Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Warzywa w naszych ogródkach.

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/19 22:57 #25400

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Mój warzywnik nijak się ma do Waszych. Jest wielkości znaczka pocztowego, wysiewa się na nim wszystko: rukola, koper włoski, pietruszka. Co roku obiecuję sobie, że nie wysieję marchwi ani pietruszki korzeniowej, bo i tak nie wychodzi :mur A sieję... krecigl Najlepiej wychodzi i najprzyzwoiciej wygląda pietruszka o karbowanych liściach, fasolka szparagowa i cukinie i chyba muszę się tego trzymać. W maleńkiej szklarence rosną pomidory.Tzn rosły, bo właśnie wszystkie oberwałam i posprzątałam z synami. Została tam bazylia, ostre papryczki i por, który naprawdę pięknie rośnie w tym roku (z własnego siewu), ale w radosnej twórczości oprócz szklarenki wysadziłam go pośród truskawek 2smiech
I dynie wysadzam na kompost. Takie mi wyrosły w tym roku:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Dagusia

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/20 21:40 #25483

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3281
  • Otrzymane podziękowania: 7384
Moich dyń jest tak dużo, bo pomyliłam nasiona i zamiast cukinii, za którymi przepadam, posiałam dynie polewkamax polewkamax polewkamax
Dziwiłam się potem, co one takie okrągłe w tym roku (niby te moje cukinie) i jak zaczęły robić się pomarańczowe to mnie olśniło 2smiech
Oprócz tego rosną te corocznie siane na kompoście, ale one są znacznie większe i jeszcze rosną.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie


--=reklama=--

 

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/21 13:01 #25562

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
Z moich dyni była już zupa, mufinki i dynia pieczona z ziołami :lol:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/23 21:52 #25867

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Ja mam dwie takie niezbyt dojrzałe, za późno wzięły się za rośnięcie....duże są owszem. Czy z nich też wyjdzie coś smakowitego?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dagusia

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/25 08:17 #26004

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1729
  • Otrzymane podziękowania: 7062
U mnie powoli w warzywniaku robi sie pustka rosną tylko 4 dynie,wszystko wykopane i schowane do piwnicy przed nornicami,dziwny to był rok,niby marchewka i burki urosły ale w częsci zjadły nornice nie wspomne o pietruszce nawet naci mam mało zamrożonej bo w lecie kazdy korzeń został podgryziony :mur
Buraki juz w słoikach razem z chrzanem.
Cebula spleciona w warkocz suszy sie w kotłowni,od lipca praktycznie nie kupuje.ogórków było może 5 kg,pomidorki koktajlowe dojrzały tylko na parapetach.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/26 08:43 #26141

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Co robisz Dagusiu, że taka cebula Ci rośnie! Muszę się u Ciebie podszkolić w przyszłym sezonie!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/26 13:34 #26162

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1729
  • Otrzymane podziękowania: 7062
Miłko wszystko zalezy od cebulek i sadzenia.Zauważyłam u sąsiadki że ta ma piękną cebulkę w pierwszej fazie wzrostu,a potem mizernieje w oczach.Przyczyna jest prosta sadzi w zbyt małych odstępach (za blisko siebie)i kupuje największe cebulki na wiosnę.Ja zawsze wybieram drobiazg bo cebula nie wykwita, sadze cebulę na początku kwietnia,aby miała wilgoć,bo moja mama np,wsadziła dopiero w maju i gdy jest bardzo suchy maj to niema dobrych warunków do wzrostu,i tyle nigdy cebuli nie podlewam pielę dwa razy w sezonie raz kopie motyką pomiędzy cebulę a drugi raz trawę wyrywam palcami,nawożę raz gnojówką przywiezioną od mamy :kocham i tyle co roku mam dorodną i piękną cebulę i oby tak zostało,w tym roku kilka cebul mi zgniło bo 2 miesiące,lało i lało :mur
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2016/09/26 13:41 #26163

  • piku
  • piku Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
sierika11 napisał:
Ja mam dwie takie niezbyt dojrzałe, za późno wzięły się za rośnięcie....duże są owszem. Czy z nich też wyjdzie coś smakowitego?

