Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rabata przy domu

Rabata przy domu 2023/09/26 08:09 #303976

  • emilde
  • emilde Avatar

Planuję utworzyć rabatę wzdłuż domu - zaznaczona czerwoną linią na zdjęciu. Szerokość ok. 1 m, dł. 12 m.
Ma być bardzo prosta, powtarzalna, NOWOCZESNA, NIEWYSOKA, ładnie wyglądająca również zimą. Myślałam o połączeniu rozplenicy hameln z tujami danica, żeby również wiosną po obcięciu traw nie było tam pusto, a zimą było zielono.
Jakieś pomysły na dodanie jeszcze czegoś do tej kompozycji? Hortensje odpadają, bo mam ich już mnóstwo.
Macie do pokazania coś podobnego u siebie? Jeśli zostałaby sama tuja i rozplenica to myślicie, że jaki układ wyglądałby najlepiej:
jedna trawa, jedna tuja, jedna trawa, jedna tuja itd.
2. dwie trawy, dwie tuje, dwie trawy, dwie tuje itd. Biorę też pod uwagę borówkę amerykańską
3. trawa, dwie tuje lub dwie trawy, jedna tuja czy jeszcze jakoś inaczej byście je posadziły?
Strona wschodnia - słońce do godziny 13-14.
Ostatnio zmieniany: 2023/11/13 15:07 przez th. Powód: Usunięcie linku reklamowego
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rabata przy domu 2023/09/26 09:41 #303977

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17350
  • Otrzymane podziękowania: 60316
emilde napisał:

Planuję utworzyć rabatę wzdłuż domu - zaznaczona czerwoną linią na zdjęciu. Szerokość ok. 1 m, dł. 12 m.

Strona wschodnia - słońce do godziny 13-14.

Piękne, półcieniste stanowisko :mniam
Ja bym tam od razu paproci i host nasadziła 2smiech Jak ma być trawa to można kilka hakonek dołożyć. Paprocie są teraz w modzie, więc byłoby nowocześnie i nietuzinkowo teacher
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Shalina, a.nia, dultom


--=reklama=--

 

Rabata przy domu 2023/09/26 14:14 #303987

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1693
  • Otrzymane podziękowania: 4480
emilde napisał:
[Myślałam o połączeniu rozplenicy hameln z tujami danica, żeby również wiosną po obcięciu traw nie było tam pusto, a zimą było zielono..

Ja zachłanna sroka jestem;), więc po pierwsze: zrobiłabym co najmniej 2 metry, nie jeden, bo bez sensu tak co chwilę sobie obrzeże przesuwać 2smiech.
Niskie iglaki tak, ale jak tuja, to bardziej Whipcord (nieszczepione albo szczepione bardzo nisko), czy przebarwiające się zimą, jak Golden Tuffet. Miniaturowe świerki, sosny, jodły... - mnóstwo tego jest, część też przebarwia się na zimę. Karłowe modrzewie (np. Haverbeck, ciekawy i bez igieł). Tam, gdzie masz ścianę, dałabym dla urozmaicenia jakiegoś wąskiego, kolumnowego cisa. Paprocie i hosty, jak napisała już basik, epimedia, parzydła leśnie, świecznice, runianka (moje ostatnie runiankowe odkrycie to Green Sheen, wygląda jak sztuczna, polakierowana na wysoki połysk), wiosenna drobnica (przylaszczki, krokusy, cebulice). Niekoniecznie wszystko na raz:) ale i nie surowy minimalizm tujowo-rozplenicowy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Rabata przy domu 2023/09/26 14:39 #303988

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13796
  • Otrzymane podziękowania: 32935
Tuja i rozplenica... Myślę, że taka rabata, niezależnie od kombinacji 1:1. 2:2 itd... może i będzie nowoczesna, ale strasznie nudna. Do tego do czerwca, będzie na niej tylko tuja. Trawy dość późno osiągają widowiskowy efekt.
Po za tym, zrezygnowałabym z tui na korzyść innych iglaków, szczepionych na pniu, bądź niskich, bo za płotem już masz tujowy żywopłot.
Cisy, ze swoim ciemnozielonym kolorem błyszczących igieł i czerwonymi owocami, pięknie komponowałyby się na tle tej jasnej ściany. Trawy raczej dałabym wtedy żółte - hakonechloe, żeby ożywić nieco monotonię zieleni.
Jest mnóstwo szczepionych form iglaków, które nie rosną wysokie, a mają bardzo ciekawe igłowanie. Można by je dodać do cisów.
Ale wszystko też zależy od zasobności portfela, bo jeśli nie masz w pobliżu szkółki roślin z atrakcyjnymi cenami, to koszty robią się zdecydowanie wyższe.
Zajrzyj do naszej bazy, może coś wpadnie Ci w oko :) :
Ilustrowany spis roślin iglastych

Nie wiem też jaka masz tam ziemię, bo moje rozplenice wsadzone w gliniaste podłoże osiągają rozmiary potworów, a i hakonechloe spodobało się miejsce i rozrasta się jak szalone.
Ale z traw można też wybrać rośliny niższe, rosnące w smukłych kępach i nie za wysokie:
Trawy w naszych ogrodach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, dultom

Rabata przy domu 2023/09/26 15:59 #303991

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1664
  • Otrzymane podziękowania: 5443
Dla rozplenic tam będzie najprawdopodobniej za mało światła, żeby obficie kwitły (wystawa jest chyba wschodnia, a od wschodu chyba rosną drzewa).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rabata przy domu 2023/09/26 21:30 #304009

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1221
  • Otrzymane podziękowania: 4279
Widziałam dzisiaj to zdjęcie i pytanie na Fejsie na jednej z grup ogrodniczych. Tylko na której? Koleżanko przypomnij mi się. :)
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: basik, wojtek
Czas generowania strony: 0.186 s.