Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/06/04 00:20 #1551

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Pisałam wiele razy o Parku Oliwskim, pokazywałam wiele zdjęć o każdej porze roku, dnia i nocy. Cóż mam o nim powiedzieć - mieszkam o ok. 10 minut spaceru od parku, jest wspaniały, stary, historyczny, rozmaity. Łączy wiele stylów ogrodowych i te formalne, i te przypominające krajobrazy naturalne, to wspaniała kolekcja starodrzewu, zbiorniki wodne, kaskady, stopnie i wiele innych.
Codziennie chodzę tamtędy w drodze do pracy, widzę jak się zmienia i staram się to pokazywać. Dzisiaj specjalnie dla nowiutkiego forum zrobiłam popołudniową sesję zdjęciową - słońce paliło, na niebie błękit i zero chmur, wiele osób szukało w parku ukojenia. Zobaczcie proszę czy można takie odnaleźć.

Zaraz po wejściu główną bramą do parku po prawej


i w głębi


Po drugiej stronie formowany żywopłot i wielki prostokątny zbiornik wodny. We wgłębieniach żywopłotu znajdują się ławki, można nóżki opalić, a głowę chronić przed nadmiarem promieni słonecznych


W osi widokowej wzrok poprowadzony jest w kierunku morza


Parter dywanowy z dwoma klombami, usytuowany w głębi i cieniu, obelisk patrona parku Adama Mickiewicza


W cieniu (po prawej za klombem) ledwie dostrzegalne Groty Szeptów


Kwitną okazałe rododendrony i azalie


Mickiewicz spogląda mniej więcej w tę stronę


W części francuskiej w meandrach bukszpanowych parterów posadzone są obecnie różnokolorowe dalie


Spojrzenie na południowe założenie francuskie przy Pałacu Opatów. Warto zwrócić uwagę na stożkowo formowane cisy, które mają po 200 lat. Choć bywało, że wymarzały i ulegały sporym uszkodzeniom, pracuje się nad ich rewitalizacją i z satysfakcją obserwuję dużą poprawę


Środkowy klomb z agawą i begoniami


Bliżej pałacu mała fontanna i dookoła różanki - choć jeszcze nieokazałe


W bindażach też można pospacerować w upale


Tutaj widoczny obniżony poziom wody w systemie zbiorników wodnych - ponieważ w parku trwają prace nad budową dwóch mostków i śluz - bardzo rzadki widok zobaczyć tu dno


Podobnie jak tutaj


i tu


Kwitnący okazale złotokap


Pomnik przyrody zrobił już miejsce dla młodego drzewa, w tej postaci przypomina o przemijaniu


Pałac Opatów z kolistym dziedzińcem i parterami bukszpanowymi od strony północnej, widoczne główne wejście do Muzeum


Przejście przy Spichlerzu Opackim w kierunku Bazyliki Katedralnej


Remont jednego z mostków - na ten czas zbudowano drewniane dwa mostki dla zwiedzających i tych, którzy podobnie jak ja przechodzą przez park w drodze do pracy, szkoły itd.


W przyszłości postaram się pokazać park w innych porach roku.
Prezentowałam Park Oliwski na blogu
latem Park w Oliwie - wspomnienia letnie
oraz podczas kwitnienia magnolii Wiśnie, jabłonki i magnolie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, Gosia1704, Zielona Ania, Baba z psami

Nowoczesny ogród japoński 2016/07/21 20:16 #14641

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Postanowiłam przedstawić kilka zdjęć z najnowszej części Parku Oliwskiego, jest to ogród japoński. Powstał dwa lata temu na terenach parku, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających. Zdjęcia pochodzą z wiosny 2015 roku.

Azalie i rododendrony


Drzewka wiśniowe zaczynały właśnie kwitnąć


podobnie jak posadzone wśród azalii rododendrony


Widok na młody gaj wiśniowy - pewnie po wielu latach będzie przyjemnie podziwiać to miejsce podczas kwitnienia wiśni


Poza drzewkami wiśniowymi znajdują się w ogrodzie japońskim także sosny, klony i inne


Klon palmowy podczas kwitnienia


Nad brzegiem stawu kolejny klonik


Specjalnie sprowadzone głazy o widocznym rysunku, nieco przypominają stare skamieniałe pnie. Odbicie starodrzewu w tafli wody - bardzo charakterystyczne w ogrodach japońskich


Kolejny klonik o bordowych liściach


Przygotowano miejsca dla odwiedzających park, podesty z drewna i bardzo nowoczesne ławki. Zastrzeżenia moje budzi układ sprowadzonych kamieni, nie do końca uważam, że zgodny ze sztuką japońską. Kamienie o wyraźnym rysunku wzdłużnym są poukładane w różnych kierunkach, co wprowadza rodzaj niepokoju i sztuczności, poza tym nie jest to materiał lokalny i znacznie odróżnia się od otoczenia


