Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Ogród kuchenny, potager

Ogród kuchenny, potager 2016/06/27 21:56 #7808

 • Daniela
 • Daniela Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 229
 • Otrzymane podziękowania: 493
Ogród kuchenny (Kitchen garden) to tradycyjny ogród, nazywany także jako Potager (w języku francuskim, jardin potager) - jest przestrzenią oddzieloną od pozostałej części ogrodu przydomowego - typowo ozdobnego. Większość ogrodów warzywnych wciąż przypomina miniaturowe wersje starych działek rolniczych, ale w ogrodzie kuchennym różni się nie tylko w historycznie, ale także konstrukcyjnie.

Ogród kuchenny może być także ozdobny przez cały rok i być czymś więcej niż tylko skromną grządką. Jest przecież źródłem ziół, warzyw, owoców, kwiatów, często w postaci zorganizowanej przestrzeni opartej na powtarzalnych wzorach geometrycznych (kwaterach). Ogród kuchenny bywa obsadzany także
bylinami i krzewami wokół nasadzeń drzewiastych, a także uzupełniany roślinami jednorocznymi.

Potager to francuski termin oznaczający ogród warzywny. Historycznie jest to projekt wywodzący się od ogrodów francuskiego renesansu i baroku. Często kwiaty (jadalne i niejadalne) i zioła są sadzone z warzywami w celu zwiększenia piękna ogrodu kuchennego. Jest to celowy zabieg prowadzący do tego,
aby funkcja dostarczania żywności była jednocześnie estetyczną i sprawiającą przyjemność.

Rośliny są dobierane głównie ze względu na ich funkcjonalność, ale także dla ich koloru i formy. Wiele z nich jest prowadzona w taki sposób by rosła w górę (podpory). Dobrze zaprojektowany potager może dostarczyć żywność, jak również cięte kwiaty i zioła do domu. Ważne że są one naturalne, wyhodowane samodzielnie. Potager może zgrabnie ukryć swoją funkcję dostarczania do domu szerokiej gamy żywności - od beztroskiego stylu podobnego do cottage garden (ogrodu wiejskiego) po formalny ogród kwaterowy (oddzielone kwatery szpalerami jak np. w ogrodach węzłowych).

Ogród warzywny służy uprawianiu warzyw i innych roślin przydatnych do spożycia przez ludzi, jest przeciwieństwem ogrodu kwiatowego, który istnieje dla celów estetycznych. Jest formą warzywnictwa prowadzonego na małą skalę. Potager posiada kompostownik, kilka grządek lub podzielone obszary ziemi, przeznaczone na to by rósł tam jeden lub dwa rodzaje roślin. Grządki mogą też być podzielone na linie z asortymentem różnych warzyw uprawianych w poszczególnych rzędach. Najczęściej ogród kuchenny znajduje się z tyłu nieruchomości, na tyłach ogrodu. Choć coraz częściej znajduje się właśnie blisko kuchni. Moda nie omija także warzywników i obecnie stosuje się często w ogrodach kuchennych podwyższone rabaty, które posiadają podwyższenia z drewna czy innego materiału i wynoszą powierzchnię sadzenia roślin wyżej, by łatwiej było ją pielić, a także dla uzyskania efektu "podgrzania" gleby, by wzrosło plonowanie.

Wraz z pogorszeniem się warunków gospodarczych, a także zwiększonym zainteresowaniem ekologią i zrównoważonym stylem życia, wiele osób zwraca się do ogrodnictwa warzywnego, które jest znaczącym uzupełnieniem diety ich rodziny. Żywność uprawiana "na podwórku" nie potrzebuje wiele, nie zużywa paliwa, ani konserwantów. Hodowcy mogą być pewni, co dokładnie zostało użyte dla wzrostu ich roślin.

Ogród ziołowy jest często wydzieloną częścią ogrodu, poświęconą uprawie ziół. Te ogrody mogą być nieformalnymi "plamami" roślin albo mogą być starannie zaprojektowane, nawet do tego stopnia, że kompozycja i przycinanie tworzy konkretne wzory, jak w ogrodzie węzłowym.

Ogrody ziołowe mogą być czysto funkcjonalne lub mogą zawierać mieszankę roślin funkcjonalnych i ozdobnych. Zioła są zwykle stosowane do aromatyzowania żywności podczas gotowania, ale mogą być również stosowane w inny sposób, takich jak: odstraszanie szkodników, dostarczenie przyjemnych zapachów, lub przeznaczonych do celów leczniczych (i kosmetycznych).

