Floks wiechowaty
Phlox paniculata
Floksy wiechowate występują w naturze w Ameryce Północnej, gdzie porastają świetliste lasy, nieużytki, przydroża i zarośla.
Ogromna popularność floksów wiechowatych wynika przede wszystkich z powodu ich cudownych okazałych pięciopłatkowych kwiatów, które są liczne i u wielu gatunków wspaniale pachnące. Są roślinami zapewniającymi pożytek dla owadów.
Występują w setkach odmian, różniących się wysokością kolorem i wielkością kwiatu oraz zapachem i wybarwieniem liści.
Mają liście lancetowatoeliptyczne do jajowatych (8-15 cm dł), kwiatostany jak wskazuje nazwa przybierają formę wiechy z setkami kwiatów o intensywnym zapachu.
Floksy wiechowate w godzinach południowych powinny być lekko ocienione, a najwyższe odmiany osłonięte od wiatru. Sadzimy rośliny w rozstawie 30x40cm, najlepiej w czasie pochmurnej pogody.
Wiosną nawozimy rośliny rozłożonym kompostem lub obornikiem. Dobrze działa przykrycie takiego nawozu ściółką z kory lub ściętej trawy czy zrębków drzewnych. Ograniczy ona parowanie wody.
Wiosną uszczykujemy pędy wierzchołkowe, spowoduje to rozkrzewienie się kępy.
Floksy wiechowate źle tolerują suszę. Dbajmy zatem o odpowiednią wilgotność podłoża. Przy podlewaniu wodę lejemy pod rośliny nie mocząc liści. Zbyt duża wilgoć otoczenia i mokre liście sprzyjają wystąpieniu mączniaka, na którego floksy są bardzo podatne.
Floksy to rośliny długowieczne. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet 15 lat.Nowe przyrosty pojawiają się na obrzeżach kępy, a środek starzeje się, dlatego warto co 3-5 lat podzielić rośliny wczesną wiosna lub jesienią. Wykopane karpy dzielimy ostrym szpadlem lub siekierą na mniejsze części, z zachowaniem 2-5 pędów w każdej nowo powstałej części.
Nowe rośliny sadzimy do dołów ok. 60cm głębokości, przekopanych z kompostem. Gdy dzielimy rośliny jesienią, nie dodajemy nawozów azotowych.
Możliwy również wysiew nasion.
Floksy wysokie są idealnymi roślinami do ogrodów naturalistycznych, różanych, romantycznych i wiejskich, jak również do ogrodów sensorycznych. Bardzo długo zachowują świeżość w wazonie, dlatego nadają się również na kwiat cięty.
Z nowych odmian floksów wiechowatych warto wymienić floksy grupy
Flame. Rośliny te charakteryzują się stosunkowo niskim wzrostem, do 50cm w czasie kwitnienia.
Grupa
Peacock, to floksy osiągające wysokość 40cm i zwarty pokrój. Kwiaty mają w kolorach białym i czerwonym.
Floksy
Arendsa, to krzyżówki floksa wiechowatego i rozłożystego o zimozielonych liściach.
Jeżeli roślina jest chroniona prawem własności po nazwie cultivaru wstawiany jest skrót PBR (skrót od ang. „Plant Breeders’ Rights”).
Poniżej ilustrowany spis gatunków i odmian floksów zamieszczonych w tym wątku