Robiłam ostatnio z takiej niezbyt dojrzałej zupę i mufinki i całkiem dobre było jedno i drugie :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/02/06 19:01 #48348

  • Zawszewiosna
  • Zawszewiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 828
  • Otrzymane podziękowania: 2053
U mnie było troszeczkę inaczej. Musiałam dojrzeć do warzywnika. A i tak bardziej przypomina rabatę kwiatową niż warzywną:)
Ale ogrodu bez własnych pomidorów to sobie nie wyobrażam.








Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fabiola, Efkaraj, takasobie, Dagusia, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/02/28 07:21 #51599

  • Pani Wiosna
  • Pani Wiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 2
Wszystkie ekstra! recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/17 13:33 #53862

  • Yooaśka
  • Yooaśka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 258
Nie wyobrażam sobie ogrodu bez warzywek czy owoców :) tym bardziej, że nie stosuję żadnych oprysków... ekologiczne warzywka :)
sadzę co się da i w czym się da :)
















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 12:58 #54067

  • aguskag
  • aguskag Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 985
Cudny ten Twój warzywnik, aż oko cieszy.
Wkrótce trzeba się będzie za nie zabrać. Jednak już nikt mnie nie skusi na siewy w marcu, choćby to były tylko marchewki czy groch. Na mojej zimnej glebie to za wcześnie. W tamtym roku ani jeden groszek nie wyszedł, dopiero poprawka w kwietniu dała efekty.

Tymczasem w szklarence posiałam rzodkiewki, a i sałata posiana na parapecie stoi tam sobie już od wielu dni. Chyba jednak zabiorę ją do domu, bo zimno tak, że wcale szybciej się jej nie doczekam.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 13:29 #54075

  • Yooaśka
  • Yooaśka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 258
aguskag napisał:
Cudny ten Twój warzywnik, aż oko cieszy.
Wkrótce trzeba się będzie za nie zabrać. Jednak już nikt mnie nie skusi na siewy w marcu, choćby to były tylko marchewki czy groch. Na mojej zimnej glebie to za wcześnie. W tamtym roku ani jeden groszek nie wyszedł, dopiero poprawka w kwietniu dała efekty.

Tymczasem w szklarence posiałam rzodkiewki, a i sałata posiana na parapecie stoi tam sobie już od wielu dni. Chyba jednak zabiorę ją do domu, bo zimno tak, że wcale szybciej się jej nie doczekam.

Masz rację.... nie wiem w jakim rejonie mieszkasz ale na Białostocczyźnie nie wysiewa się żadnych warzyw w marcu; pod koniec kwietnia -tak ale nie wcześniej; gleba zimna, częste przymrozki... z czwartku na piątek o godz. 6.30 było 5 stopni na minusie...
fasolkę czy groch sadzę w maju... młoda, wschodząca nie lubi deszczów chyba, że w tunelu :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 13:43 #54077

  • aguskag
  • aguskag Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 985
Mieszkam na Pomorzu Zachodnim, więc mam klimat podobny do Twojego, może ciut łagodniejszy, ale za to bardziej deszczowy.
U nas wspomnianej przez Ciebie nocy było -7. Moja sałata została na noc w szklarni. Myślałam, że już po niej, ale cudem ocalała :)
Przed chwilą przeniosłam ją do domu, bo w tym zimnie stoi jak zaklęta, a mi zależy by mieć ją wcześniej, razem z rzodkiewkami.
Wiadomo - sałata rośnie wolniej i zwykle jest w warzywniku jak rzodkiewka się już kończy, dlatego chcę ją trochę podpędzić.

Groch ponoć im wcześniej tym lepiej, ale fasolę sieję w doniczki i trzymam w szklarni do połowy maja. W gruncie wychodzi mi bardzo kiepsko, jest jakaś chora, ponadgryzana.... wiele nasion nie wychodzi wcale. W doniczkach, w lżejszej glebie, wschodzą rewelacyjnie. Potem sobie tylko sadzę gotowe do dołków i są ok 2 tygodnie wcześniej. Oczywiście potem sieję drugi raz, na później. Mam jeszcze w zamrażalniku kilka paczek swojej fasoli :)
Pierwsza jest karłowa, a pod koniec lipca tyczna. Jest świetna, ma bardzo długie strączki i obficie owocuje.