W ogrodzie kuchennym można sadzić zioła w doniczkach - wtedy korzystna jest możliwość przenoszenia w różne miejsca. Niestety nie wszystkie zioła będą się dobrze rozwijać w doniczkach lub pojemnikach. Bardzo popularna mięta - choć pachnąca - jest bardzo inwazyjna i akurat zaleca się przechowywać ją w pojemniku by nie rozprzestrzeniła się w całym ogrodzie.

Zioła często mają wiele zastosowań. Na przykład, mięta może być stosowana do pieczenia, herbaty i zwalczania szkodników. Przykłady ziół i ich zastosowania:

Roczne zioła kulinarne: bazylia, koper, cząber
Wieloletnie zioła kulinarne: mięta, rozmaryn, tymianek, estragon
Zioła używane do potpourri: lawenda, werbena
Zioła używane do herbaty: mięta, werbeny, rumianek, bergamotka, hibiskus
Zioła wykorzystywane do innych celów: stewia do słodzenia.

[1] Angielski ogród kuchenny otoczony murem z rabatami ozdobnymi oraz ziołowymi przy pałacu na Warmii, Polska.
Na podstawie katarzynabellingham.blogspot.com/p/projektowanie-ogrodow.html
Także przedstawiony w programie Maja_w_Ogrodzie_w_eko-warzywniku_w_stylu_angielskim, odc. 472

[2] Ogród kuchenny w Lost Gardens of Heligan czyli ‘Zaginionych Ogrodach Heliganu’ w południowej Kornwalii.
Na podstawie angielskieogrody.blogspot.com/2016_01_01_archive.html

[3] Ogród kuchenny w słynnej szkole Ballymaloe Cookery School
www.cookingisfun.ie/gardens/our-gardens[4] Inne przykłady z pl.pinterest.com

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ness, nowababka, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2016/07/02 09:29 #9094

 • Zielona Ania
 • Zielona Ania Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 294
 • Otrzymane podziękowania: 968
Dodam jeszcze z wolnych zasobów:

Kultowy ogród kuchenny w Villandry. Każdego roku są wykonywane dwie obsady- wiosenna (III-VI) oraz letnia (VI-XI). Warzywa są dobierane pod względem kolorów i formy - ogółem każdego roku pojawia się 40 różnych gatunków. Całość ujęta w bukszpanowe obwódki, uzupełniona kwiatami ozdobnymi, tworzy niezwykle efektowną mozaikę.A to ładna ilustracja układu ogrodu kuchennego klasztornego (Dietfurt, Bawaria, franciszkanie reformaci, XVII w.)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Daniela, Ness, nowababka


--=reklama=--

 

Ogród kuchenny, potager 2016/07/02 11:55 #9133

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 20267
 • Otrzymane podziękowania: 40881
Jednym ze zwiedzanym przeze mnie w Wielkiej Brytanii ogrodów , był Nostell Priory, obecnie objęty opieką National Trust. Cały majatek, wraz z ogrodem, pałacem i parkiem, oraz terenami bagiennymi i pastwiskami (do dziś używanymi, pasa się tam krówki :) ) położony w West Yorkshire , na obrzeżach miejscowości Wakefield.Ogród kuchenny , jak napisała Daniela, oddzielony jest od reszty murem z furtką (prowadzi ona również do ogrodu różanego ), ale leży blisko pałacu, na tyłach zabudowań gospodarczych. Na planie, oznaczony jest numerem 8, u góry.Zabudowania gospodarcze Nostell PrioryZa furtką dostrzegamy najpierw ogród różany z fontanną a potager rozpościera sie za widocznym na zdjęciu żywopłotem.

W kątku umieszczono 'drewutnię' ogrodnika z potrzebnym w ogrodzie sprzętem.Między owocowymi, rozpiętymi na murach i linkach, drzewami owocowymi, oraz warzywami, lub w ich bliskości, nasadzone sa również byliny ozdobne.Byłam tam we IX, więc wielu już nie widac, ale i tak ogród prezentował sie kolorowo. Pas zielonej trawy oddziela rabatę stricte ozdobna od warzywnejWidoczne z daleka bananowce także podsadzone są warzywami
Rzędy cebul mają w tle m.in rozchodniki i jesienne astry.


