Topola amerykańska 'Purple Tower' (Populus deltoides)
Syn. topola amerykańska 'Fuego'
Barwna odmiana topoli, która jest w Ameryce Pólnocnej ekologicznym odpowiednikiem naszej rodzimej topoli czarnej (
Populus nigra).
Drzewo o umiarkowanie szybkim wzroście. Młode liście czerwone, dość długo utrzymują kolor, który stopniowo w ciągu lata zmienia się na purpurowo-zielony.
Jesienią złotożółte do pomarańczowych (bursztynowych). Ogonki liściowe i młode pędy czarne, kanciaste w przekroju. Starsze pędy ołowianoszare.
Bardzo dobrze znosi przycinanie, które dobrze wpływa na zagęszczenie korony oraz wpływa na odmłodzenie listowia o czerwonej barwie.
Odporna na rdzę liści oraz choroby kory. Mrozoodporna.
Może być ciekawym dodatkiem do kompozycji barwnych, świetnie też prezentuje się jako soliter. Do dobrego wzrostu i efektywnego wyglądu wymaga żyznych gleb,
świeżych lub wilgotnych i pełnego słońca. Daje się rozmnażać przez zrzezy zdrewniałe, ale trudniej niż u innych topól z tej grupy.
Topola biała 'Nivea' (Populus alba)
Pochodzi od
P.alba ssp.
nivea, formy niezbyt często spotykanej u nas w stanie naturalnym, a dość powszechnie występującej na Ukrainie, w dolinie Dunaju i na Płw. Bałkańskim. Forma ta odznacza się bardzo mocnym białym kutnerem na spodniej stronie liści, które długo zachowują na drzewie formę młodocianą (5-klapowe). W zależności od pochodzenia materiału sadzeniowego mogą to być zarówno duże (do 40 m wysokości) drzewa, jak i mniejsze, z formami krzewiastymi włącznie. Kwiaty w kotkach z owłosionymi przysadkami - na początku kwitnienia przypominają nasze tzw. bazie w znaczeniu potocznym. Dojrzałe kotki długości 5-7 cm, z czerwonymi pylnikami. U drzew żeńskich w kotkach dominuje barwa zielona.
Ta grupa topól białych odznacza się szczególną odpornością na suszę, zwłaszcza atmosferyczną - bez szwanku znosi skwar panujący w zabetonowanych przestrzeniach. Wyrośnie na każdej glebie, jednak największą zdrowotnością odznacza się na glebach typu mady oraz brunatnych. Bardzo dobrze znosi przycinanie. Problemem mogą być pojawiające się odrosty korzeniowe - kto jednak regularnie kosi trawnik nie powinien się przejmować. Rozmnażanie: zrzezy zielone, zrzezy korzeniowe oraz nasiona - przy czym potomstwo wymaga selekcji pod kątem "stopnia zabielenia". Na zdjęciu egzemplarz powstały w ten sposób z nasion, po solidnej selekcji wybrałem jedno drzewo najbardziej zbliżone do
P.alba ssp.
nivea.
Uwagi ogólne w hodowli topoli:
1. Sadzenie
Topole z sekcji topól czarnych (np. 'Italica', 'Purple Tower' oraz 'Serotina Aurea' i inne) oraz balsamicznych (lub na podkładkach z balsamicznych) należy sadzić głębiej niż rosły w szkółce. Przy sadzeniu dużych egzemplarzy nawet i 70 cm głębiej. Zapewnimy w ten sposób dostęp do bardziej wilgotnej gleby, a z fragmentu pnia który znajdzie się pod ziemią roślina wytworzy korzenie przybyszowe - dzięki temu będzie bardziej odporna. Osiki i topole białe tak samo jak rosły w szkółce lub do 5 cm głębiej.
2. Nigdy nie nawozimy w pierwszym roku uprawy - to jest czas na rozbudowanie systemu korzeniowego. Szczególnie nawożenie azotem wpływa hamująco na jego rozwój, w tym na tworzenie korzeni przybyszowych. Na glebach kwaśnych dobrze jest przed posadzeniem wykonać wapnowanie.
3. Przycinanie powinno odbywać się w trakcie dłuższych okresów suszy, a po przycięciu, zwłaszcza młode drzewa dobrze jest solidnie podlać. Nie przycinamy w trakcie mrozów - drewno topoli ulega wtedy uszkodzeniom, rany zabliźniają się źle, drzewo jest podatne na grzyby.
4. Przynajmniej w pierwszym roku otoczenie pnia powinno być wolne od innych roślin, w tym trawy (
ugór czarny), później już to nie ma takiego znaczenia (chyba, że jest to plantacja, ale to co innego). Topole mają duże zapotrzebowanie na wodę i na składniki pokarmowe, ale system korzeniowy jest ekstensywny, tzn. w danej objętości gleby jest stosunkowo mało korzeni, jednak ogólna ich masa jest duża (a więc i powierzchnia zajmowana przez korzenie jednego drzewa - u starych topól czarnych i białych rosnących na aluwiach w łęgach stwierdzono obecność korzeni w odległości 30 metrów od pnia i na głębokości 7 metrów. Drzewa te jednak są plastyczne, na glebach zwięzłych i bardziej żyznych system korzeniowy jest mniej ekspansywny.