Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cantedeskia (Zantedeschia)

Cantedeskia (Zantedeschia) 2022/07/31 09:46 #273892

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39491

Cantedeskia
często nazywana kalia, kalijka, kalla
Zantedeschia

To roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae) pochodząca ze środkowo-południowych rejonów Afryki. W naturze występuje 8 gatunków.
Najbardziej znane są cantedeskia etiopska (o dużych, białych kwiatostanach), Rehmanna (o różowym wybarwieniu) oraz Elliotta (kolor żółty).

Kwiatostan przypomina kwiatostan anturium – składa się z pięknej, dużej kolby, a ona z kolei jest owinięta (otoczona) charakterystyczną łódkowatą pochwą.
Powstało oczywiście wiele odmian mieszańcowych, występujących w wielu barwach – od białej, żółtej do ciemno-fioletowej.
Wymaga gleb o obojętnym pH, lekkich i przepuszczalnych, równocześnie o stale umiarkowanej wilgotności.
W naszym klimacie może być uprawiana w domu i w ogrodzie. W tym ostatnim przypadku co do zasady wymaga jednak wykopywania na zimę.


fot. Keukenhof


Ostatnio zmieniany: 2022/07/31 09:49 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna

Cantedeskia (Zantedeschia) 2022/08/02 20:13 #274042

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39491
Kilka lat temu z nadwyżek ogrodowych dostałem od koleżanki trzy różne odmiany (kolory) kalii. Posadziłem do ogródka i pięknie wyrosły.
Nie chciało mi się jednaka ich wykopywać więc zostały w ogrodzie na zimę. Z trzech przetrwała ta o fioletowo-białych kwiatach.
Zimuje bezproblemowo od jakichś 4-5 sezonów i mocno się mnoży. W tym okresie były już kilkukrotne spadki do -24 stopni, a pokrywy śnieżnej u mnie to raczej zawsze jak na lekarstwo.
W żaden sposób też jej nie zabezpieczam. Rośnie w kilku miejscach więc raczej można uznać że jest to odmiana zimująca w moich warunkach klimatycznych.

fot. 29.08.2022


Wiosną wychodzi stosunkowo późno. Niestety u mnie nie kwitnie zbyt obficie ale rośnie w miejscach półcienistych, pośród paproci i host.
Nawet jednak gdy nie kwitnie wcale to jej liście i tak są niezwykle dekoracyjne.





Ostatnio zmieniany: 2022/08/02 20:16 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, VERA, jugo, Hanka, basik, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Cantedeskia (Zantedeschia) 2023/08/04 20:09 #300466

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Kalie zawsze kojarzyły mi się z roślinami domowymi,nie zimującymi w gruncie.
W zeszłym roku dostałam od Wojtka sadzonkę z adnotacją 'u mnie zimuje już kilka lat' :przytulam
No i bardzo się cieszę,bo lubię kalie,przezimowała i zakwitła. :)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.159 s.