Fragment sadu z młodymi ( karłowymi???) drzewami owocowymi, które sa rozpięte na linkachMaliniak , pieknie wyściółkowane truskawki i bananowce... A czego strzeże strach? :lol: Własnie truskawek, dyn, cukiń, groszku i ogórków.Szparagowisko zabezpieczone przed dzikimi królikami metalowa siatką...Ponieważ miejscowość i jej okolice jest jednym z potentatów w produkcji rabarbaru, nie mogło zabraknąć wystawy/przegladu jego odmian. Skupione pod ceglanym murem, wszystkie opisane odmianami...Mozna było porównać siłe wzrostu, kolor łodyg...

Widok na głowną oś ogrodu kuchennego ,od strony 'budynku gospodarczego'... Napisałam w cudzysłowiu, bo niejeden z nas chciałby mieć taką rezydencję :lol:Przyznam, ze na mnie taki ogród zrobił spore wrażenie. Mam bowiem jakoś zakodowane,że warzywnik jest całkowicie wydzieloną częścią, najczęściej wstydliwie ukrytą poza reprezentacyjnymi rabatami ozdobnymi.Oczywiście, ze względu na obecny status majątku, ogród ten nieco zatracił swój pierwotny użytkowy charakter i jest raczej ogrodem poglądowym .Widać jednak nadal , jak mógł wyglądać, gdyż jego układu nie zmieniono, nie jest tez sztucznie założony, tylko w celu prezentacji odmian warzyw i kwiatów.

.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/02 12:09 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela, Ness, Zielona Ania

Ogród kuchenny, potager 2016/07/02 13:01 #9154

 • Daniela
 • Daniela Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 229
 • Otrzymane podziękowania: 493
Dziękuję za ciekawe zdjęcia poglądowe do tematu ogrodów kuchennych.
Jak widać w dużych posiadłościach były/są to dość duże tereny - skoro miały wyżywić spore grono mieszkańców to nie jest dziwne.
Jeszcze bardziej mnie urzekło jak są malownicze. Nie mają się czego wstydzić i wcale nie trzeba ukrywać się tak zadbaną częścią ogrodu. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród kuchenny, potager 2016/07/02 13:06 #9155

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 20267
 • Otrzymane podziękowania: 40881
Miały ta wielką zaletę, iż służba nie musiała biegać po kwiaty dla ustrojenia np jadalni, do ogrodów spacerowych. Tak warzywa i owoce, jak rośliny ozdobne ( w tym róże) , były pod ręką, kilkadziesiąt metrów od kuchni i przygotowalni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród kuchenny, potager 2016/07/02 13:28 #9159

 • Zielona Ania
 • Zielona Ania Avatar
 • Wylogowany
 • Złoty forowicz
 • Posty: 294
 • Otrzymane podziękowania: 968
Dla mnie najlepszym, przystępnym źródłem szczegółowych rozwiązań w tego typu ogrodach jest brytyjska seria dokumentalna z 1987 r. 'The Victorian Kitchen Garden'. Pokazuje trud pracy i rozliczne zadania przed jakimi stawiani byli ogrodnicy, by dostarczyć na stół warzywa, owoce i kwiaty, często w nietypowych porach (np. kwitnące konwalie na Boże Narodzenie). Każda ściana ogrodu miała odrębną obsadę z dobranych do warunków temperatury i oświetlenia drzew owocowych. Dla drzew wymagających ciepła (brzoskwinia), w celu przyspieszenia owocowania stosowano nawet ogrzewane ściany. Sprawdzianem dla ogrodnika była też uprawa melonów. Owoce zanim trafiły na stół poddawano selekcji- np. porzeczki dobierano długością i okazałością grona. Długo by wymieniać wszystkie smaczki.
Tego typu ogrody świadczyły o statusie właściciela, a znikły z przyczyn ekonomicznych, bo koszty utrzymania były ostatecznie zbyt duże, przy wzrastającej dostępności produktów związanej z szybkością transportu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Ness

Ogród kuchenny, potager 2016/07/23 13:49 #15002

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 20267
 • Otrzymane podziękowania: 40881
Zwiedzany ostatnio przeze mnie wiktoriański ogród kuchenny z 1817r, rewitalizowany w 1997 ze środków, jakie przekazała osoba, która wygrała w krajowej loterii, o czym informuje stosowna tabliczka nad wejściem . Ogród jest częścią Normanby Hall County Park w North Lincolnshire (UK)

Ogród położony jest w pobliżu zabudowań zaplecza gospodarczego pałacu, otoczony wysokim, ponad 2-metrowym murem. Jak to widziałam w innych miejscach, ogród kuchenny, to nie tylko rabatki i szklarnie z warzywami, ale także drzewka owocowe i rośliny ozdobne, w tym róże i paprocie.

