Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Perz właściwy (Elymus repens)

Perz właściwy (Elymus repens) 2016/06/24 16:19 #6943

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Perz właściwy
(Elymus repens)

Synonimy: Elytrigia repens Nevski, Agropyron repens (L.) P.

Najpospolitszy i najbardziej uciążliwy z wszystkich chwastów, stugłowa hydra i wróg nr 1 ogrodników. Błyskawicznie rozprzestrzenia się poziomymi rozłogami kłącza o długości nawet do 15 m . Przy eksterminacji, nawet malutki, pozostawiony w ziemi kawałeczek kłącza wystarczy, by w sprzyjających warunkach , szybko się rozprzestrzenił a do tego, doskonale rośnie we wszystkich rodzajach gleby , prócz skrajnie suchych i piaszczystych. Jedna roślina wydająca pęd może opanować w ciągu sezonu wegetacyjnego 15 - 20 m2 powierzchni gleby , niezależnie od możliwości rozsiewania za pomocą nasion!
Jest niezwykle wytrzymały , niestraszne mu złe warunki środowiskowe i doskonale radzi sobie w konkurencji z innymi roślinami o wodę i światło , zagłuszając inne rośliny. Na średnio zaperzonym polu ,perz pobiera z 1 ha ok. 50 - 100 kg azotu, 30 kg fosforu i 70 kg potasu.

Prócz rozmnażania przez kłącza, obficie wysiewa także swoje nasiona, które mierzą ok..8 mm długości i ok.1 mm szerokości.

perz na schematycznej rycinie z ' Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz ', prof. Dr. Otto W. Thomé;1885, Gera, Germany


fot.wolne zasoby


Zwalczanie perzu :

Metoda mechaniczna

W dobie herbicydów walka z perzem jest nieco ułatwiona, sa jednak ogrody prowadzone metodami ekologicznymi, w nich pozostaje tylko ciągłe przekopywanie (widłami) i bardzo skrupulatne wyciąganie kłaczy , następnie ich spalanie( po przesuszeniu). Nie powinno się ich kompostować, gdyż maja wielka siłę i zdolność przetrwania. Nawet wyglądajace na wysuszone , potrafią odbić po dostępie do wilgoci i niemile nas zaskoczyć.
Mechaniczną walkę z perzem najlepiej prowadzić latem, kiedy zawartość substancji pokarmowych w rozłogach jest niewielka, więc z pociętych i pozostawionych rozłogów nie mogą na ogół wyrastać nowe rośliny. Wiosną i jesienią rozłogi perzu zawierają dużo związków pokarmowych, dlatego każdy ich drobny fragment może wytwarzać nowe pędy

Metoda chemiczna:


Zwalczanie chwastu ta metoda najlepiej jest wykonać w okresie od sierpnia do późnej jesieni, gdy perz osiągnie wysokość 10 - 25 cm i wytworzy co najmniej trzy liście.Preparaty stosowane do zwalczania, to środki dolistne- pobierane są przez zielone części roślin (liście, zielone pędy), a następnie 'wędrują' po całej roślinie, docierając do korzeni ( rozłogów) i powodując ich zamieranie. Stosowanie herbicydów na zbyt małe rośliny perzu jest niecelowe!
Rodzaj herbicydu ( Fusilade, Roundup )doradzi sprzedawca w sklepie ogrodniczym.Należy zachować ostrożność i dostosować się do instrukcji załączonej do herbicydu.

Metoda mieszana:

Najbardziej skuteczna ( zapewnia ponad 90% zniszczenia perzu) , ale ciężka do zastosowania na małych powierzchniach, jakimi sa nasze ogrody.
Polega ona na przekopaniu ziemi w celu wyciągniecia kłaczy na powierzchnię, następnie ich pozostawieniu do czasu zazielenienia się . Kiedy roślina osiągnie wysokość ok.20 cm (4 do 6 liści), należy wykonać oprysk jednym ze środków ochrony roślin .

kłącza perzu


fot.wolne środki


z zasobów archiwalnych Poll
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dobra nuta
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.144 s.