Ogród japoński przedstawiony powyżej może się podobać i zauważyłam, że jest chętnie odwiedzany. To bardzo dobre miejsce do odpoczynku. W przyszłości ma jeszcze powstać pawilon japoński oraz mostek prowadzący na wysepkę na stawie.
Obecnie zaliczam ten ogród do nowoczesnych, inspirowanych sztuką japońskich ogrodników.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Baba z psami


--=reklama=--

 

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/04 19:49 #38060

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Niedawno japońska część Parku Oliwskiego zyskała planowane wcześniej elementy architektury. Powstał pawilon wzorowany na podobnym z Tokio, brama (zwana Torii) oraz duża latarnia kamienna.

Torii


Pawilon


Kamienna latarnia




Miedziane elementy na dachu uwidaczniają się w promieniach słońca




Ciekawa podwójna konstrukcja dachu




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, magdala

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/10 13:03 #38663

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Korporacja Doraco - bezpośredni sąsiad oliwskiego parku udostępnia swoje tereny dla wielbicieli ogrodów. Od pewnego czasu stało się dodatkową atrakcją instalowanie świetlnych dekoracji w grudniu. 6 grudnia br. nastąpiło uroczyste rozświetlenie i otwarcie wielkiego kalendarza adwentowego. W kalendarzu codziennie mają się pojawiać - po otworzeniu kolejnych drzwiczek - słodycze dla dzieci.
Wracałam wieczorem do domu - było już po imprezie - ale zrobiłam fotki telefonem.

Świetlna fontanna


Kalendarz adwentowy


Przed Dworkiem Saltzmanna


A tu można zobaczyć wizualizacje świątecznych oświetleń Parku Oliwskiego

W Oliwie - nieopodal parku trwa obecnie budowa szopki z piasku - to też tradycja świąteczna trwająca od kilku lat.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/18 08:56 #39710

  • aguskag
  • aguskag Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 985
Byłam w tym parku pod koniec października, bardzo mi się spodobał, spacerowaliśmy po nim kilka godzin.
















Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela, edyta

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/18 10:52 #39723

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Film do tego, co pokazała Daniela: trojmiasto.tv/Tysiace-swiatelek-i-szopka-z-piasku-w-Oliwie-18972.html

Niestety nie można go wkleić bezpośrednio
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/18 12:37 #39733

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68102
Kiedy czytam takie słowa, jak te, Danieli...
...mieszkam o ok. 10 minut spaceru od parku, jest wspaniały, stary, historyczny, rozmaity. Łączy wiele stylów ogrodowych i te formalne, i te przypominające krajobrazy naturalne, to wspaniała kolekcja starodrzewu, zbiorniki wodne, kaskady, stopnie i wiele innych.

... zawsze ciekawi mnie, skąd on się wziął? Przecież te wielkie drzewa, które wiele widziały i całe założenia z alejkami, małą architekturą, mają za sobą długą historię... Ktoś zadecydował, że powstaną, ktoś to sfinansował, zaprojektował i wykonał... Akurat historia parku w Oliwie jest dobrze udokumentowana, ba, zachowały się nawet XVIII - wieczne plany tego założenia.

W telegraficznym skrócie napisze wiec , iż zaczątkiem tego parku był przyklasztorny ogród cystersów, który zajmował wiele mniejszą powierzchnię , niż dziś. W XVIII w, Jacek Rybiński, ówczesny opat oliwski zadecydował o jego przebudowie i poszerzeniu. Projekt stworzył ogrodnik Hentschl, czerpiący inspiracje z barokowych ogrodów francuskich a wykonawcą został Kazimierz Dębiński z Kocka. To wtedy właśnie powstała barokowa (francuska) część parku. To założenie , mimo różnych kolei losów miasta i zawieruchy wojennej, przetrwało do dziś w niemal niezmienionym stanie. Napisałam 'niemal', gdyż pierwotne założenie projektanta nazwane Książęcym Widokiem, nie 'działa' obecnie tak, jak powinno. Miało ono stwarzać iluzję, iż znajdujący się tam staw, połączony jest ze znajdującą się w oddaleniu kilku kilometrów, zatoką Gdańska. Dziś ten widok zasłaniają drzewa.

Następny opat miał inne spojrzenie na ogród i zatrudnił Jana Jerzego Saltzmanna, aby nieco unowocześnił i urozmaicił go.. Jan Jerzy był synem nadwornego ogrodnika króla Prus, dla którego stworzył królewskie ogrody w Poczdamie. Właśnie Saltzmannowi park zawdzięcza swoją orientalną część , wypełnioną krętymi alejkami, zbiornikami wodnymi, pagórkami i 'chińską' architekturą ogrodową . Kaskadę na Potoku Oliwskim , która powstała w miejscu starego młyna, można do dziś w tym parku oglądać.