Centralna aleja Walled Garden - od furtki wejściowej, do furtki 'roboczej' dla ogrodników, prowadzącej do szklarni ... Róże, róże, róże ... pomiędzy trejażami rozstawionymi co 2 m rosną kwitnące rośliny : przegorzany , kosmosy, głowaczki, szałwie, przetaczniki...

Na murach otaczających ogród , można podziwiać rozpięte w różny sposób drzewa owocowe . Umieszczona w pobliżu tablice prezentują te właśnie sposoby 'prowadzenia ' drzewekWspaniałe karczochy :kocham , wielkie i bardzo ozdobne.

Jako,że ogród jest wiktoriański, nasadzeniami także nawiązano do tamtych czasów - prezentowane odmiany warzyw, to w większości, odmiany historyczne. karczoch odmiany Purple Globe, jak widać na labelce, uprawiany od 1835rKarczoch Large Green Paris' - odmiana z 1771r!Rabarbar odm. 'Victoria', uprawiany od 1841rGliniane cylindry do pędzenia i zabezpieczania rabarbaru. gdy są niepotrzebne, zdobią :mniamTo właśnie zdjęcie z tablicy poglądowej uświadomiło mi, dlaczego w niemal każdym ogrodzie stoją takie gliniane 'dzwony'Brytyjski ogrodnik przy pracy - niespieszne podlewanie konewką kukurydzy 2smiechBukszpanowe obwódki rabat przy murach

Kwiaty, drzewka owocowe i warzywa...ot, potager

Ostatnio zmieniany: 2016/07/23 14:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela, tabaaza, piku, halszka, zielonajagoda, zuzanna2418, Ness, Zielona Ania

Ogród kuchenny, potager 2016/12/30 16:50 #41216

 • Keetee
 • Keetee Avatar
 • Wylogowany
 • Młodszy forowicz
 • Posty: 27
 • Otrzymane podziękowania: 30
Chciałabym tak przyszpilić do ściany (jak na fotkach wyżej )jakieś drzewo owocowe...myślałam i moreli....podpowiecie mi czy ten gatunek lubi takie formowanie... 43pomoc
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród kuchenny, potager 2017/01/01 16:32 #41736

 • kowalka
 • kowalka Avatar
 • Wylogowany
 • Senior forum
 • Posty: 50
 • Otrzymane podziękowania: 82
cytat ze strony budujesz.info , Cięcie moreli rosnących w palmetach
"Jeśli posadziliśmy morele w szpalerze pod ścianą, należy przyciąć je powyżej 2. pąka, ok. 30 cm od ziemi. Wiosną następnego roku skracamy o 2/3 dwa najgrubsze pędy każdego drzewka i przywiązujemy je do rusztowania. Wszystkie pozostałe gałązki przycinamy do 2. pąka. Zabieg powtarzamy co roku – jego celem jest pobudzenie moreli do silnego rozgałęziania się, by pędy przykryły całą powierzchnię ściany."

Widziałam prowadzone przy ścianie grusze i jabłonie( plon nie jest oszałamiający), moreli nie widziałam, ale można.
Magda
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Keetee

Ogród kuchenny, potager 2017/01/02 06:57 #41823

 • Keetee
 • Keetee Avatar
 • Wylogowany
 • Młodszy forowicz
 • Posty: 27
 • Otrzymane podziękowania: 30
Dzięki Magda :buziak Obmyślę sprawę...czy dam radę ... :kawa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 21:35 #69035

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Ogród kuchenny zwany z języka francuskiego Le Jardin Potager lub z języka angielskiego The Kitchen Garden ma na celu połączenie dwóch pozornie sprzecznych ze sobą funkcji ogrodu: funkcji użytkowej czyli innymi słowy wytwarzania żywności, którą skonsumujemy z funkcją ozdobną ogrodu.

W przypadku Ogrodu Kuchennego jednak jeden z tych 2 elementów czyli użyteczność tj. wytworzenie zdrowych, smacznych i ekologicznych warzyw, ziół i owoców ma mieć znaczenie zasadnicze, a estetyka musi mieć siłą rzeczy znaczenie pochodne.

