już specjalnych badań.
Zarówno łodyżki, jak i liście miodunek są owłosione i potrafią powodować uczulenia. Liście nie są powcinane, mają podłużny kształt i różne rozmiary- w zależności od ich usytuowania. Ich spokojny, zielony kolor jest świetnym tłem dla srebrnych kropek, czy cętek, które występują u wielu gatunków. odmiany uprawne mają bardziej wyrafinowane kolory np są białoobrzeżone. Nie wielkie kwiaty rozkwitają wiosną na szczytach pędów i u poszczególnych gatunków, oraz odmian mogą mieć kolory od białego, po ciemnoniebieski.
Miodunki obficie zawiązują nasiona i dają spory samosiew, który z czasem może stać się uciążliwy- w swoim ogrodzie spotykam siewki w kępach host, ciemierników i wielu innych roślin.
Pamiętając, ze miodunki są roślinami typu leśnego, należy zapewnić im stanowisko półcieniste, o glebie wilgotnej, ale przepuszczalnej (bez zastoin wodnych).
Na zdjęciu, jeden z gatunków występujących w Polsce- miodunka ćma (
Pulmonaria obscura)
.