Plan założenia parkowego z 1792


żródło" wolne zasoby Wikipedii

Po sekularyzacji przeprowadzonej przez Prusy w 1811r, ogród przeszedł na własność państwa pruskiego i zadecydowano o udostępnieniu go dla społeczeństwa. Pierwszym inspektorem parku mianowano Gustawa Schöndorfa. Następne ważne dla ogrodu zmiany wprowadził Erich Wocke, który zarządzał nim na przełomie XIX i XX wieku . Utworzono wtedy alpinarium (1910r) i przebudowano oranżerię .

W pod koniec II wojny światowej park mocno ucierpiał, ale został odbudowany i wpisany do rejestru zabytków przyrody województwa gdańskiego i rejestru zabytków Gdańska (1971r). W latach 50-tych XX wieku, powołano Ogród Botaniczny w Oliwie, któremu w 1956 roku nadano imię Adama Mickiewicza.

Rys historyczny powstał na podstawie informacji z Wikipedii
Ostatnio zmieniany: 2016/12/18 16:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): rispetto, Daniela, edyta

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/19 23:04 #39945

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Poll, :)
dziękuję, że dodałaś nieco historii oliwskiego parku. Pisałam o tym parku już tyle razy, także powołując się na jego doskonale udokumentowaną historię - tym razem temat ledwie zaczęty. Oczywiście z czasem uzupełnię o nowe zdjęcia w różnych porach roku.

Dzisiaj kilka zdjęć z niedzieli, można to nazwać "ogrodem świetlnym", bo okazuje się, że drzewa i krzewy mogą także świecić i to w jakiej skali!
Rozświetlenie nowej iluminacji w parku miało miejsce w sobotę. Od tej chwili mamy w Oliwie istny najazd - tylko porównywalny do szwedzkiego. B)
Jedyne co przychodzi na myśl poza zachwytem iluminacjami, to obawa o to jak park wytrzyma te intensywne odwiedziny tysięcy zwiedzających. Szczególnie narażona na zdeptanie jest część przy Pałacu Opatów, gdzie wąskie i kręte alejki nie pozwalały pomieścić się wszystkim oglądającym, a oni zwyczajnie zadeptują kwatery z parterami bukszpanowymi. Być może część ta powinna być zabezpieczona płotkami pozwalającymi oglądać te instalacje z pewnej odległości. Wszędzie były rozwieszone informacje ostrzegające przed tym by dzieci nie dotykały instalacji oświetleniowych i aby rodzice odpowiadali za swoje pociechy. Widziałam niestety, że często wcale nie reagowali, gdy dzieci szarpały instalacje świetlnych fontann i kurtyn...
Ponieważ taka instalacja jest zorganizowana pierwszy raz, sądzę że praktyka poważnie zweryfikuje kolejne projekty.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć - jak na nich zobaczycie - robili je wszyscy!

Główne wejście do parku - na tle bramy ustawiona iluminacja w kształcie choinki


Wchodziliśmy bocznym wejściem z takim okolicznościowym oświetleniem


Wspomniane tłumy na trawnikach i w szpalerach bukszpanowych


Zakwitło kilkanaście takich kwiatów


Choć deszcz nie padał stała tam taka dama z parasolką


W tle widoczny Pałac Opatów ozdobiony wyświetloną na jego fasadzie floralną dekoracją


Fontanny świetlne


W miejscu fontanny wodnej - świetlna




Oś widokowa


jw.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2016/12/19 23:12 #39946

  • Daniela
  • Daniela Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 492
Kolejna część iluminacji z terenów Korporacji Doraco - tam iluminacja jest czynna od 6 grudnia.





Fontanna świetlna


Kalendarz adwentowy - dzieci otwierają drzwiczki i sprawdzają co się tam kryje


Partery bukszpanowe przy Dworku Saltzmanna (o którym wspominała Poll)


W innej części ogrodu






Na koniec wycieczki pokażę kolejną edycję oliwskiej szopki piaskowej, która znajduje się vis a vis parku.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Katarzyna2021

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2021/06/03 10:09 #239806

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Odwiedziłam Park Oliwski wczoraj, mam dla was najnowszą relacje zdjęciową. Najciekawszy w tym momencie jest ogród japoński z azaliami w pełni kwitnienia i mam porównanie, jak wyglądał 5 lat temu dzięki relacji Danieli.










Ostatnio zmieniany: 2021/06/03 10:35 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Semper, nowababka, wojtek

Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku-Oliwie 2023/05/22 10:24 #295275

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2748
  • Otrzymane podziękowania: 9061
Wiosenny spacer w parku katedralnym w Oliwie tydzień temu













Ostatnio zmieniany: 2023/05/22 10:31 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.200 s.