Uprawa warzyw i owoców przy zachowaniu określonych zasad projektowania przestrzeni oraz doboru roślin, może być bardziej atrakcyjna niż pole orne, które swoją drogą również może być piękne.

Przedstawię te zasady, które moim zdaniem są najważniejsze.

1) Zaprojektujmy grządki warzywne w taki sposób, aby były nie tylko praktyczne, ale i ciekawie wypełniły przestrzeń.
Dla przykładu przy uprawie warzyw wskazane jest stosowane płodozmianu, aby uchronić rośliny przed chorobami i zapewnić odpowiednie nawożenie. Podział grządek na 4 kwarty może wyglądać ciekawie dzięki:
-nietypowym kształtom rabat (np. podział koła na 4 kwarty),
-żwirowym lub trawiastym ścieżkom między kwartami, na których mogą swobodnie wysiewać się zioła śródziemnomorskie
-pergolom lub trejażom posadowionymi między grządkami, które możemy obsadzać fasolą, fasolnikiem, grochem, nasturcją, ogórkiem czy dynią
-starannie przyciętym obwódkom z bukszpanu, cisu, grabu czy ożanki,
-kolorowym pasom z jadalnych kwiatów jednorocznych lub bylin (ogórecznika, nasturcji, aksamitki, nagietka, ogórecznika)
2) Wybierajmy również warzywa, które ozdabiają rabaty, mają ciekawe kształty czy kolory:
-burak liściowy ma piękne kolory
-jarmuż jest dostojny, wysoki, ma piękne liście a w drugim roku kwiaty, ozdabia ogród również zimą
-sałaty występują w setkach pięknych i pysznych odmian o fantazyjnych kształtach i kolorach
-pory są piękne, a drugim roku uprawy, wytwarzają przepiękne kuliste ogromne kwiatostany, są ozdobą również zimą
-brukselki są wysokie i piękne, zdobią ogród również zimą,
-pomidory, papryki, bakłażany zachwycają kolorem i kształtem,
-kukurydza ma piękne błyszczące liście i jest wysoka, mogą się po niej piąć fasole,
-fasola ma piękne kwiaty i strąki
3) Pomiędzy warzywami sadźmy kwiaty ozdabiające rabaty i pomagające w uprawach aksamitki, nagietki, ogórecznik i nasturcję
4) Postarajmy się o gadżety nie tylko praktyczne ale i piękne:
-ciekawe podpory dla roślin,
-dzwony do rabarbaru,
-gliniane donice,
-drewniane płotki,
-stare narzędzia rolnicze,
5) Pamiętajmy, że jemy nie tylko warzywa, ale owoce. Możemy stworzyć ciekawe trejaże z drzew owocowych, żywopłoty z krzewów owocowych

W tym wątku postaram się pokazać różnie ciekawe ogrody kuchenne, które widziałem w Polsce i za granicą oraz różne pomysły na zagospodarowanie naszych warzywników.
Ostatnio zmieniany: 2017/08/25 08:20 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 21:43 #69039

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Chartwell

Mapleton Rd, Westerham TN16 1PS, Wielka Brytania

zielonozakreceni.pl/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/3966-chartwell-anglia#36249

Chartwell jest ogrodem Winstona Curchilla i jego rodziny, a ogród kuchenny stanowi zasadniczą część ogrodu. Ogród otoczony jest kamiennym murem, wokół którego umieszczono ozdobne rabaty bylinoweGliniane dzwony do rabarbaru, mają nie tylko znaczenie użytkowe, ale stanowią rzeźby ogrodowe


Żywopłoty służą podziale i porządkowaniu przestrzeni, stanowią również ochronę przed wiatrem i mrozemKarczochy nie tylko są pyszne, ale pięknie wyglądają i są roślinami architektonicznymi budującymi dynamikę i urozmaicającymi przestrzeń

Pergola z gałęzi wyglada ciekawie i buduje sielsko-wiejski klimat, a mogą się piąć po niej groszki, fasole, fasolniki i nasturcjePodpory są solidne i ładnie wyglądają. Podwyższone grządki ułatwiają drenaż i utrzymują ciepło podłożaRośloiny jednoroczne dodają koloru

Rzeźby ogrodowe można wykonać niewielkim kosztem z glinianych donic. Mogą stanowić schronienie dla owadów.Wigwam z gałęzi może być nie tylko praktyczny ale i pięknyKukurydza może wyglądać pięknieA podpory mogą być cudowną ozdobą potager

