Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/23 16:05 #303781

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1084
  • Otrzymane podziękowania: 5107
ewacz napisał:
Wiosną pokazywałam te siewki. Dwie przesadziłam do dość dużych doniczek i stoją na tarasie. Mam zamiar przezimować jeszcze w domu i dopiero przyszłej wiosny wysadzić do gruntu. Pozostałe od końca maja rosną w ogrodzie.
Sporo przyrosły. Ta z drugiego zdjęcia ma bardzo ;plastikowe; twarde liście.





Ta z pierwszego zdjęcia rośnie nieco szybciej. Cechy Muricatum też ma bardzo widoczne i dodatkowo końcówki niektórych liści ładnie podzielone. Obie siewki różnią się wyglądem.







Dwie siewki z wiosennego pikowania przesadziłam do doniczek i spróbuję przezimować w domu. Spodobały mi się ładnie pofalowane liście i to, że mają cechy Muricatum. Pozostałych kilka poszło do gruntu.





Zarówno te starsze jak i te młodsze, doniczkowe języczniki będą w przyszłym sezonie posadzone w ogrodzie.
Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/09/23 16:15 przez ewacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, Krzysia, beatazg, SylwiaS, jugo, nelu-pelu, basik, wojtek ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/23 19:21 #303788

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26139
  • Otrzymane podziękowania: 69009
Gratuluję! Niesamowite formy. No i podziwiam, że potrafisz je utrzymać w doniczkach w domu.
Ja także dziś odcinałam kawałki liści języczników z zamiarem zrobienia mixa zarodników. Wiele z nich pobrałam od form ECV.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz


--=reklama=--

 

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 05:21 #303818

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1084
  • Otrzymane podziękowania: 5107
Polla dziękuję. Chyba w domowym zimowaniu pomagają dwa okna, które pod parapetami nie mają kaloryferów. Ale zawsze boję się, że siewki przeleję.
Nie miałam okazji kupić języczników ECV, więc wysiewam w mixie zarodniki ze swoich siewek. Trochę mi szkoda, że te dwie młode siewki pokazane w poście wyżej nie mają zarodników. Nie wiem czy dlatego, że młode czy jednak zostaną sterylne.
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 08:00 #303822

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25216
Ewo, wysiewy zarodników ECV to wielka niewiadoma. Kiedyś zebrałem zarodniki z tych najbardziej ekstremalnych niestety całe młode pokolenie wyrosło na przeciętne muricaty...czasem z przeciętnych rodziców trafiają się dziwolągi.
Te języczniki nie są stabilne. Potrafią się zmienić po wysadzeniu do gruntu.
Twoje pokolenie ze zdjęć jest wyjątkowo udane. Warto zebrać zarodniki i wysiewać dalej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): SylwiaS, ewacz, a.nia

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 09:44 #303828

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1084
  • Otrzymane podziękowania: 5107
Tomek dzięki. Już przymierzam się do wysiania mixu zarodników ze swoich siewek. Od kilku dni leżą listki na papierze w domu. :P
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 11:40 #303837

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25216
ewacz napisał:
Już przymierzam się do wysiania mixu zarodników ze swoich siewek. Od kilku dni leżą listki na papierze w domu. :P
Świetnie Ewo, Oby ładnie wyrosły, a co ciekawsze zasiliły ogrody forumowych miłośników paproci :przytulam :P

Ponieważ młode i małe siewki języczników nie zawsze dobrze zimują w gruncie, wzorem koleżanki Jugo część trafiła do donicy, która zimę spędzi pod zadaszeniem w nieogrzewanej szklarni. Obok moich siewek, miejsce znalazły dwie małe, wspomnianej koleżanki Jugo i jedna koleżanki ewacz flower








Nie chcę krakać, ale może uda mi się w końcu rozmnożyć uchodzącą za trudną... Lygodium palmatum. To moje trzecie podejście.
W jednym pudełku pokazały się małe roślinki i wszystko wskazuje, że to ten gatunek. hu_rra
Myślę, że największy problem w rozmnożeniu tej paproci stanowi odpowiednia pora zebrania zarodników...

