Szupin, sofora
Sophora
– rodzaj roślin należących do rodziny bobowatych. Występuje głównie na obszarach tropikalnych. Gatunkiem typowym jest
Sophora tomentosa L. W niektórych ujęciach taksonomicznych zaliczany był do rodzaju
Sophora (szupin) i stąd jego nazwy polskie szupin chiński, szupin japoński, sofora japońska. Według najnowszych ujęć taksonomicznych należy do rodzaju perełkowiec (
Styphnolobium L.) i jego prawidłowa nazwa to
perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum (L.) Schott).
Szupin, sofora czy też po nowemu perełkowiec to drzewo dorastające do 25 m. wysokości z szeroką zaokrąglona koroną. Ma piękne ciemnozielone młode pędy z widocznymi przetchlinkami.
Starsza kora jest szarozielonkawa i spękana. Kwiaty zebrane w luźne wiechy na pędach szczytowych do 30 cm długości, kredowobiałe, obupłciowe. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Owocami są zielone mięsiste strąki, przewężone między nasionami, w przekroju okrągłe do 8 cm długości, 3-6 czarnych nasion w strąku. Owocuje na przełomie września i października. Literatura podaje, że w Polsce nasiona bardzo rzadko dojrzewają, potrzebne jest do tego długie i ciepłe lato. Rozpoczyna owocowanie w wieku 30 lat. Wykazuje dużą tolerancję w stosunku do gleby. Lubi gleby żyzne świeże i głębokie w miejscach ciepłych, słonecznych osłoniętych. Szupin jest odporny na suszę, zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Nieodporny na mrozy, szczególnie siewki i osobniki młode. Wykorzystywany w tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, zaliczany do 50 podstawowych ziół. Liście ze względu na bogactwo rutyny, szczególnie przed otwarciem kwiatów, posiadają właściwości lecznicze podobne do ziela gryki. Mój egzemplarz ma około 10 lat. Miał przycinane boczne gałęzie.