A to już kolejna tura. Trochę jednak za późno posiana, nie dała już tak ładnego plonu.

Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, Yooaśka, babciakrysia

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 13:58 #54080

  • Yooaśka
  • Yooaśka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 258
Faktycznie... urodziwa...
nie wiem czemu ale jakoś przyzwyczaiłam się do karłowej.. ot ręce same wybierają ją przy zakupie;
taka fasolka < tyczkowa > jak Twoja to nie tylko smak dla podniebienia ale i pięknie ogród z nią wygląda :) sielsko jak lubię :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 14:12 #54086

  • aguskag
  • aguskag Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 985
Asiu :)
Ja latami siałam tylko karłową. Pewnego razu dostałam nasiona tycznej - z przykazaniem - posiej, jest fajna :) Fakt, fajna jest i plenna, tylko z tymi tyczkami dodatkowa zabawa. Na szczęście mam ich mnóstwo w pobliskim lasku.

Niestety przez ostatnie 2 lata nadziałam się na kiepski groszek. Niby na opakowaniu wyczytałam, że drobny, ale okazało się, że i strąki wielkie, i groszki. Muszę poczytać coś na temat odmian. Chyba, że możesz coś polecić.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Yooaśka

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 14:29 #54093

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1729
  • Otrzymane podziękowania: 7062
Ja od tego tygodnia przekopię cały warzywnik i zasieję marchewkę,pietruszkę.Fasolę,zawsze sieję do gruntu po zimnej Zośce jednak jeżeli nie ma ciepłej wiosny i lata to zbiorów nie ma.Buraki,sałate i ziemniaki zasieję w kwietniu.Dzisiaj mam zamiar wysiac do doniczek pomidory koktajlowe bo podobno ten rok ma być suchy i cieply,ale jaki będzie to zobaczymy,bo chociaż mieszkam na południu to jednak to góry i nie moge liczyc na cuda :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2017/03/18 14:30 przez Dagusia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 14:33 #54095

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
A cebulę już posadziłaś? Bo marzę o takiej jak Twoja! zwyc
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 14:35 #54097

  • Yooaśka
  • Yooaśka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 258
  • Otrzymane podziękowania: 258
Groszek na poniższym zdjęciu był super... niby duże strąki ale w środku mały groszek do tego nie robił się zdrewniały z czasem... nawet jak strąki były starsze to w środku smak młodego grodzku... niestety opakowania nie zachowałam.
W ubiegłym roku totalna porażka... wszystkie strąki od początku do końca całe robaczywe :(

Ostatnio zmieniany: 2017/03/18 14:37 przez Yooaśka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Warzywa w naszych ogródkach. 2017/03/18 16:30 #54123

  • aguskag
  • aguskag Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 985
Piękny groszek :)

Daga - u Ciebie mimo bliskości gór wszystko jednak wcześniej budzi się do życia. Nic dziwnego, że planujesz wkrótce zasiewy. Ja chciałam sobie pomału przygotować grządki na kwietniowe siewy, ale nie ma szans, bo leje deszcz na przemian ze śniegiem, wieje okrutnie i jest bardzo zimno, w tej chwili 2 stopnie.

A moją cebulę gdzieś wcięło :dry: To była taka rodzinna, z której rósł drobny szczypiorek, a potem cebulka dzieliła się na wiele małych jak czosnek. Diabeł ogonem nakrył, nie mam pojęcia co ja z nią zrobiłam latem. Nawet poszłam do warzywnika szukać czy nie zostawiłam jej w glebie, ale śladu nie ma. :mur

W sklepie się takiej nie kupi, nie wiem skąd wezmę nowe cebulki. MUSZĄ się znaleźć!!
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Yooaśka
Czas generowania strony: 0.189 s.