Ostatnio zmieniany: 2023/09/24 11:41 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, SylwiaS, jugo, ewacz, a.nia, ewakatarzyna

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 12:13 #303838

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
Tomasz,twoja misa jeszcze ładniejsza od mojej.Mam nadzieję że wszystkim nam te małe cudeńka dobrze przetrwają zimę. think:
Ewo,piękne masz te języczniki. recourse
Młode niespełna roczne Asplenium trichomanes.
Asplenium trichomanes 'Rotation'




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Krzysia, SylwiaS, Franusiowa, ewacz, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/09/24 16:12 #303851

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1084
  • Otrzymane podziękowania: 5107
Gosiu i Tomku, Wy to umiecie zagospodarować człowiekowi czas. polewkamax Pooglądałam sobie Wasze wspaniale wyeksponowane małe, ;dziwne; języczniki i poinformowałam M, że lecę zobaczyć swoje maleństwa. Usłyszałam cyt ; jak będziesz lecieć to uważaj na druty wysokiego napięcia; Co za troskliwość :lol: No nie leciałam tylko poszłam. Okazało się, że w samą porę. Trzy były posadzone pod jedną sosną i drugie trzy pod drugą. Ptaki jedną trójkę tak dokładnie 'wynawoziły', że po wykopaniu moczę je aby póżniej oczyścić i / z braku weny twórczej jaką Wy prezentujecie :P / posadzić skromnie do doniczek.

Zrobiłam zdjęcia pozostałym ;dziwnym; malutkim języcznikom. U mnie dzisiaj zachmurzenie duże z siąpiącym deszczem, więc wyszły niebieskie a nie zielone. Przepraszam.
W pierwszym roku posadzenia tj. 2021 o tej porze wyglądały tak...


Te same dzisiaj...


















W 2022 roku z kolejnego siewu, 4 wyrosły ;dziwne; i przezimowały w gruncie.
Tak wyglądają dzisiaj...



Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/09/24 16:20 przez ewacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, Krzysia, SylwiaS, jugo, a.nia, dultom, DorotaZ

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2023/10/26 18:18 #305980

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
Dwuletni języcznik, uzyskany z zarodników Angustifolia Variegata.Roślinka jest trochę inna od rodzica i zapowiada się ciekawie.
W przyszłym roku ,jak przeżyje zimę,okaże się co z tego wyrośnie.Maluch miał rozmnóżki,które już ukorzeniają się w pudełku.
Szkoda że tak mało języczników wytwarza takie rozmnózki,o wiele szybciej można by było je namnażać,nie mówiąc już o tym,że
dokładnie powtarzają cechy rodzica.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, SylwiaS, nelu-pelu, Franusiowa, ewacz, a.nia, DorotaZ

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/02/03 14:41 #311511

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
Czekamy na wiosnę.









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Krzysia, beatazg, nelu-pelu, Franusiowa, ewacz, wojtek, a.nia, dultom, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/02/23 19:23 #312984

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Zimowe ukorzenianie rozmnóżek w warunkach domowych.

Dwa listki od góry to Polystichum setiferum 'Rotundato Cristatum', a trzeci to Polystichum setiferum 'Nantes Spiralis'



Athyrium strigillosum dość łatwo się ukorzenia



Woodwardia radicans


fot. 23.02.2024
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, Krzysia, SylwiaS, Franusiowa, ewacz, dultom

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/02/27 18:33 #313424

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
Czyżby to była (Athyrium filix-femina) 'Clarissima Jones' ? Czas pokaże.
Może jednak się udało wyhodować paproć z aposporów.
Sadzonka jest niestety maleńka i bardzo,bardzo wolno przyrasta.



Malutkie sadzonki Athyrium filix-femina Plumosum Horsfall,myślę że jesienią będzie co podziwiać.
Z zarodników tej paproci można uzyskać 'Kolothrixa',i na to właśnie liczę.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Efkaraj, Krzysia, SylwiaS, Iwona1311, Franusiowa, ewacz, DorotaZ, Borislava.Kirilova

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/03/01 17:40 #313781

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25216
Bywa i tak, że z całego wysiewu uda się wyhodować tylko kilka paproci...albo jedną jak w tym przypadku.
W pudełku z wysianym Polystichum wilsonii z przedrośli wyrosła tylko jedna roślina. Potem pokazała się choroba grzybowa, która załatwiła większość przedrośli...

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, SylwiaS, jugo, Franusiowa, basik, ewacz, DorotaZ

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/03/05 19:30 #314165

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
7.02 tego roku wysiałam zarodniki paprotki walijskiej 'Pulcherrimum Trippitt'. Coś mi się zieleni w pojemniku :woohoo:

fot. 05.03.2024, słabo widać, bo ścianki zaparowane

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Krzysia, Franusiowa, ewacz, janka.p

Rozmnażanie paproci - doświadczenia i uwagi 2024/03/13 20:42 #314859

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6394
  • Otrzymane podziękowania: 25216
Młode siewki z zarodników Lygodium palmatum wyglądają coraz lepiej co zachęciło mnie do wysiania nowych , tym bardziej, że niespodziewanie dostałem zarodniki z konkretną lokalizacją. :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, jugo, basik, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.203 s.