Ostatnio zmieniany: 2017/06/02 21:57 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, sierika, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 22:02 #69049

 • sierika
 • sierika Avatar
 • Wylogowany
 • Platynowy forowicz
 • Posty: 2500
 • Otrzymane podziękowania: 3365
Kondziu, buziaczki za temat :buziak :buziak :buziak uwielbiam ogrody warzywne, nawet tworzę namiastkę u siebie :) czy ogród Ewy Pszczółki tez zaprezentujesz?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kondzio

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 22:09 #69054

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Jeśli Pszczółka pozwoli to pokażę, zdjęć mam dużo, ale musiałbym mieć zgodę Pszczółki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 22:13 #69056

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Ogrody przy Zamku Arcen – Holandia
Kasteeltuinen Arcen

zielonozakreceni.pl/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/4196-ogrody-przy-zamku-arcen-holandia#40593

Przy Zamku Arcen, nie ma ogrodu kuchennego jako takiego, ale można zobaczyć alternatywne sposoby uprawy warzyw

Ogrody warzywne

Uprawa warzyw w skrzyniach:

Wertykalne uprawyUprawa w słomie


W oponach samochodowychWarzywne ściany

Ostatnio zmieniany: 2017/06/02 22:17 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, sierika, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/02 22:26 #69060

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Ogrody przy zamku Walmer (Walmer Castle Gardens)

zielonozakreceni.pl/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/2079-ogrody-przy-zamku-walmer-walmer-castle-gardens-anglia

Ogród Królowej Matki ma okazały Kitchen Garden

Ciekawe, praktyczne, mocne i estetyczne podpory na malinyI na fasolę

Płasko prowadzone drzewa owocoweSałaty kolorami urozmaicają rabaty, a pomiędzy nimi kwiaty jednoroczneZnalazło się tu również miejsce dla różPłotek drewniany również może być ozdobą i podporą

Ostatnio zmieniany: 2017/06/02 22:37 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, sierika, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/03 21:52 #69201

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Wisley
RHS Garden

zielonozakreceni.pl/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/3911-wisley-rhs-garden-anglia#35334

Także w tak ogromnych założeniach, nie może zabraknąć ogrodów kuchennych, chociaż z racji jego stricte pokazowego, uprawiane warzywa nie służą konsumpcji przez właścicieli:)

Ogromne sady pokazowe są otoczone żywopłotamiJagodniki w celu ochrony owoców przez ptakami (i zapewne również przed gośćmi) są w całości osłonięte siatkąIdealna łąka kwietna

Ogród ziołowyOstatnio zmieniany: 2017/06/03 22:00 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/03 21:53 #69202

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
W Wisley w ogrodzie ziołowym zgromadzono nie tylko tradycyjne zioła używane w kuchni, ale również rośliny aromatyczne (np.kłosowiec) i rośliny używane w ziołolecznictwie (np. nasz gatunek oman wielki)

Ostatnio zmieniany: 2017/06/03 21:56 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, sierika, Kuklik

Ogród kuchenny, potager 2017/06/06 21:40 #69706

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Appeltern

zielonozakreceni.pl/index.php/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/2088-ogrody-appeltern-de-tuinen-van-appeltern-w-holandii

Szklarnia


Ogród ziołowy
[/quote]

Grządki warzywne


Szpaler z drzew owocowych


Łuk z groszkiem pachnącym


Jagodnik


Sałaty są ozdobą grządek warzywnych dzięki zarówno kolorom jak i fakturom liści
Ostatnio zmieniany: 2017/06/06 21:44 przez Kondzio.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, sierika

Ogród kuchenny, potager 2017/06/07 19:17 #69839

 • Kondzio
 • Kondzio Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Posty: 6897
 • Otrzymane podziękowania: 17635
Tajemnicze Ogrody Sandwich - The Salutation
The Secret Gardens of Sandwich – The Salutation

zielonozakreceni.pl/forum/parki-i-ogrody-pokazowe/2095-tajemnicze-ogrody-sandwich-w-anglii

W Tajemniczych Ogrodach Sandwich najbardziej charakterystyczne były podwyższone rabaty otoczone podkładami kolejowymi oraz niezwykle oryginalne rzeźby warzyw i zwierząt

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Kuklik
 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: Kondzio
Czas generowania strony: 0.405 s.