Poll napisał:
Disporum flavum, lub Disporum flavens , czyli parnik zółtawy, nie występuje w powyższym spisie, gdyż nazwa używana przez polskich sprzedawców jest synonimem Disporum uniflorum .
Nazwa gatunku -
Disporum uniflorum (Baker ex S.Moore) i pojawiła się w 'Journal of Botany, British and Foreign', pracy wydanej przez Johna Gilberta Baker 'a w 1875r w Londynie. Opisana tam została po raz pierwszy roślina, którą znaleziono w Chinach. Synonimy pojawiły się później, np nazwa
Disporum flavens, pojawiła się za sprawą japońskiego botanika Masao Kitagawa, w magazynie botanicznym wydanym w Tokyo, w roku 1934 . Tam z kolei, opisano egzemplarz parnika zółtawego, znalezionego w Korei. Kolejny synonim, pod którym można spotkać tę roślinę -
Disporum sessile flavens - pojawił się w roku 1936
Disporum uniflorum
syn. Disporum flavum / Disporum flavens
parnik żółty, parnik żółtawy
Parnik żółtawy, występuje, jak i inne parniki w Azji np w Japonii, Chinach, oraz Korei. Jest wieloletnią rośliną o podziemnych, dość silnych kłączach, osiągającą około i 60 cm wysokości. Jego żywozielone liście mają owalny kształt a na łukowatych pędach wiosną (w polskich warunkach klimatycznych, w maju), pojawiają się żółtego koloru kwiaty. Owoce - jagody, jesienią nabierają granatowego koloru, co jest znakiem, iż ukryte wewnątrz nasiona są gotowe do wysiewu.
Wymagania, jeśli chodzi o uprawę w naszych ogrodach, nie są wielkie, ani skomplikowane -
stanowisko bez dostępu palących promieni słonecznych (najlepiej półcieniste, bo w pełnym cieniu nie będzie się dobrze rozwijać i kwitnąć!!!!), zasobne w próchnicę, wilgotne. Jako roślina leśna, preferuje lekko kwaśną glebę, ale potrafi dostosować się do przeciętnej, ogrodowej. Parnik zółtawy polecany jest do uprawy w strefach od 3 do 8, wiec całkowicie odporny na nasze zimy. Jeśli wiosną nie pojawia się (co jest nieczęstym zjawiskiem) oznacza raczej, iż gleba była zbyt mało przepuszczalna i utworzyły się w niej zastoiny wodne.
Kwitnienie parnika żółtego (fot.07.05.2018)
Niedojrzałe jagody (fot.07.07.2018r)
Czasem, parnik zółty bywa mylony z jagodowcem (Uvularia), który widzimy na kolażu, po prawej stronie. Jagodowiec, choć podobny w kolorystyce, jest jednak rośliną delikatniejszą w budowie, niższą i kwitnącą wiosną we wcześniejszym nieco terminie. Wątek o jagodowcu :
TU
.
.