Lulecznica kraińska
Scopolia carniolica
Lulecznica kraińska nalezy do rodziny psiankowatych i występuje na Zakaukaziu, w Europie, w tym także w Polsce. Gatunek ten jest jednak w naszym kraju objęty ochroną, gdyżspotykany jest już na nielicznych stanowiskach naturalnych (Beskid Niski, Pieniny, okolice Sandomierza).
Wiosną zachwyca, gdyż jest jedną z bylin najwcześniej rozpoczynających start, później, w trakcie sezonu lepiej ją ukryć, gdyż staje się nieco chwastowata. Do tego
, lulecznica jest rośliną trującą, więc nalezy rozważnie umiejscawiać ją w ogrodach, gdzie mogą zetknąć się z nią dzieci. Trucizna wnika także przez skórę, nalezy wszelkie zabiegi pielegnacyjne przeprowadzać w rękawiczkach. Inna sprawa, że uprawa lulecznicy nie wymaga niemal zadnych zabiegów - szybko wybija wiosną, zakwita i pod koniec maja/w czerwcu, można sekatorem wyciąć łodygi.
Umieszczone skrętolegle, na około 40-60 cm łodygach, liście są jajowatego kształtu, ciemnozielone i mają długośćokoło 15-18 cm, zaś kwiaty wyrastające na zwisających szypułkach są dzwonkowate i maja dość ciemny, brunatno-bakłażąnowy kolor na zewnątrz (w środku oliwkowy, sporo jaśniejszy). Rozwijają się wcześnie - od kwietnia do początku maja. Owocem jest torebka okragłego kształtu, posiadająca wieczko i kryjaca we wnętrzu żółtobrazowe nasiona.
Lulecznica kraińska na rycinie pochodzacej z pracy Franza Eugena Köhlera, 'Köhler's Medizinal-Pflanzen'
źródło: wolne zasoby Wikipedii
Scopolia carnolica jest typową rośliną leśną - spotkać ją można w bukowych i olszynowych lasach, zagajnikach, zaroślach, kępach krzewów, u podnóża skał w górach. Jeśli chcemy uprawiać ją w swoich ogrodach, musimy stworzyć tam warunki zbliżone do leśnych - pólcień i glebę lekko kwaśną, zasobną w kompost liściowy.
Rzadsza i ciekawsza forma lulecznicy kraińskiej o żółtych kwiatach - Scopolia carniolica f. hladnikiana - występuje na Słowenii.
.